PROGRAM FOR THURSDAY, JUNE 20TH: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days
View: with abstractssession overview
7:00
7:30
8:00
8:30
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
07:00-07:30 Registration
07:30-07:40 CAOS 2019 Opening Ceremony
07:40-07:50
Alistair Ewen, Jill Rae, Artaban Jeldi, Frederic Picard
07:50-08:00
Uneri, Zhang, Stayman, Helm, Osgood, Theodore, Siewerdsen
08:00-08:10
Asma Salhi, Valerie Burdin, Sylvain Brochard, Bhushan Borotikar
08:10-08:20
Linli Zheng, Weiming Liao, Peihui Wu, Yangyang Lin, Xiaoyan Zhang
08:20-08:30
T. Kinsey, M. Mont, W. Hozack, M. Stoker-Bhowmik, O. Mahoney
08:30-08:40
Johann Henckel, Anna Di Laura, Harry Hothi, Alister Hart
08:40-08:50
Johann Henckel, Anna Di Laura, Harry Hothi, Alister Hart
08:50-09:00
K. Logishetty, B. Rudran, W. Gofton, D. Badri, P. Beaule, J. Cobb
09:00-09:10
M. Iwasa, K. Uemura, Y. Otake, H. Hamada, W. Ando, M. Takao, Y. Sato, N. Sugano
09:10-09:20
K. Logishetty, B. Rudran, W. Gofton, P. Beaule, R. Field, C. Gupte, J. Cobb
09:20-09:30
K. Takashima, T. Sakai, H. Hamada, W. Ando, M. Takao, N. Sugano
09:30-09:40
A. Randall, J. Declaire, J. Lawrence, J. Keggi, C. Plaskos, S. Shalhoub
09:40-09:50
J. Lawrence, J. Declaire, A. Randall, J. Keggi, S. Shalhoub, C. Plaskos
09:50-10:00
Charlotte Bolch, Yifei Dai, Amaury Jung, Cyril Hamad
10:00-10:10
Quilez, Delport, Wirix-Speetjens, Wesseling, Perez Anson, Jonkers, Vender Sloten
10:10-10:20
T. Kinsey, M. Mont, W. Hozack, M. Bhowmik-Stoker, O. Mahoney
10:20-10:30
Babar Kayani, Sujith Konan, Jenni Tahmassebi, Fares Haddad
10:30-11:00 Tea and Coffee Break
11:00-11:30 Presidential and Keynote Addresses
11:30-11:40
Joost Burger, Laura Kleeblad, Niels Laas, Andrew Pearle
11:40-11:50
Peter Bollars, Anton Boeckxstaens, Daniel Janssen, Jan Mievis
11:50-12:00
Uneri, Vijayan, Sheth, De Silva, Johnson, Osgood, Siewerdsen
12:00-12:10
Mahure, Teo, Campanelli, Kissin, Stulberg, Kreuzer, Long
12:10-12:20
Wei Tian, Lingjiang Li, Yajun Liu, Jingwei Zhao
12:20-12:30
Seth Jerabek, Russell Cohen, Alana Levine, Alice Cruz, Laura Scholl
12:30-13:30 Lunch
12:30-13:30 Lunch Symposium
12:30
Garbarino, Sodhi, Ehiorobo, Gold, Marchand, Marchand, Hepinstall, Mont
12:30
Watanabe, Wada, Totsuka, Takehashi, Tomaru, Nishino, Mishima, Yamazaki
12:30
Hidetoshi Hamada, Wataru Ando, Masaki Takao, Nobuhiko Sugano
12:30
V.R. Hofbauer, J. Loehnert, R. Dieckmann, B. Moellenbeck, G. Gosheger
12:30
Ema Nakahara, Hidetoshi Hamada, Wataru Ando, Masaki Takao, Nobuhiko Sugano
12:30
Pornpavit Sripirom, Thakrit Chompoosaeng, Bordin Boonton
12:30
Tetsuro Tani, Hidetoshi Hamada, Wataru Ando, Masaki Takao, Nobuhiko Sugano
12:30
Raga Rajaravivarma, Sally Liarno, Tatyana Kaverina, Sonia Donde, Emily Sneddon
12:30
Emily Hampp, Laura Scholl, Md Haque, Chunyan Wu, Geoffrey Westrich, Michael Mont
12:30
Hampp, Darcy, de Souza, Chang, Scholl, Pearle, Jerabek, Marchand, Westrich, Mont
12:30
K. Thienthong, P. Sriphirom, A. Vejjaijiva, S. Suwansawaiphol, C. Saepoo
