NETSCI 2020: NETSCI 2020
PROGRAM FOR THURSDAY, SEPTEMBER 24TH: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days

View: with abstractssession overview

12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
12:00-12:30
Jisung Yoon, Kai-Cheng Yang, Woo-Sung Jung, Yong-Yeol Ahn
Sebastian Morel Balbi, Tiago Peixoto
Joseph O Brien, David O'Sullivan, James Gleeson
Piotr Bródka, Jaroslaw Jankowski, Radosław Michalski
Youngkyoung Bae, Gangmin Son, Hawoong Jeong
Badia, Clementel, Erseghe, Iacovissi, Migliorini, Salvador Casara, Suitner
Ramona Roller, Frank Schweitzer
Tung, Norton, Galloway, Matcham, Kirkham, Chaabo, Chan, Garrood
Csaba Both, Nima Dehmamy, Chintan Shah, Albert-Laszlo Barabasi, Rose Yu
Emre Kaya, Deniz Eroglu
Jacob Billings, Manish Saggar, Shella Keilholz, Giovanni Petri
A. Roncoroni, S. Battiston, L.O.L. Farfan Escobar, S. Martinez Jaramillo
Mariah C. Boudreau, Christopher M. Danforth, Laurent Hébert-Dufresne
Benjamin Steinegger, Alex Arena, Jesús Gómez-Gardeñes, Clara Granell
Falkenberg, Lee, Amano, Ogawa, Yano, Miyake, Evans, Christensen
Cameron Ferguson
Lisette Espín-Noboa, Fariba Karimi, Markus Strohmaier, Claudia Wagner
Tatsuya Tanaka, Takeshi Hase, Masanori Shimono
Nicolò Vallarano, Tiziano Squartini, Claudio Juan Tessone
12:30-12:45
Bnaya Gross, Dana Vaknin, Sergey Buldyrev, Shlomo Havlin
12:45-13:00
Alec Kirkley, George Cantwell, Mark Newman
13:15-13:30
Marco Grassia, Manlio De Domenico, Giuseppe Mangioni
12:30-12:45
Riccardo Muolo, Malbor Asllani, James Gleeson, Timoteo Carletti
12:45-13:00
Joseph Hart, Yuanzhao Zhang, Rajarshi Roy, Adilson Motter
13:00-13:15
Timoteo Carletti, Federico Battiston, Giulia Cencetti, Duccio Fanelli
13:15-13:30
Michele Tizzani, Guilherme Ferraz de Arruda, Yamir Moreno
13:30-13:45
Julien Petit, Renaud Lambiotte, Timoteo Carletti
13:45-14:00
Giacomo Rapisardi, Alex Arenas, Guido Caldarelli, Giulio Cimini
12:30-12:45
Orsolya Vásárhelyi, Igor Zakhlebin, Stasa Milojevic, Agnes Horvat
12:45-13:00
Michael Gastner, Anna Evtushenko
13:00-13:15
Leto Peel, Mauro Faccin, Fariba Karimi, Matteo Cinelli
13:15-13:30
Jisu Kim, Alina Sîrbu, Fosca Giannotti, Giulio Rossetti
13:30-13:45
F. Battiston, J. Gomez-Gardenes, V. Latora, A. Migliano, L. Vinicius
13:45-14:00
Hadrien Salat, Markus Schlaepfer, Zbigniew Smoreda, Stefania Rubrichi
12:30-12:45
Murray, Wooton, Vps, Migueles Ramírez, S. Chodrow, B. Larremore
12:45-13:00
Alessandra Urbinati, Giancarlo Ruffo
13:15-13:30
Tao Jia, Yichen Hu, Xiaoyao Yu, Junming Huang
13:30-13:45
Keith Burghardt, Zihao He, Allon Percus, Kristina Lerman
13:45-14:00
Ali Faqeeh, Joseph O Brien, Filippo Radicchi, James Gleeson
12:45-13:00
Irena Barjašić, Hrvoje Stefancic, Vinko Zlatic
13:00-13:15
Emiliano Marchese, Tiziano Squartini
13:15-13:30
Chiara Perillo, Stefano Battiston, Sumit Sourabh, Drona Kandhai
13:30-13:45
Danilo Delpini, Stefano Battiston, Guido Caldarelli, Massimo Riccaboni
13:45-14:00
Shahar Somin, Yaniv Altshuler, Goren Gordon, Alex Pentland, Erez Shmueli
12:30-12:45
