PROGRAM FOR WEDNESDAY, MAY 22ND: TALK VIEW
Days:
next day
all days
View: with abstractssession overview
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
09:30-10:00 Welcome Address
10:30
Nikolay Bonev, Petyo Filipov, Raia Raicheva
10:30
Milker, Jorrisen, Riller, Reicherter, Titschack, Weinkauf, Theodor, Schmiedl
10:30
Taxonomy and stratigraphy of the Eocene nummulitic deposits of Greece: a biometric analysis approach
Dimou, Koukousioura, Dimiza, Triantaphyllou, Less, Pomoni-Papaioanou, Syrides
10:30
Konstantina Karanika, Maria Tsoni, Penelope Papadopoulou, George Iliopoulos
10:30
Penelope Papadopoulou, Maria Tsoni, George Iliopoulos
10:30
Georgia Svorligkou, Ioannis Giaourtsakis, Socrates Roussiakis
10:30
Papaioannou, Kouli, Parinos, Dimiza, Triantaphyllou, Miaritis, Dasenakis, Gogou
10:30
Irena Pappa, Eberhard Frey, Evangelos Vlachos, George Iliopoulos
10:30
Kozanoglou et.al
10:30
Pallikarakis, Triantaphyllou, Papanikolaou, Dimiza, Reicherter, Migiros
10:30
O. Koukousioura, K. Kouli, K. Vouvalidis, E. Aidona, G. Karadimou, G. Syrides
10:30
Ravani, Dimiza, Triantaphyllou, Malinverno, Karatsolis, Lagaria, Psarra
10:30
Evangelos Tsakalos, Maria Kazantzaki, Yannis Bassiakos, Eleni Filippaki
10:30
M. Κazantzaki, E. Tsakalos, T. Rondoyanni, Y. Bassiakos, E. Filippaki
10:30
G. Gkaniatsa, A. Antonarakou, G. Kontakiotis, V. Lianou, G. Anastasakis
10:30
Katsigera, Dimiza, Koukousioura, Anastasiadis, Pavlopoulos, Triantaphyllou
10:30
Elizabeth Stathopoulou, Myrto Mallouchou, Eirini Margariti
10:30
Argyro Asvesta, Sarantis Dimitriadis
10:30
D. Thivaiou, E. Koskeridou, M. Harzhauser, H. Drinia, T. Tsourou, D. Mantzouka
10:30
Vassiliki Kostopoulou, Fotini Pomoni-Papaioannou, Alexandra Zambetakis-Lekkas
10:30
Adonis Photiades, Nicolaos Carras
10:30
I. Lazos, C. Stergiou, A. Chatzipetros, V. Melfos, P. Voudouris, C. Pikridas
10:30
I. Lazos, A. Chatzipetros, S. Pavlides, S. Bitharis, C. Pikridas
10:30
Dimitrios Ntokos, Panagiota Ntokou
10:30
Eleni Michailidou, Michail Vavelidis, Lambrini Papadopoulou, Nikolaos Kantiranis
10:30
E. Tzamos, G. Grieco, M. Bussolesi, A. Xenidis, A. Zouboulis, A. Godelitsas
10:30
Ramadani, Gianniou, Stamatis, Sofis, Damoulianou, Kalaitzidis
10:30
Maria Kokkaliari, Ioannis Iliopoulos
10:30
Stergiou, Lampropoulou, Petrounias, Giannakopoulou, Rogkala, Hatzipanagiotou
10:30
Vavelidis, Giouri, Michailidou, Papadopoulou, Karetou, Stergiou, Christidis
10:30
Aikaterini Rogkala, Petros Petrounias, Panagiota P. Giannakopoulou
10:30
Georgia Karountzou, Vayia Xanthopoulou, Ioannis Iliopoulos
10:30
A. Stamatiadis, L. Papadopoulou, A. Koroneos, T. Soldatos
10:30
Marianna Kati, Eleni-Maria Chioti, Panagiotis Voudouris, Konstantina Gkoutzioupa
10:30
Vasilios Skliros, Filio Daskalaki, Petros Tsakiridis, Maria Perraki
10:30
Anja Lisa Holm, Ioannis Baziotis, Stephan Klemme, Jasper Berndt
10:30
Michalis Fitros, Stylianos Fotios Tombros, Sotirios Kokkalas
10:30
Eleni Koutsopoulou, Dimitrios Papoulis, Panagiota Tsolis-Katagas
10:30
Emilia Sofianska, Athanassoulis, Tarenidis, Xirokostas, Gaga
10:30
A. Drakoulis, A. Koroneos, T. Soldatos, L. Papadopoulou
10:30
Nifora, Gianni, Ogala, Papoulis, Kalaitzidis, Christanis, Angelatou, Panagiotara
10:30
Mineralogical, Petrological and Geochemical Study of the Agios Ioannis Lavas, at Kamena Vourla Area,
C. Kanellopoulos, G. Vougioukalakis, C. Mavrogonatos, I. Megremi, I. Iliopoulos
10:30
