PROGRAM FOR THURSDAY, MAY 23RD: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days
View: with abstractssession overview
8:30
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
08:30-08:45
Ananias Tsirambides
08:45-09:00
Elif Varol, Aslıhan Korkmaz, Güllü Deniz Doğan Külahcı, Sibel Tatar Erkül
09:00-09:15
K. Daskalopoulou, S. Calabrese, A.L. Gagliano, L. Li Vigni, W. D'Alessandro
09:15-09:30
F. Paraschos, H. Kaberi, D. Sakellariou, M. Geraga, S. Sergiou
09:30-09:45
Andreas Iordanidis, Javier Garcia-Guinea, Nikolaos Zouros, Argyro Asvesta
09:45-10:00
Stavros Triantafyllidis, Filothei Pappa
10:00-10:15
G. Christidis, K. Paipoutlidi, I. Marantos, V. Perdikatsis
08:30-08:45
E. Liapi, D. Karanikolas, E. Tokmaktsi, M. Tsoni, G. Zidianakis, G. Iliopoulos
08:45-09:00
Psarras, Koskeridou, Merle, Antonarakou, Kontakiotis, Kyriakoulis
09:00-09:15
M. Tsoni, G. Iliopoulos, I. Koukouvelas, S. Kostopoulou, N. Kontopoulos
09:15-09:30
Panagiotopoulos, Kouli, Peyron, Kyrikou, Francke, Leicher, Wagner
09:30-09:45
S. Zarkogiannis, A. Antonarakou, G. Kontakiotis, H. Drinia, P.G. Mortyn
09:45-10:00
Koukousioura et.al
10:00-10:15
A. Emmanouilidis, G. Messaris, E. Ntzanis, P. Zampakis, P. Avramidis
08:30-08:45
Panagiotis Elias, Pierre Briole
08:45-09:00
Georgios Michas, Filippos Vallianatos
09:00-09:15
Spingos, Kaviris, Millas, Kapetanidis, Papadimitriou, Voulgaris, Makropoulos
09:15-09:30
V. Karakostas, E. Papadimitriou, A. Kostoglou, D. Chorozoglou
09:45-10:00
V. Karakostas, E. Papadimitriou, A. Kostoglou, O. Mangira, P. Bountzis
10:15
V. Sakkas, S. Chailas, V. Dietrich, E. Lagios, E. Gartzos, K. Kyriakopoulos
10:15
Charalampos Kkallas, Chrisanthi Ventouzi, Costas Papazachos
10:15
Spyridon Dilalos, John D. Alexopoulos
10:15
Theodora Kalampaliki, Athanasios Godelitsa, Paraskevi Nomikou, Andreas Gondikas
10:15
A. Karetou, M. Vavelidis, K. Giouri, N. Kantiranis, L. Papadopoulou, C. Stergiou
10:15
Emilia Sofianska, Kleopas Michailidis
10:15
Κ. Pyrgaki, P. Krassakis, V. Gemeni, N. Koukouzas, A. Argyraki, K. Voudouris
10:15
E. Karampetsou, L. Arvaniti, K. Kollias, C. Stouraiti, E. Kampouroglou
10:15
Hooman Dadashzadehahari, Omid Ardabili
10:15
Stylianos Potamousis, Ariadne Argyraki, Konstantina Pyrgaki
10:15
Ioannis Zafeiriou, Georgios Kalyvas, Dafni Ioannou, Ioannis Massas
10:15
Alecos Demetriades, Christopher Johnson, Manfred Birke, Anna Ladenberger
10:15
Anna Pasieczna, Agnieszka Konon, Irena Wysocka
10:15
Papadopoulos, Tzamos, Pagona, Grieco, Kasinos, Tziritis, Mitrakas, Zouboulis
10:15
Tzamos, Douvalis, Rassios, Bussolesi, Grieco, Papadopoulos, Godelitsas
