NETSCI 2020: NETSCI 2020
PROGRAM FOR WEDNESDAY, SEPTEMBER 23RD: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days

View: with abstractssession overview

12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
12:00-12:30
G. Tosadori, E.C. Pietronigro, G. Piacentino, T. Saatchi, G. Constantin
Rashad Eletreby, Yong Zhuang, Swarun Kumar, Osman Yagan
Dong-Kyum Kim, Youngkyoung Bae, Sangyun Lee, Hawoong Jeong
Christoph Gote, Ingo Scholtes, Frank Schweitzer
Rafael Van Belle, Sandra Mitrovic, Jochen De Weerdt, Bart Baesens
Xiangrong Wang, Jiarong Xie, Yanqing Hu
Maiko Kamada, Kimitaka Asatani, Masaru Isonuma, Ichiro Sakata
Michael Gastner, Kota Ishida
Bingsheng Chen, Qing Yao, Tim Evans, Kim Christensen
Christopher J. Banks, Jessica Enright, Sibylle Mohr, Rowland R. Kao
Clodomir Santana, Carmelo Bastos-Filho, Edward Keedwell, Ronaldo Menezes
Somaye Sheykhali, Juan Fernández-Gracia, Carlos M. Duarte, Víctor M. Eguíluz
Kostas Stathoulopoulos, Zac Ioannidis
Ferraz de Arruda et.al
Agusti Canals, Josep Cobarsí, Eva Ortoll
R. Criado, J. Flores, A. García del Amo, D. González de la Aleja, M. Romance
Nicolas Doyon, Vincent Ouellet, Patrick Desrosiers
Emiliano Marchese, Tiziano Squartini, Guido Caldarelli
Christian Zingg, Vahan Nanumyan, Frank Schweitzer
Henrique F. de Arruda, Diego R. Amancio, Luciano Da F. Costa, Filipi N. Silva
12:30-13:00
Gwangsu Kim, Hawoong Jeong
Kayson Fakhar, Claus Hilgetag
Faccin, Peel, Bovet, Chiêm, Gutierrez, Medvedev, Seth, Delvenne
E.D. Lee, B.C. Daniels, C.R. Myers, D.C. Krakauer, J.C. Flack
Christoph Gote, Giona Casiraghi, Frank Schweitzer, Ingo Scholtes
Gangmin Son, Jinhyuk Yun, Hawoong Jeong
Naomi Sato, Kimitaka Asatani, Takeshi Sakaki, Ichiro Sakata
Salvo Danilo Lombardo, Jörg Menche
Mihai Cucuringu, Apoorv Singh, Deborah Sulem, Hemant Tyagi
Ana Maria Jaramillo, Hywel Htp Williams, Hugo Barbosa, Ronaldo Menezes
Lizhi Zhang, Tiago Peixoto
Jongshin Lee, Byungnam Kahng
Christian Zingg, Giona Casiraghi, Frank Schweitzer
Oriol Artime, Manlio De Domenico
T. Abe, D. Higashi, D. Nishiyama, F. Toriumi, A. Ishii, S. Hale, S. Galam
Jan Overgoor, Pakapol Supaniratisai, Johan Ugander
Qi Li, Tijana Milenković
Nobuaysu Ito, Naoki Yoshioka, Akira Endo, Mariko Kurokawa
Babazadeh, Safaeesirat, Asgary, Khazaee, Zarei, Sajjadi, Hashemi, Ghanbarnejad
Matúš Medo
13:00-14:00 COVID invited I
14:20-15:20 Invited talks: Albert - Loscalzo
15:40-15:55
Ronald de Souza, Daniel Figueiredo
15:55-16:10
Shenghao Yang, Priyabrata Senapati, Di Wang, Chris Bauch, Kimon Fountoulakis
16:10-16:25
Sadamori Kojaku, Xiaoran Yan, Staša Milojević, Yong-Yeol Ahn
