ISCB 2021: 42ND ANNUAL CONFERENCE OF THE INTERNATIONAL SOCIETY FOR CLINICAL BIOSTATISTICS
PROGRAM FOR MONDAY, JULY 19TH: TALK VIEW
Days:
next day
all days

View: with abstractssession overview

13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
13:00-14:00
Per Kragh Andersen
14:00-14:30
Shinjo Yada, Ryuji Uozumi
Andreas Allgöwer, Rainer Muche, Ulrike Braisch, Marianne Meule, Benjamin Mayer
Ben Lanza, Chris Harbron, Nigel Stallard, Deepak Parashar
Pafundi, Simeon, Chiodini, De Nicola, Galiero, Minutolo, Sasso
Marian, Dutton, Virdee, Mansouri, Peckham, Hopewell, Chester-Jones
Eisuke Hida, Toshiro Tango
Akiyoshi Nakakura, Satoshi Morita, Yasuo Sugitani, Hideharu Yamamoto
Zhulin Yin, Christina Yap, Adrian Mander
M. Iftakhar Alam, Shantonu Islam
Audrey Mauguen
M. Rodrigues, A. D’elia, S. Sanger, S. Parpia, L. Thabane, Z. Samaan
Akimitsu Miyake, Tomoharu Sato, Tomomi Yamada, Eisuke Hida
Philipp Mildenberger, Jochem König
Annette Kopp-Schneider, Silvia Calderazzo, Manuel Wiesenfarth
Martin Reugels, Ralf-Dieter Hilgers, Nicole Heussen
Lena Jiricka, Georg Heinze
Marius Sieverding, Christoph Gerlinger, Christian Seitz
Andrej Schwabe, Jan Wiemer
Florian Halbeisen, Heiner Bucher, Soheila Aghlmandi
Isabel Brosius, Alfred Kipyegon Keter, Lutgarde Lynen, Bart K.M. Jacobs
Stephan Wojciekowski
Nicole Close
14:00-14:30
Rheanna Mainzer, Jemishabye Apajee, Cattram Nguyen, John Carlin, Katherine Lee
A. Midelet, S. Bailly, J.-L. Pépin, R. Le Hy, M.-C. Schaeffer
Courtney McDermott, Ricardo Segurado, Mary Codd
L.A. Horvat-Gitsels, M. Cortina-Borja, A.O. Solebo, J.S. Rahi
Mina Yakoub, Fayek Elkhwsky, Iman El Sayed, Ayman El Tayar
D. Stevens, R. Kolamunnage-Dona, S. Harrison, D. Lane, G. Lip
Guhl et.al
K. Yamaoka, J. Watanabe, M. Watanabe, M. Adachi, A. Nemoto, T. Tango
Matteo Petrosino
F. Graziano, S. Galimberti, P. Rebora, P. Mazzola, G. Bellelli, M.G. Valsecchi
Mauro Mota, Carla Henriques, Ana Cristina Matos
Kostas Tryposkiadis, Alice Sitch, Malcolm Price, Jon Deeks
Elhussein, Robinson, Delmestri, Prieto-Alhambra, Silman, Strauss
Simon Baldwin, Alice Sitch, Yemisi Takwoingi, Jonathan J Deeks
Mireya Diaz
Stanislav Katina, Stanislav Zámečník, Ivana Horová
Markéta Janošová, Stanislav Katina, Libor Nečas
S. Yazdani, C. Seitz, A. Lovik, J. Andersson, C. Ingre, F. Fang
M. Cvancarova Smastuen, L. Valla, N. Misvær, R. Andenæs, S. Helseth
T. Debray, M. Copetti, R. Platt, G. Simoneau, C. Shen, F. Pellegrini, C. de Moor
14:45-16:15
Claudia Coscia, Teresa Pérez, Núria Malats, Stephen Burgess
14:45-16:15
Daniele Bottigliengo, Amke Caliebe, Inke R. König, Fabiola Del Greco M.