10:15
Tzamos, Grieco, Pagona, Papadopoulos, Bussolesi, Mitrakas, Zouboulis
10:15
A. Sideridis, L. Papadopoulou, B. Tsikouras, P. Tsitsanis
10:15
E. Ezat, K.Z. El Ajouz, E. Andreadakis, M. Diakakis, A. Georgakopoulos
10:15
Spyridon Mavroulis, Efthymis Lekkas, Panayotis Carydis
10:15
Spyridon Mavroulis, Marilia Gogou, Efthymis Lekkas, Panayotis Carydis
10:15
A. Litoseliti, I. Koukouvelas, K. Nikolakopoulos, V. Zygouri
10:15
Michael Foumelis, Thomas Dewez, Elena Papageorgiou
10:15
Batzakis, Misthos, Voulgaris, Tsodoulos, Tsanakas, Andreou, Karymbalis
10:15
M. Gogou, K.N. Katsetsiadou, E. Lekkas, E. Andreadakis
10:15
Ploutarchos Tzampoglou, Constantinos Loupasakis
10:15
J.D. Alexopoulos, S. Dilalos, G.S. Mitsika, H. Kranis, E. Lekkas
10:15
Michael Contadakis, Dimitrios Arabelos, Emmanuel Scordilis
10:15
Understanding Wake Capture Effect of the Ice Particle Aggregation Process with the Use of 3D-printed
Dimitrios Mitropoulos, Mark McCorquodale, Christopher Westbrook
10:15
Mitsika, Dilalos, Nastos, Alexopoulos, Delipetrou, Georghiou
10:15
Georgios Papastergios, Paraskevi Tzoumaka, Apostolos Kelessis
10:15
Zananiri, Mitropoulos, Vakalas, Maroulakis, Barsaki, Zimianitis
10:15
Dura, Mertzimekis, Bakalis, Nomikou, Gondikas, Hannington, Peterson
10:15
Vasileia Chondraki, Kapsimalis, Poulos, Nomikou, Vandarakis, Petrakis
10:15
Spyridon Mavroulis, Eirini-Spyridoula Stanota, Efthymis Lekkas
10:15
Eleni Partheniou, Athanassios Ganas, Vassilis Sakkas
10:15
Alexandra-Maria Billia, Ioannis Spingos, Haralambos Kranis, George Kaviris
10:15
Anastasios Kostoglou, Vassilios Karakostas, Eleftheria Papadimitriou
10:15
O. Mangira, E. Papadimitriou, V. Karakostas, G. Vasiliadis
10:15
Alexandros Varesis, George Anastasakis
10:15
G. Kourliaftis, E. Vassilakis, V. Kapsimalis, S. Poulos, D. Vandarakis
10:15
V. Karakitsios, N. Kafousia, G. Kontakiotis, K. Agiadi, A. Antonarakou
10:15
Papadimitriou, Kapetanidis, Karakonstantis, Spingos, Pavlou, Kassaras
10:15
Papadimitriou, Karakonstantis, Kapetanidis, Pavlou, Sotiriadis, Spingos
10:15
Georgios Chatzopoulos, Filippos Vallianatos, Ilias Papadopoulos
10:15
Despina Kementzetzidou, Areti Panou, Parthena Paradisopoulou
10:15
Kassaras, Kapetanidis, Karakonstantis, Spingos, Kaviris, Papadimitriou
10:15
Vasilis Kapetanidis, Panayotis Papadimitriou, George Kaviris
10:15
Sakellariou, Pomonis, Kouskouna, Kaviris, Sakkas, Misailidis, Tzouxanioti
10:15
G. Sakkas, V. Kouskouna, G. Kaviris, N. Sakellariou, I. Misailidis
10:15
Kaviris, Spingos, Kapetanidis, Millas, Papadimitriou, Voulgaris, Makropoulos
11:15-11:30