W. D'Alessandro, K. Daskalopoulou, S. Calabrese, L. Li Vigni, H. Pfanz
10:30
L. Li Vigni, K. Daskalopoulou, W. D'Alessandro, C. Cardellini, S. Calabrese
10:30
Eftychia Petika, Vasilios Melfos, Lambrini Papadopoulou
10:30
Georgios Lazaridis, Lambrini Papadopoulou, Maria-Olga Voudouri
10:30
Voudouris, Baksheev, Mavrogonatos, Spry, Djiba, Bismayer, Papagkikas, Katsara
10:30
Gkamaletsos, Borst, Kasama, Finch, Godelitsas, Tzifas, Pontikes, Filippidis
10:30
Stavros Triantafyllidis
10:30
Stavros Triantafyllidis
10:30
Fazilat Yousefi, Lambrini Papadopoulou
10:30
A. Vasileiadou, S. Zoras, A. Dimoudi, A. Iordanidis, V. Evageopoulos
10:30
V. Skliros, P. Papazotos, F. Daskalaki, P. Tsakiridis, M. Perraki
10:30
Maria Kokkaliari, Koutsopoulou Eleni, Stylianos Tombros F., Seymour St. Karen
10:30
Charalampos Klitorakis, Michael Stamatakis
11:30-11:45
A. Filippidis, N. Kantiranis, C. Mitiglaki, A. Tsirambides
11:45-12:00
C. Mytiglaki, N. Kantiranis, P. Misaelides, F. Noli, A. Filippidis
12:00-12:15
Maria Andreadi, Charalampos Vasilatos
12:15-12:30
K. Vythoulkas, M. Stamatakis, A. Argyraki, K. Kouli, V. Zotiadis
12:30-12:45
Konstantina Koukouza, Charalampos Vasilatos, Michael Stamatakis
12:45-13:00
Maria Kokkaliari, Ioannis Iliopoulos
12:30-12:45
M. Kolendrianou, S. Ligkovanlis, M. Tzortzi, I. Maniakas, G. Iliopoulos
12:45-13:00
Dionysia Liakopoulou, Socrates Roussiakis
13:00-13:15
George Konidaris, Dimitris Kostopoulos, George Koufos
11:30-11:45
Olga-Joan Ktenidou, Ioannis Kalogeras
11:45-12:00
I. Grendas, N. Theodoulidis, F. Hollender, P. Hatzidimitriou
12:00-12:15
Olatunde Isaiah Popoola, Olumide Akinwale Adedeji
12:15-12:30
Andreas Tzanis, Vassilis Sakkas, Stelios Chailas, Evangelos Lagios
12:30-12:45
Chatzis, Kkallas, Papazachos, Anthymidis, Rovithis, Karakostas, Papaioannou
12:45-13:00
Tsourlos, Karmis, Vargemezis, Panagopoulos, Gouliotis, Nikolaou
11:30-13:15 T11. W1 Geoinformatics: Earth Observation - GIS free & open software, data and platforms -I
11:30-13:15 T11. W1 Geoinformatics: Earth Observation - GIS free & open software, data and platforms -II
13:15-14:00 POSTER SESSION: T1, T1.S1, T2, T4, T6
14:00-14:15
Ananias Tsirambides, Anestis Filippidis
14:30-14:45
Foteini Aravani, Lambrini Papadopoulou, Vassilios Melfos
14:45-15:00
Tzifas, Gamaletsos, Papadopoulos, Godelitsas, Kantiranis, Misaelides, Filippidis
15:00-15:15
Rare Earth Elements In The Black Sands From Coastal Cliffs Sedimentary Deposits, of Aggelochori Area
Lazaridis, Kipourou-Panagiotou, Papadopoulos, Kantiranis, Koronaios, Almpanakis
15:15-15:30
George Economou, Dimitrios Tsagas, Adonis Photiades
14:00-14:15
Papanikolaou, Nomikou, Papanikolaou, Triantaphyllou, Galanidou, Dimiza, Tzedakis
14:45-15:00
Dimitrios Papanikolaou, Maria Triantaphyllou
15:00-15:15
Ioulietta Mikellidou, Maria Triantaphyllou, Stefano Patruno
15:30-15:45
Kampouridis et.al
14:25-14:40
R. Console, R. Carluccio, M. Murru, E. Papadimitriou, V. Karakostas
14:40-14:55
Andreas Tzanis, Angeliki Efstathiou
14:55-15:10
Georgios Michas, Filippos Vallianatos
15:10-15:20
Dimitrios Chorozoglou, Eleftheria Papadimitriou
15:20-15:30
Polyzois Bountzis, Eleftheria Papadimitriou, George Tsaklidis
15:30-15:40
C. Kourouklas, R. Console, E. Papadimitriou, M. Murru, V. Karakostas
15:40-15:50
C. Kourouklas, O. Mangira, A. Iliopoulos, D. Chorozoglou, E. Papadimitriou
15:50-16:00
O. Mangira, R. Console, E. Papadimitriou, M. Murru, V. Karakostas