PROGRAM FOR FRIDAY, MAY 24TH: TALK VIEW
Days:
previous day
all days
View: with abstractssession overview
8:30
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
08:30-08:45
Evdokia Tema, Ian Hedley
08:45-09:00
Aikaterini-Maria Pollatou, Ioannis Iliopoulos, Eleni Nodarou
09:00-09:15
Eleanna Pantazi, Ioannis Iliopoulos, Eleni Nodarou
09:15-09:30
Sotiris Valkaniotis, Antonis Manakos, Georgios Toufexis, Agathe Reingruber
09:30-09:45
Souglakos et.al
08:30-08:45
Virginie Durand, Patricia Martinez-Garzon, Marco Bohnhoff, Taylan Turkmen
08:45-09:00
Georgia Trikalinou, Haralambos Kranis, Dimitris Sakellariou
09:00-09:15
Geodetic evidence for shear instability in the west part of the North Aegean Trough, in a 100+ years
Stathis Stiros
09:15-09:30
I. Lazos, D. Kondopoulou, S. Pavlides, A. Chatzipetros, C. Pikridas, S. Bitharis
09:30-09:45
Paris Xypolias, Vasileios Chatzaras, Nikolaos Gerogiannis, Eirini Aravadinou
09:45-10:00
Manar Alsaif, Frédéric Gueydan, Dimitris Sakellariou, Agathe Faucher
10:00-10:15
Dimitris Sakellariou, Konstantina Tsampouraki-Kraounaki
09:00-09:15
Efstratios Karantanellis, Vasileios Marinos, Emmanuel Vassilakis
09:15-09:30
Sotiris Valkaniotis, George Papathanassiou, Athanassios Ganas
09:30-09:45
Papanikolaou, Reicherter, Schneiderwind, Mason, Deligiannakis, Mechernich, Wiatr
09:45-10:00
Efstathios Lymperis, Efstratios Karantanellis, Vassilios Marinos
10:00-10:15
Kalamatianou, Tourlakidis, Krassakis, Gougoustamos, Fylaktos, Parcharidis
08:30-10:15 T4.W1. Workshop on Global-Scale Geochemical Mapping -I
10:15
A. Komi, A. Petropoulos, N. Evelpidou, S. Poulos, V. Kapsimalis
10:15
G. Saitis, N. Evelpidou, S. Kawasaki, E. Koutsopoulou, A. Komi
10:15
Coastal and Marine geomorphological and environmental study of St. George bay, Western Naxos, Greece
A. Giannikopoulou, N. Evelpidou, I. Baziotis, M. Salomidi, E. Karkani
10:15
Paraskevi Garantzioti, Nikolaos Spanoudakis, Emmanouil Manoutsoglou
10:15
Andreas Kakonas, Efthimios Karymbalis, Christos Chalkias, Niki Evelpidou
10:15
Amalia Roufi, Emmanuel Vassilakis, Serafim Poulos
10:15
Sotiris Papalambrou, George Bathrellos, Hariklia Sklodimou
10:15
Theodorakopoulou et.al
10:15
George Gaitanaros, Hariklia Skilodimou, George Bathrellos
10:15
Efi Tzelepi, Sofia Doani, Kalliopi Koliadimou, Konstantinos Vouvalidis
10:15
Anastasia Karakosta, Georgios Lazaridis, Nikoleta Kargopoulou
10:15
Nikoleta Kargopoulou, Georgios Lazaridis, Anastasia Karakosta
10:15
Georgios Lazaridis, Kyriaki Fellachidou, Stella Efraimidou
10:15
Panagiotis Karoutsos, Georgios Lazaridis, George Iliopoulos
10:15
Evangelia Benetou, Dimitris Sakellariou, Chrysanthi Ioakeim
10:15
Mylonas, Nanou, Perdikaris, Petropoulou, Giannakea, Zagana
10:15
P. Petrounias, A. Rogkala, P.P. Giannakopoulou, P. Lampropoulou
10:15
P.P. Giannakopoulou, P. Petrounias, A. Rogkala, M. Kalpogiannaki
10:15
Panagiotis Papazotos, Eleni Vasileiou, Maria Perraki
10:15
Dimitrios Papatsikourakis, Nikolaos Chatzigogos, Thomas Makedon
10:15