Ahmed El Bassiony, Tony Martin, Kevin Shrimpton
11:30-11:45
Pablo Hernandez, Ruben Perez
11:45-12:00
I. Ioakeimidis, N. Kantiranis, A. Georgakopoulos, P. Kiomourtzi, A. Tsirambides
12:00-12:15
Sotirios Kokkalas, Syed Nizamuddin, Sandra Vega
12:15-12:30
E. Tripsanas, D. Sakelariou, G. Rousakis, A. Stathopoulou, N. Lykakis
12:45-13:00
A. Arvanitis, N. Koukouzas, P. Koutsovitis, D. Karapanos, E. Manoukian
12:00-12:15
Soujung Kim, Sanghoon Kwon, Yirang Jang, Sotirios Kokkalas
12:15-12:30
T. Ntaflos, K. Onuzi, C. Hauzenberger, A.H. Rice, P. Proßegger
12:30-12:45
Petros Koutsovitis, Andreas Magganas, Theodoros Ntaflos, Nikolaos Koukouzas
12:45-13:00
Christos Karkalis, Andreas Magganas, Petros Koutsovitis
11:30-11:45
Vasilis Kapetanidis, Ioannis Kassaras
11:45-12:00
Vassilis Sakkas, Kyriaki Pavlou, Spyridoula Vassilopoulou, Evangelos Lagios
12:00-12:15
Kassaras et.al
12:15-12:30
Nikos Vavlas, Anastasia Kiratzi, Basil Margaris, George Karakaisis
11:15-11:30
Maria Andreou, Sotirios Karalis, Vasilis Batzakis, Efthimios Karimbalis
11:30-11:45
Spyrou, Stanota, Diakakis, Andreadakis, Deligiannakis, Lekkas
11:45-12:00
Constantine Perissoratis
12:15-12:30
Katerina Michalaki, Ioannis Kassaras
12:30-12:45
G. Deligiannakis, I. Papanikolaou, A. Zimbidis, I. Kakouris
11:15-13:00 T9.W1. Free and open source tools for groundwater resources management -I
14:15-14:30
Demetriades, Tarvainen, Reimann, Negrel, Ladenberger, Birke, Sadeghi
14:30-14:45
P. Negrel, A. Ladenberger, C. Reimann, M. Birke, A. Demetriades, M. Sadeghi
14:45-15:00
Timo Tarvainen, Tarja Hatakka, Kirsti Loukola-Ruskeeniemi
15:00-15:15
Tarja Hatakka, Timo Tarvainen
15:15-15:30
N. Zegkinoglou, S. Kilias, D. Smith, M. Keith, P. Nomikou, P. Polymenakou
13:45-14:00
L. Moforis, V. Karakitsios, G. Kontakiotis, D. Galanakis, A. Antonarakou
14:00-14:15
Bourli, Stauropoulou, Maravelis, Pasadakis, Chamilaki, Zelilidis
14:15-14:30
Alexandros Emmanouilidis, Ingmar Unkel, Pavlos Avramidis
14:30-14:45
Lithological and mineralogical study of Quaternary clastic materials of the Internal Thermaikos Gulf
Agis Livas, Nikolaos Kantiranis, Marianna Kati, Lambrini Papadopoulou
14:45-15:00
Georgios Makrodimitras, Vasiliki Kosmidou
15:00-15:15
Besiou, Kontakiotis, Antonarakou, Mortyn, Drinia, Koskeridou, Karakitsios
15:15-15:30
Olga Koumoutsakou, George Anastasakis, Asimina Antonarakou
15:30-15:45
N. Dimopoulos, E. Georgoulas, S. Peridis, G. Iliopoulos, N. Bourli, A. Zelilidis
13:45-14:00
Massimiliano Maggini, Riccardo Caputo
14:00-14:15
Apostolos Alexopoulos, Emmanuel Skourtsos, Haralambos Kranis
14:15-14:30
