ISCB 2021: 42ND ANNUAL CONFERENCE OF THE INTERNATIONAL SOCIETY FOR CLINICAL BIOSTATISTICS
PROGRAM FOR TUESDAY, JULY 20TH: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days

View: with abstractssession overview

13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
13:00-14:30
Corentin Ségalas, Clémence Leyrat, James Carpenter, Elizabeth Williamson
13:00-14:30
Malte Braitmaier, Sarina Schwarz, Bianca Kollhorst, Vanessa Didelez, Ulrike Haug
13:00-14:30
Colnet, Mayer, Josse, Yang, Chen, Dieng, Varoquaux, Vert, Li
13:00-14:30
Simeon, Pafundi, Chiodini, Galiero, Caturano, Vetrano, Sasso
13:00-14:30
Pantelis Samartsidis, Shaun Seaman, Daniela De Angelis
13:00-14:30
Clémence Moreau, Jérémie Riou, Marine Roux
13:00-14:30
Francesca Gasperoni, Alessandra Luati, Lucia Paci, Enzo D'Innocenzo
13:00-14:30
Sarah Booth, Richard D. Riley, Joie Ensor, Paul C. Lambert, Mark J. Rutherford
13:00-14:30
Doranne Thomassen, Ewout Steyerberg, Saskia le Cessie
13:00-14:30
L. Archer, K. Snell, J. Ensor, C. Koshiaris, J. Sheppard, R. Riley
13:00-14:30
Nikolaos Skourlis, Michael Crowther, Therese Andersson, Paul Lambert
13:00-14:30
Laura Bondi, Marco Bonetti, Denitsa Grigorova, Antonio Russo
13:00-14:30
M. von Cube, D. Hajage, V. Lemiale, D. Dreyfuss, S. Gaudry, J. Lambert
13:00-14:30
Georgios Kantidakis, Audinga-Dea Hazewinkel, Marta Fiocco
13:00-14:30
Elvire Roblin, Paul-Henry Cournede, Stefan Michiels
13:00-14:30
Johannes Vey, Dorothea Kronsteiner, Meinhard Kieser
13:00-14:30
Stella Erdmann, Manuel Feißt, Johannes Krisam, Meinhard Kieser
13:00-14:30
E. Maheux, J. Ortholand, I. Koval, A. Valladier, S. Durrleman
15:15-16:45
Christopher Rackauckas, Vijay Ivaturi
15:15-16:45
A.-D. Hazewinkel, J. Bowden, K. Wade, T. Palmer, N. Wiles, K. Tilling
15:15-16:45
Camila Olarte Parra, Rhian Daniel, Jonathan Bartlett
15:15-16:45
Jennifer Thompson, Clemence Leyrat, Katherine Fielding, Richard Hayes
15:15-16:45
Theodosia Salika, Rebecca Turner, David Fisher, Jayne Tierney, Ian R. White
15:15-16:45
Miriam Hattle, Melanie A. Holden, Danielle van der Windt, Richard D. Riley
15:15-16:45
Peter Godolphin, Ian White, Jayne Tierney, David Fisher
15:15-16:45
Solon Karapanagiotis, Oscar Rueda, Sach Mukherjee, Paul Kirk, Paul Newcombe
15:15-16:45
Mirrelijn van Nee, Tim van de Brug, Mark van de Wiel
15:15-16:45
Hongji Wu, Hao Yuan, Zijing Yang, Yawen Hou, Zheng Chen
15:15-16:45
Hao Yuan, Hongji Wu, Zijing Yang, Yawen Hou, Zheng Chen
16:45-17:15
Shoichi Irie
Isabelle Smith, Linda Sharples, Jane Nixon
Masako Nishikawa, Kentaro Koike, Keita Hirano, Tetsuya Kawamura
R. Ghodssi-Ghassemabadi, E. Hajizadeh, M. Mahmoudi, S. Kamyan
Carly Milliren, Patrice Melvin, Al Ozonoff
Caterina Gregorio, Francesca Ieva, Giulia Barbati
I. Cuevas Andrade, D. Ray, K. Abrams, L. Gray, N. Sheehan, S. Bujkiewicz