Dimitra Zerva, Konstantinos Voudouris, George Vargemezis, Panagiotis Tsourlos
10:15
C.V. Lazaratou, I.E. Triantaphyllidou, D. Vayenas, D. Papoulis
10:15
M.M. Karathanou Nicholaidi, C. Loupasakis, P. Tsangaratos, E. Chatzicharalampous
10:15
Laoura Athanasiadou, Emmanouil Psomiadis, Georgios Stamatis
10:15
D. Efstathiadou, G. Papathanassiou, V. Marinos, A. Anastasiadis
10:15
Pavlos Asteriou, George Tsiambaos
10:15
Retrieving Geomorphological information from Oblique Landscape Photographs. A robust method based on
Christos Chalkias, Evaggelos Papadias, Kleomenis Kalogeropoulos
10:15
Panagiotis Papazotos, Iliana Polychroni, Eleni Vasileiou, Maria Perraki
10:15
Georgia Diamantopoulou, Ioanna Ilia
10:15
Areti Tsampa, Paraskevas Tsangaratos
10:15
T. Valsamidis, V. Karathanassi, P. Kolokoussis, V. Andronis
10:15
C. Kritikou, E. Karantanellis, V. Marinos
10:15
Pelagia Avgerinou, Vassilis Marinos, George Papathanasiou
10:15
Fotios Paraskevopoulos-Tsiakiris, Efstratios Karantanellis, Vasileios Marinos
10:15
Athanasia Vassou, Efstratios Karantanellis, Vasileios Marinos
10:15
S. Kazana, P. Krassakis, F. Chen, I. Parcharidis, N. Koukouzas, E. Lekkas
10:15
A. Kaitantzian, C. Loupasakis, I. Parcharidis, C. Maroufidis
10:15
Antonarakou, Lyras, Smyrnaiou, Besiou, Nikolopoulos, Zarkogiannis, Gramba
10:15
Konstantinos Marmarinos, Assimina Antonarakou, Hara Drinia, Faye Antoniou
10:15
Koskeridou et.al
10:15
Evgenia Moraiti, Apostolos Alexopoulos
10:15
Panagiota Karamani, Hara Drinia, George Panagiaris
10:15
Evgenia Moraiti, Irene Zananiri, Spiros Staridas
10:15
Konstantina Bentana, Nikolaos Zouros, Ilias Valiakos
10:15
Gábor Halupka, Anita Csörghe-Andó
10:15
Nikolaos Vlachopoulos, Panagiotis Voudouris
10:15
Argyrios Periferakis
10:15
Argyrios Periferakis
10:15
Argyrios Periferakis
10:15
Argyrios Periferakis, Nikolaos Paresoglou
10:15
Andreas Iordanidis, Ioannis Kapageridis, Argyro Asvesta
10:15
Diamantina Griva, Isaak Parcharidis, Efthimios Karymbalis
10:15
John D. Alexopoulos, Spyridon Dilalos, Georgia S. Mitsika
11:15-11:30
S. Karalis, A. Iordanou, G. Karakostas, K. Charatsis, E. Karymbalis
11:30-11:45
S. Karalis, A. Iordanou, G. Karakostas, K. Charatsis, E. Karymbalis
11:45-12:00
Karymbalis et.al
12:00-12:15
Griva, Faka, Tsodoulos, Batzakis, Andreou, Karymbalis, Karalis
12:15-12:30
Miltiadis Polidorou, Giannis Saitis, Niki Evelpidou
12:30-12:45
A. Petropoulos, V. Kapsimalis, N.-N. Evelpidou, C. Anagnostou
12:45-13:00
Ioanna Triantafyllou, Gerasimos Papadopoulos, Efthimios Lekkas
11:15-11:30
Nikolaos Kazilis, Maria Kazili
11:30-11:45
Christos Filis, Emmanuel Skourtsos, Apostolos Alexopoulos, Spyridon Lekkas
12:00-12:15
P. Sampatakakis, M. Stefouli, P. Krassakis, N. Koukouzas, S. Kazana
12:15-12:30
E. Tziritis, V. Pisinaras, C. Doulgeris, K. Skordas, A. Panagopoulos
12:30-12:45
George Louloudis, Nick Stathopoulos
12:45-13:00
N. Kazakis, M.-M. Ntona, M. Bannenberg, E. Gavrilidou, S. Lappos, K. Voudouris
11:15-11:30
Konstantinos Nikolakopoulos, Aggeliki Kyriou, Ioannis Koukouvelas