Gabriele Di Bona, Enrico Ubaldi, Iacopo Iacopini, Vito Latora, Vittorio Loreto
12:45-13:00
B. Lengyel, E. Bokányi, R. Di Clemente, J. Kertész, M. González
13:00-13:15
Juste Raimbault, Natalia Zdanowska
13:15-13:30
Radu Tanase, Manuel Sebastian Mariani, Zhao Yang, René Algesheimer
13:30-13:45
Mariano Beguerisse-Díaz, Dimitrios Korkinof, Till Hoffmann
13:45-14:00
Matúš Medo, Manuel Sebastian Mariani, Linyuan Lu
14:20-15:20 Invited talks: Garlaschelli - Tria
15:40-16:40 Awards Ceremony
17:00-17:15
Ivan Bonamassa, Bnaya Gross, Shlomo Havlin
17:15-17:30
Marya Bazzi, Lucas Jeub, Sam Howison, Mason Porter, Alex Arenas
17:30-17:45
Dana Vaknin, Bnaya Gross, Sergey V. Buldyrev, Shlomo Havlin
18:00-18:15
Alberto Aleta, Guilherme Ferraz de Arruda, Yamir Moreno
17:15-17:30
Zachary Fulker, Patrick Forber, Rory Smead, Chris Riedl
17:30-17:45
Edoardo Manino, Guillermo Romero Moreno, Zhongqi Cai, Markus Brede
18:00-18:15
Marina Dubova, Arsenii Moskvichev, Robert Goldstone
17:00-17:15
Sara Heydari, Sam G.B Roberts, Robin I.M Dunbar, Jari Saramäki
17:30-17:45
Javier Ureña-Carrion, Jari Saramäki, Mikko Kivelä
17:45-18:00
Armin Pournaki, Felix Gaisbauer, Sven Banisch, Eckehard Olbrich
18:00-18:15
Tommaso Radicioni, Tiziano Squartini, Fabio Saracco
17:15-17:30
Abigail Horn, Hanno Friedrich, Marcel Fuhrmann
17:45-18:00
S. Farokhnejad, Z. Chen, D. Cardoso, C. Rocha, H. Barbosa, R. Menezes
18:00-18:15
Bracci, Casanova, Iacopini, Steinegger, Teixeira, Antonioni, Valdano
17:00-17:15
Stefano Battiston, Irene Monasterolo
17:15-17:30
V. Macchiati, G. Brandi, G. Cimini, G. Caldarelli, D. Paolotti, T. Di Matteo
17:45-18:00
Vinko Zlatic, Sebastian Krause, Hrvoje Stefancic, Guido Caldarelli
18:00-18:15
Jovan Davchev, Kostadin Mishev, Irena Vodenska, Lou Chitkushev, Dimitar Trajanov
17:30-17:45
N. Pedreschi, C. Bernard, W. Clawson, P. Quilichini, A. Barrat, D. Battaglia
17:45-18:00
Dali Guo, Enrico Amico, Joaquin Goni, Mario Ventresca
18:00-18:15
Barbara Benigni, Manlio De Domenico
18:15-18:45
Mateusz Wilinski, Piero Mazzarisi, Daniele Tantari, Fabrizio Lillo
Baruch Barzel
Alexander Becker, Irena Vodenska
D. Murray, J. Yoon, R. Costas, S. Milojevic, Y.-Y. Ahn, W.-S. Jung
Xavier Roy-Pomerleau, Louis J. Dubé, Patrick Desrosiers
Qiankun Zhong, Martin Hilbert, Seth Frey
Francesco Parino, Alessandro Rizzo, Baruch Barzel
Malvina Marku, Vera Pancaldi
Randall Harp, Laurent Hébert-Dufresne, Daniel Larremore, Antonio Sirianni
Shankar Iyer, Brian Karrer, Daniel Citron, Paige Maas, Farshad Kooti, Alex Dow
Konstantinos Angelou, Michael Maragakis, Kosmas Kosmidis, Panos Argyrakis
Karel Devriendt, Renaud Lambiotte, Samuel Martin-Gutierrez
Wenjia Hu, Mark Phelan
Whitney Tabor
Paolo Bertolotti, Ali Jadbabaie
Guillermo de Anda-Jáuregui, Enrique Hernandez-Lemus, Irving Uriarte Navarrete
Xabier E. Barandiaran, Antonio Calleja-López, Emanuele Cozzo
Diana García-Cortés, Enrique Hernandez-Lemus, Jesus Espinal-Enriquez
Ravi Chepuri, Istvan Kovacs
Penghang Liu, Valerio Guarrasi, A. Erdem Sarıyüce
14:00-14:20 Coffee Break
15:20-15:40 Coffee Break
16:40-17:00 Coffee Break