14:45-16:15
Sharon Lutz, Stijn Vansteelandt, Christoph Lange
14:45-16:15
Bas Penning de Vries, Rolf Groenwold
14:45-16:15
Moritz Pohl, Johannes Krisam, Meinhard Kieser
14:45-16:15
Benjamin Duputel, Sarah Zohar, François Montestruc, Moreno Ursino
14:45-16:15
Lukas Baumann, Johannes Krisam, Meinhard Kieser
14:45-16:15
David Robertson, Kim Lee, Boryana Lopez-Kolkovska, Sofia Villar
14:45-16:15
B. Turner, T. Band, T. Morris, D. Fisher, J. Carpenter, J. Higgins, I. White
14:45-16:15
A. Davies, T. Papakonstantinou, A. Nikolakopoulou, G. Ruecker, T. Galla
14:45-16:15
J. Singh, S. Gsteiger, C. Gillies, K. Abrams, S. Bujkiewicz
14:45-16:15
Hélène Ruffieux, Leonardo Bottolo, Benjamin Fairfax, Sylvia Richardson
14:45-16:15
van der Burg, de Wreede, Baldauf, Sauter, Schetelig, Putter, Böhringer
14:45-16:15
Alexandre Thiéry, Tanja Zeller, Stefan Blankenberg, Andreas Ziegler
14:45-16:15
Y. Zhai, A. Herzig, C. Bardel, D. Sanlaville, E. Genin, P. Roy
14:45-16:15
Frank Bretz, David Robertson, James Wason
14:45-16:15
Stephanie Wied, Ralf-Dieter Hilgers, Nicole Heussen
14:45-16:15
Steve Ferreira Guerra, Robert Platt, Michal Abrahamowicz
14:45-16:15
C. Castel, C. Sommen, E. Chatignoux, Y. Le Strat, A. Alioum
14:45-16:15
A. Lika, D. Rizopoulos, M. Kruijshaar, A. Van der Ploeg, E. Andrinopoulou
14:45-16:15
Hannah Morgan, Bethany Horsburgh, Bonnie Heiner, Sarah Palmer, Timothy Schlub
16:15-16:45
Nazneen Shariff
Daisy Shepherd, Margarita Moreno-Betancur
Awa Diop, Caroline Sirois, Denis Talbot
Nadia Dardenne, Anne-Françoise Donneau
Priska Heinz, Pedro David Wendel Garcia, Ulrike Held
Adrienne O'Donnell, Nathan Pham, Leandra Battisti, Sara Lodi
J. Zhang, S.G. Dashti, J.B. Carlin, K.J. Lee, M. Moreno-Betancur
Schlüter, Lai, Abbasizanjani, Griffiths, Akbari, Taylor-Robinson
Daniel Tompsett, Bianca De Stavola, Ania Zylbersztejn, Pia Hardelid
Kennedy, Scalise, Robinson, Booth, Marwaha, Fleishman, Brat
K. El Asmar, S. El Omari, B. Falissard, R. Colle, L. Becquemont, E. Corruble
Maurice O'Connell, John Ferguson
17:00-18:30
A. Tomer, D. Nieboer, M. Roobol, E. Steyerberg, D. Rizopoulos
17:00-18:30
Layla Parast, Lu Tian, Tianxi Cai
17:00-18:30
Wen Wei Loh, Beatrijs Moerkerke, Tom Loeys, Stijn Vansteelandt
17:00-18:30
Kamaryn T. Tanner, Linda D. Sharples, Rhian M. Daniel, Ruth H. Keogh
17:00-18:30
E.L. Meyer, P. Mesenbrink, C. Dunger-Baldauf, E. Glimm, Y. Li, F. König
17:00-18:30
Silvia Calderazzo, Annette Kopp-Schneider
17:00-18:30
Shaun Seaman, Pantelis Samartsidis, Meaghan Kall, Daniela De Angelis
17:00-18:30
Stefan Heyder, Thomas Hotz, Tyll Krüger, Jan Pablo Burgard
17:00-18:30
K. Papadimitropoulou, R.D. Riley, O.M. Dekkers, T. Stijnen, S. le Cessie
17:00-18:30
Ellesha Smith, Laura Gray, Suzanne Freeman, Keith Abrams, Stephanie Hubbard
17:00-18:30
Georg Heinze, Anne-Laure Boulesteix, Michael Kammer, Tim Morris, Ian R. White
17:00-18:30
Tim Morris, Maarten van Smeden, Andrew Althouse, Darren Dahly, Tra My Pham
17:00-18:30
Snell, Levis, Debray, Hooft, Dhiman, Reitsma, Moons, Collins, Riley
17:00-18:30
C. Everett, R. Walwyn, J. Brown, L. Bogachev, J. Houwing-Duistermaat, D. Stocken
17:00-18:30
M. Tackney, D.G. Cook, D. Stahl, K. Ismail, E. Williamson, J. Carpenter
17:00-18:30
Agus Salim, Christian Brakenridge, David Dunstan, Neville Owen
17:00-18:30
L. Cavinato, A. Ragni, F. Ieva, M. Sollini, F. Bartoli, P. Erba
17:00-18:30
Zhujie Gu, Said El Bouhaddani, Jeanne Houwing-Duistermaat, Hae-Won Uh
17:00-18:30
Julia Duda, Franziska Kappenberg, Jörg Rahnenführer
17:00-18:30
Sara Venkatraman, Sumanta Basu, Martin Wells, Myung-Hee Lee
18:30-19:00
Pradeep Virdee, Alice Fuller, Michael Jacobs, Tim Holt, Jacqueline Birks
Beryl Ang'Iro, Roel Braekers, Nelson Owuor
Jean-Michel Nguyen
Persson, Harman, Thomas, Chalmers, Vinogradova, Langan, Hippisley-Cox, Gran
I. Gandin, A. Paldino, A.P. d'Adamo, M. Dal Ferro, M. Merlo, G. Barbati
Tereza Dračková, Stanislav Katina, Petra Majerová, Andrej Kováč
Colicino, Ferrari, Cowell, Niedzwiecki, Foppa Pedretti, Joshi, Wright, Wright
18:30-19:00
M. Carmen Robustillo, Carlos J. Pérez, M. Isabel Parra, Mario Madruga
Kelly Reeve, Begum Irmak On Seker, Heidi Seibold, Ulrich Mansmann, Ulrike Held
Ieva, Baroni, Cavinato, Masci, Costa, Fiz, Chiti, Viganò
Puronaitė et.al
Péan, Darbier, Ghorbal, Pau, Esnault, Gilberg, Dupin, Civet