16:25-16:40
Yaniv Altshuler, Alex Pentland
15:55-16:10
L. Di Domenico, G. Pullano, C.E. Sabbatini, P.-Y. Boëlle, V. Colizza
15:55-16:10
Bharti Goel, Giovanni Luca Ciampaglia, Sriram Chellappan
15:40-15:55
R. Gallotti, F. Valle, N. Castaldo, P. Sacco, M. De Domenico
15:55-16:10
Hiroyasu Inoue, Yohsuke Murase, Yasuyuki Todo
16:10-16:25
Inho Hong, Alex Rutherford, Manuel Cebrian
16:25-16:40
Jonathan Barlow, Irena Vodenska
17:00-18:30 COVID invited II + roundtable
18:30-19:00
Paulo McMiller, Juliana Angeiras Batista da Silva, Ricardo Luiz Longo
Michael Schaub, Leto Peel
B. Lee, M.K. Seo, D. Kim, I.-s. Shin, M. Schich, H. Jeong, S.K. Han
Annalisa Caligiuri, Claudio Castellano
Giacomo Baggio, Sandro Zampieri
Joseph O Brien, Alberto Aleta, Yamir Moreno, James Gleeson
Joel Hancock, Jörg Menche
Martina Hall, Anne Heidi Skogholt, Eivind Almaas
Silva, Tandon, Amancio, Flammini, Menczer, Milojevic, Fortunato
Vincenzo Perri, Luka Petrovic, Ingo Scholtes
Luka Petrović, Vincenzo Perri, Ingo Scholtes
G.V. Clemente, C.J. Tessone, G. Caldarelli, D. Garlaschelli
J. Gonzalez-Astudillo, T. Cattai, M.-C. Corsi, F. De Vico Fallani
Henry Dambanemuya, Agnes Horvat
Chintan Shah, Nima Dehmamy, Csaba Both, Albert-Laszlo Barabasi, Rose Yu
S.F. Rosenblatt, J.A. Smith, G.R. Gauthier, L. Hébert-Dufresne
Ronnie Zipkin, Andrew Schaefer, Tracy Onega, James O'Malley, Erika Moen
Parul Maheshwari, Reka Albert
Matthew Crespi, David Krackhardt
Sophia Lam, Jennifer Jin, Said Alawi, Onur Savas, Ian Mcculloh
19:00-19:30
M. Sayyadiharikandeh, O. Varol, K. Yang, A. Flammini, F. Menczer
Requião da Cunha et.al
Joachim Baumann, Jürgen Hackl, Ingo Scholtes
Gergely Palla, Péter Pollner, István Csabai
Samuel Fraiberger, Nir Grinberg, Dhaval Adjodah, David Lazer
Martina Contisciani, Eleanor A. Power, Caterina De Bacco
Matthias Schlögl, Marcella Tambuscio, Maria Mesner, Matthias Trinkaus
Vincent Painchaud, Nicolas Doyon, Patrick Desrosiers
Salvatore Vilella, Daniela Paolotti, Giancarlo Francesco Ruffo
Samuel Edet, Massimo Riccabonni, Pietro Panzarasa
Arsham Ghavasieh, Manlio De Domenico
Daniel Edler, Joaquín Calatayud, Alexandre Antonelli, Martin Rosvall
Malbor Asllani, Bram Siebert, Cameron Hall
Regino Criado, Julio Flores, Esther Garcia, Francisco Pedroche, Miguel Romance
Mateusz Wilinski, Andrey Lokhov
Jacqueline Brown, Dakota Murray, Kyle Furlong, Emily Coco, Fabian Dablander
Chia-Hung Yang, Samuel Scarpino
Radosław Michalski, Mateusz Nurek, Przemysław Kazienko
Alessandro Ravoni
Jianjian Gao, Caterina Gennaioli, Pietro Panzarasa
14:00-14:20 Coffee Break
15:20-15:40 Coffee Break
16:45-17:00 Coffee Break