11:30-11:45
A. Konsolaki, E. Vassilakis, V. Giannopoulos, G. Kontostavlos, G. Psaltakis
11:45-12:00
I. Farmakis, V. Marinos, E. Karantanellis, G. Papathanasiou
12:00-12:15
N. Grendas, V. Marinos, G. Papathanasiou, S. Valkaniotis, A. Ganas
12:15-12:30
Ioannis Gougoustamos, Issaak Parcharidis, Konstantinos Loupasakis
12:30-12:45
Ioakeim Konstantinidis, Efstratios Karantanellis, Vassileios Marinos
11:15-13:00 T4.W1. Workshop on Global-Scale Geochemical Mapping -II
13:45-14:00
Michail Galetakis, Ioanna Oikonomidou, Anthoula Vasileiou, Athanasia Soultana
14:00-14:15
A.-M. Tompolidi, O. Sykioti, K. Koutroumbas, S. Xenaki, I. Parcharidis
14:15-14:30
Alexandra Anifadi, Olga Sykioti, Emmanuel Vassilakis
14:30-14:45
P.-M. Spanidis, C. Roumpos, K. Liakoura
14:45-15:00
Ioannis Kapageridis
15:00-15:15
Abdelgadir Abuelgasim, Muhagir Elkamali
15:15-15:30
Muhagir Elkamali, Abdelgadir Abuelgasim
13:45-14:00
Panayota Makri, Demetrios Hermides, Maria Psychogiou, Aikaterini Ermidou
14:00-14:15
Demetrios Hermides, Dinitrios Zaxariadis, George Stamatis
14:15-14:30
I. Vrouhakis, E. Tziritis, A. Panagopoulos, C. Kuells, G. Stamatis
14:45-15:00
Maria Michalopoulou, Katerina Kavoura, Nikolaos Depountis, Nikolaos Sabatakakis
15:00-15:15
C. Vasilatos, M. Anastasatou, P. Pomonis, J. Alexopoulos, E. Vassilakis
13:45-14:00
Ilias Valiakos, Nikolaos Zouros, Konstantina Bentana
14:00-14:15
C. Fassoulas, S. Staridas, E. Nikolakakis, E. Perakis
14:15-14:30
Fani Tripolitsiotou, Hara Drinia, Asimina Antonarakou
14:30-14:45
Andreas Iordanidis, Javier Garcia-Guinea, Nickolas Zouros, Argyro Asvesta
14:45-15:00
Christos L. Stergiou, Alexandros Chatzipetros, Tamás Telbisz, Andrea Mindszenty
15:00-15:15
V. Antoniou, P. Nomikou, E. Zafeirakopoulou, P. Bardouli, T. Ioannou
13:45-14:00 POSTER SESSION: T5, T9, T10/T10.S2, T10.S1, T11/T11.S2, T11.S1
16:30-16:45
George Papathanassiou, Sotiris Valkaniotis, Spyros Pavlides
16:45-17:00
Villy Kontogianni, Natalia Spanou, Nikolaos Nikolaou
17:00-17:15
D. Loukidis, I. Vakalas, N. Loukidis, C. Gallousi, I. Tsodoulos
17:15-17:30
Sofia Anagnostopoulou, Nikolaos Depountis, Nicholas Sabatakakis
17:30-17:45
Konstantinos Mazarakis, Konstantinos Diamantis
17:45-18:00
Villy Kontogianni, Stathis Stiros
18:00-18:15
Vasileios Boumpoulis, George Mouzoulas, Nikolaos Depountis, Nicholas Sabatakakis
17:00-17:15
Zacharoula Smyrnaiou
17:15-17:30
Characteristics of students’ alternative ideas on geodynamic phenomena and factors controlling their
Athanasia Bakopoulou, Assimina Antonarakou, Alexandra Zambetakis-Lekkas
17:30-17:45
Urban Geology: Education Proposal for Geoscience: a Case Study from the Inner City of Athens, Greece
G. Kontokostas, A. Antonarakou, M. Fountopoulou, H. Drinia, S. Lozios
17:45-18:00
K. Makri, E. Galanaki, I. Koletsis, V. Kotroni, K. Lagouvardos
18:00-18:15
P. Asimakopoulou, P. Nastos, E. Vassilakis, A. Antonarakou
16:30-17:00
N. Zouros, C. Fassoulas, E. Moraiti, P. Paschos, G. Iliopoulos
18:30-19:00 GSG GENERAL ASSEMBLY
19:00-20:00 CLOSING CEREMONY