12:30
Sidiropoulos Kosmas, Raguet Marc
12:30
Chumroonkiet Leelasestaporn, Pichai Lertwattanaseri, Tomorn Tarnpichprasert
12:30
Kazuhiro Takeuchi, Kensuke Shinohara, Tomohiko Hirose
12:30
Kensuke Shinohara, Tomohiko Hirose, Kazuhiro Takeuchi
12:30
Xiaoyun Liu, Hongzhi Hu, Zhengwu Shao, Mao Xie
12:30
Wei Tian, Zhan Shi, Yajun Liu, Mingxing Fan, Zuchang Li
12:30
Dr.Tomorn Tarnpichprasert, Dr.Chumroonkiet Leelasestaporn
13:30-13:40
Andress et.al
13:40-13:50
Takashi Sakai, Hidetoshi Hamada, Masaki Takao, Nobuhiko Sugano
13:50-14:00
Sukhi Singh, Timothy Lee, Joshua Giles
14:00-14:10
Douglas Unis, Sulaiman Somani, Nathan Ho, Edward Emrabzadeh, Sophia Sangiorgio
14:10-14:20
Michael Masini, Alana Levine, Alice Cruz
14:20-14:30
Alexander Greene, Sandrine Polakovic, Christopher Roche, Yifei Dai
14:30-14:40
Alexander Greene, Sandrine Polakovic, Christopher Roche, Yifei Dai
14:50-15:00
Verstraete, Conditt, Parsons, Decerce, Goodchild, Greene, Roche
15:00-15:30 Tea and Coffee Break
15:00-16:00 CAOS Executive Board Meeting II
15:30-15:35
Jackson Wirekoh, Nicholas Parody, Patrick Meere
15:35-15:40
Jerome Tonetti, Mehdi Boudissa, Gael Kerschbaumer, Marc Prod'Homme
15:40-15:45
S. Nakasone, M. Ishihara, H. Taira, F. Kanaya, M. Takaesu, Y. Miyata
15:45-15:50
Sodhi, Khlopas, Ehiorobo, Condrey, Marchand, Hepinstall, Mont
15:50-15:55
W.J. Long, S. Kreuzer, B.N. Stulberg, Y.D. Kissin, V. Campanelli
15:55-16:00
Keiji Wada, Ryo Tamaki, Ken Okazaki
16:00-16:05
J. Zhang, M. Bhowmik-Stoker, J. Otto, M. Paramasivam, S. Persohn, P. Territo
16:05-16:10
P. Sriphirom, N. Wanthaphisut, C. Siramanakul, B. Chanopas
16:10-16:15
A. Vejjaijiva, P. Sriphirom, C. Saepoo, W. Ounjitti, S. Suwansawaiphol
16:15-16:20
Peihui Wu, Weiming Liao, Yan Kang
16:20-16:25
Alexander Gordon
16:25-16:30
J. Zhang, M. Bhowmik-Stoker, L. Scholl, C. Condrey, K. Marchand, R. Marchand
16:30-16:35
Thomas Overbergh, Pieter Severijns, Lieven Moke, Ilse Jonkers, Lennart Scheys
16:35-16:40
Dorniol, Dardenne, Guezou-Philippe, Letissier, Lefèvre, Stindel
16:40-16:45
Babar Kayani, Sujith Konan, Jurek Pietrzak, Fares Haddad
16:45-16:50
Jean-Yves Jenny, Dominique Saragaglia
16:50-16:55
Susannah Clarke, Camilla Halewood, Kartik Logishetty, Justin Cobb
15:30-18:00 Network CAOS: Connecting Students to Industry
17:00-17:06
Vigdorchik, Cizmic, Novikov, Bradley, Miranda, Watson, Dennis, Kreuzer
17:12-17:18
Esposito, Solitro, Amirouche, Fortuna, Pellegrino, Villecco
17:18-17:24
Malte Asseln, Klaus Radermacher
17:24-17:30
Kyu-Jin Cho, Jong-Keun Seon, Seung-Min Na, Chan-Jin Park, Eun-Kyoo Song
17:30-17:36
P. Pandey, H. Patel, P. Guy, I. Hacihalilogu, A.J. Hodgson
17:36-17:42
M. Asseln, M.C.M. Fischer, H.Y. Chan, P. Meere, P. Walker, K. Radermacher
17:42-17:48
Takehashi, Mishima, Wada, Watanabe, Totsuka, Tomaru, Nishino, Yamazaki, Hyodo
17:48-17:54
John McLoughlin, Stephen Grant, Mo Mathew
17:54-18:00
Hirotake Yo, Tessyu Ikawa, Yoshito Minami
18:00-22:00 Faculty Dinner