IBE-2019: 2019 INSTITUTE OF BIOLOGICAL ENGINEERING ANNUAL CONFERENCE
PROGRAM FOR SATURDAY, APRIL 6TH: TALK VIEW
Days:
previous day
all days

View: with abstractssession overview

7:00
7:30
8:00
8:30
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
07:00-08:00 Continental Breakfast
07:00-08:00 Poster Setup
07:00-08:00 IBE Council Committee Meetings
07:00-08:00 IBE New Officer Training
08:00-08:45 Keynote Presentation II
08:45-09:00 Break
09:20-09:40
Ferris Pfeiffer, Heather Hunt, Johannes Strobel, Suzanne Burgoyne
09:40-10:00
Kassis, Costello, Langer, Szymkiewicz, Guan, Vaughn, Yusuf, Mitra, Alm, Griffith
10:00-10:20
A.J. Walters, Ron Sims, Charles Miller
10:20-10:40
Ferris Pfeiffer, Heather Hunt, Johannes Strobel, Suzanne Burgoyne
10:40-11:00
M. Jonas, A. Kulesa, J. Sutton, S. Wasserman, P. Blainey, D. Lauffenburger
11:00-12:30 Break
12:30-14:30 Bioethics Essay & Student Design Competition
12:50-13:10
B. Suganthan, C.-H. Wu, D.K. Haja, Y. Fang, M.W. Adams, R.P. Ramasamy
13:50-14:10
Ozkan Fidan, Yonghong Liang, Jixun Zhan
14:30-14:45 Break
14:45-15:05
Lydia Webster, Eswara Priyanka Nalla, Shamik Bhattacharya
15:25-15:45
Jacob Crapps, Natasha Case
14:45-15:05
Nicholas Schaper, Brannan Hutchinson, Silviya P Zustiak, Irma Kuljanishvili
15:05-15:25
Sourav Chakraborty, Htet Linn, Santaneel Ghosh
15:25-15:45
B. Hutchinson, M. Imaninezhad, F. Xu, I. Kuljanishvili, S. Zustiak
16:05-16:25
K. Vogt, M. Imaninezhad, D. Vasileva, M. McQuilling, S. Zustiak
16:25-16:45
Z. Hancock, J. Seabaugh, C. Ellenburg, S. Siebert, S. Ghosh, D. Yarbro
16:45-17:00 Break
17:00-18:00 Reception
17:00
Hui-Yuan Chen, Michelle Liberton, Dariusz Niedzwiedzki, Himadri Pakrasi
17:00
Yiming Liu, Linhua Xu, Guangming Zhao, Xuefeng Jiang, Lan Yang
17:00
Daniel Bird, Tyler Howard, Jimmy Keng'Ara, Benjamin Nielsen, Adam Stone
17:00
M. Bender, C. Dittmar, M. Woulard, W. Schulze, G. Jones
17:00
Dylan Ellis, Daniel Derrick, Jenson Walters, Ron Sims, Charles Miller
17:00
Clare Kercher, Ian Heck, Sarah Gebken, Robert Rolette
17:00
Yue Dong, Ann Harlos, Allison Paoli, Yan Gai
17:00
O'Brien, Harlos, Dong, Paoli, Sass, Kalidindi, Bajerek, Gai
17:00
Rachel Rinkus, Trisha Wuestling, Jay Patel, Dennis Tran
17:00
Rassam Rassam, Yan Gai, Vahdeta Suljic
17:00
Helberth Velasquez, Veronica Lara, Ricardo Jaramillo
18:15-20:15 IBE Banquet and Student Competition Awards Announcement
20:15-21:00 IBE Council Meeting