Michael Lauseker, Ludwig Christian Hinske, Ulrich Mansmann
Isobel Barrott, Jessica Barrett
Stefania Chounta
James Schmidt, Paul Lambert, Michael Sweeting
Ana Matos, Carla Henriques, Bernardo Faria
Veronika Bendová, Stanislav Katina, Libor Nečas
Yuqin Cao, Mathieu Fauvernier, Yajie Zhang, Hecheng Li, Pascal Roy
M.S.K. Diallo, A. Toure, E. Delaporte, J.-F. Etard, R. Ecochard
Rubaiya Rubaiya, Samia Sultana Sanzi
Hugues de Courson, Antoine Barbieri, Christophe Tzourio, Karen Leffondré
Lubomír Štěpánek, Filip Habarta, Ivana Malá, Luboš Marek
17:30-19:00
Emma Gerard, Sarah Zohar, Moreno Ursino, Marie-Karelle Riviere
17:30-19:00
Alma Revers, Michel Hof, Koos Zwinderman
17:30-19:00
T. Cowling, D. Cromwell, A. Bellot, L. Sharples, J. van der Meulen
17:30-19:00
F. Ojeda, Y. Hu, A. Thiéry, S. Blankenberg, C. Weimar, M. Schmid, A. Ziegler
17:30-19:00
Enzo Cerullo, Hayley Jones, Terry Quinn, Nicola Cooper, Alex Sutton
17:30-19:00
Aznar-Gimeno, Esteban, Sabroso, Borque, Sanz, del-Hoyo-Alonso
17:30-19:00
A.K. Keter, L. Lynen, A. Van Heerden, E. Goetghebeur, B.K.M. Jacobs
17:30-19:00
M. Kerioui, J. Bertrand, R. Bruno, F. Mercier, S. Desmée, J. Guedj
17:30-19:00
C. Thomadakis, L. Meligkotsidou, C.T. Yiannoutsos, G. Touloumi
17:30-19:00
Afonso, Rizopoulos, Palipana, Clancy, Szczesniak, Andrinopoulou
17:30-19:00
Yuriko Takeda, Toshihiro Misumi, Kouji Yamamoto
17:30-19:00
Botta, Goungounga, Capocaccia, Romain, Colonna, Gatta, Boussari, Jooste
17:30-19:00
T.-H. Vo, G. Chauvet, A. Happe, E. Oger, S. Paquelet, V. Garès
17:30-19:00
R. Wijesuriya, K.J. Lee, M. Moreno-Betancur, J.B. Carlin, A. De Silva
17:30-19:00
Angelika Geroldinger, Rok Blagus, Georg Heinze
17:30-19:00
M.R. Rizkallah, L. Dijkstra, R. Linder, A.F. Wilhelm, I. Pigeot, R. Foraita
17:30-19:00
Alex Lewin, Evangelia Tzala, Marco Banterle, Marjo-Riitta Jarvelin
17:30-19:00
M. Middleton, C. Nguyen, M. Moreno-Betancur, J. Carlin, K.J. Lee
17:30-19:00
Nidhiali Menon, Alice Richardson, Hwan-Jin Yoon
17:30-19:00
Lilith Faucheux, Lucas Bassolli, Sylvie Chevret, Vanderson Rocha
17:30-19:00
Edouard Chatignoux, Laurent Remontet, Marc Colonna, Isabelle Albert, Zoé Uhry
17:30-19:00
E. Chatignoux, V. Olié, B. Christophe, A. Gabet, G. Clémence, B. Jacques
19:00-19:30
Jiayu He, Linh Tang, Bowen Mince, Senay Gokcebel
M. Kirillin, E. Sergeeva, A. Khilov, V. Perekatova, D. Kurakina, N. Saperkin
Cristina Gena Dascalu, Ramona Diana Feier, Magda Ecaterina Antohe
Ettore Rocchi, Sara Peluso, Davide Sisti, Margherita Carletti
Ornella Wafo Noubissie, Demy Dam, Zharmaine Ante
Kirsi Manz, Ulrich Mansmann
Kirsi Manz, Ulrich Mansmann
Kazumi Omata, Hiroaki Mitsuya
Jacob Doody, Ashok Krishnamurthy, Bedřich Sousedík
Achilleas Tsoumanis, Niel Hens, Chris Kenyon
Marco Bonetti, Ugofilippo Basellini