Chrysa Doxa, Vasilios Sakkas, Andreas Tzanis, Haralambos Kranis
14:30-14:45
Nikolas Papadimitriou, Christian Gorini, Vasiliki Kosmidou, Yiannis Bassias
14:45-15:00
K. Oikonomopoulos, G. Makrodimitras, N. Papadimitriou, Y. Bassias
15:00-15:15
L. Gouliotis, G. Panagopoulos, K. Nikolaou, D. Anestoudis
14:30-14:45
Christodoulou, Kordella, Papatheodorou, Etiope, Marinaro, Chalari, Gatsou
14:45-15:00
C. Kontopoulos, V. Charalampopoulou, C. Saroglou, C. Spyrakos, C. Maniatakis
15:00-15:15
Rozalia Mina, Stylianos Lozios, Konstantinos Soukis, Isaak Parcharidis
13:45-15:30 T9.W1. Free and open source tools for groundwater resources management -II
13:45-14:00 POSTER SESSION: T1.S2, T3, T4.S1, T4.S2, T7, T8, T12
17:00-17:15
Ariadne Argyraki, Efstratios Kelepertzis
17:15-17:30
P.-M. Kourgia, A. Argyraki, E. Dassenakis, M. Skoullos, V. Paraskevopoulou
17:30-17:45
Kelepertzis, Pyrgaki, Argyraki, Botsou, Boeckx, Megremi, Karavoltsos, Dassenakis
17:45-18:00
Alexandros Liakopoulos, Bruno Lemiere, Valérie Laperche
18:00-18:15
Detection of engineered, incidental, and natural nanoparticles in marine waters, in the proximity of
Gondikas et.al
16:30-16:45
Angelos Bougiouris, Panagiotis Foutrakis, George Kontakiotis, George Anastasakis
16:45-17:00
Nicolina Bourli, Avraam Zelilidis
17:00-17:15
Ioannis Prevedouros, Alexandros Emmanouilidis, Pavlos Avramidis
17:15-17:30
Vasiliki Kosmidou, George Makrodimitras
17:30-17:45
Nicolina Bourli, Maria Kokkaliari, Ioannis Iliopoulos, Avraam Zelilidis
17:45-18:00
A. Kostis, A. Antonarakou, G. Kontakiotis, E. Koskeridou, H. Drinia
18:00-18:15
Sofia Kostopoulou, Angelos Maravelis, Chrysanthos Mpotziolis, Avraam Zelilidis
18:15-18:30
D. Bassukas, A. Emmanouilidis, D. Panagiotaras, P. Avramidis
16:30-16:45
Agathe Faucher, Frédéric Gueydan, Marc Jolivet, Manar Alsaif
16:45-17:00
Evgenia Moraiti, Apostolos Alexopoulos
17:00-17:15
Emmanuel Skourtsos, Apostolos Alexopoulos, Spyridon Lekkas
17:15-17:30
Papanikolaou, Deligiannakis, Dafnis, Hengesh, Panagopoulos, Lymperis
17:30-17:45
Anna Zervopoulou, Alexandros Chatzipetros, Spyros Pavlides, Ilias Lazos
17:45-18:00
Sotirios Valkaniotis, L. Gouliotis, S. Pavlides, S. Skovolas
18:00-18:15
E. Tsakalos, A. Lin, M. Kazantzaki, Y. Bassiakos, E. Filippaki, T. Nishiwaki
17:00-17:15
T. Papadopoulou, P. Bally, M. Foumelis, F. Pacini, F. Provost, M. Leonardi
17:15-17:30
Sotiris Valkaniotis, Athanassios Ganas
17:30-17:45
Ganas, Briole, Bozionelos, Elias, Valkaniotis, Tsironi, Moshou, Andritsou
17:45-18:00
Yiota Spastra, Stelios Bollanos, Giuseppe Forenza, Antonello Aiello
20:00-22:00 CONFERENCE DINNER