ATLC2023: ATLANTA CONFERENCE ON SCIENCE AND INNOVATION POLICY
PROGRAM FOR WEDNESDAY, MAY 24TH: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days

View: with abstractssession overview

8:30
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
08:30-10:00 Conference Welcome & Plenary #1: Taking stock and looking forward. A research agenda on public research funding
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-12:00
Kevin Kniffin, Andrew S. Hanks, Xuechao Qian, Bo Wang, Bruce Weinberg
10:30-12:00
L. Miao, D. Murray, W.-S. Jung, V. Larivière, C. Sugimoto, Y.-Y. Ahn
10:30-12:00
Lili Miao, Feifei Wang, Vincent Larivière, Yong-Yeol Ahn, Cassidy Sugimoto
10:30-12:00
Andrew Roberts Cummings, Johan Schot, Matthias Weber, Chux Daniels
10:30-12:00
Bundgaard, Haindlmaier, Larédo, Manesse, Matt, Neuhuber, Weber
10:30-12:00
K. L. Akerlof, Henriette Ruhrmann, Afagh Mulazadeh, Basil Mahfouz
10:30-12:00
Ohid Yaqub, Josie Coburn, Duncan A.Q. Moore
10:30-12:00
Francesco Rentocchini, Antonio Vezzani, Sandro Montresor
10:30-12:00
Helka Kalliomäki, Johanna Kalliokoski, Leena Kunttu, Jari Kuusisto, Sorin Dan
12:00-13:15 Lunch
13:15-14:45
Diego Kozlowski, Thema Monroe-White, Cassidy Sugimoto, Vincent Larivière
13:15-14:45
Sam Zhang, K. Hunter Wapman, Daniel Larremore, Aaron Clauset
13:15-14:45
Jeffrey Alexander, Vincent Lariviere, Yong In Choi, Cassidy Sugimoto
13:15-14:45
Joaquín M. Azagra-Caro, Alfredo Yegros
13:15-14:45
Davide Pulizzotto, Louise E. Earl, Sandra R. Schillo
13:15-14:45
Shihhsin Chen, Hungchi Chang, Duenkai Chen
13:15-14:45
Gordon Kingsley, Kim Isett, Diana Hicks, Megan Haegley, Min-kyeong Cha
13:15-14:45
M. Héroux-Vaillancourt, C. Beaudry, D. Pulizzotto, M. Dalziel
13:15-14:45
Chao Min, Chenjiao Gong, Haotian Lin, Jiping Gao, Minglu Li
13:15-14:45
Anne Marie Knott, Brett Josephson, Ju-Yeon Lee
13:15-14:45
Mahendra Singh, Denilton Luiz Darold, Marian Klobasa, Rainer Frietsch
13:15-14:45
G. Chan, S. Kolesnikov, A. Goldstein, D. Li, L. Diaz Anadon, V. Narayanamurti
13:15-14:45
Carsten Schwäbe, Fabio Voss, Martina Kovač, Carsten Dreher
14:45-15:15 Coffee Break
15:15-16:45
Emil Bargmann Madsen, Philippe Mongeon, Jesper Wiborg Schneider
15:15-16:45
Laura Cruz-Castro, Luis Sanz-Menendez
15:15-16:45
Andrew Herman, Mathias Wullum Nielsen, Jens Peter Andersen
15:15-16:45
Duncan Thomas, Maria Nedeva, Mayra Morales-Tirado
15:15-16:45
Mehdi Rhaiem, Davide Pulizzotto, Ramdani Anas, Catherine Beaudry
15:15-16:45
Sergey Kolesnikov, Deyu Li, Martin Beuse, Laura Diaz Anadon
18:00-21:00 Gala Dinner
18:00-21:00
Bernadin Géraud Comlan Ahodode
Aline Banboukian, Valerie Thomas, Kaye Husbands Fealing
Radhika Trikha
Marcos Segantini, Natera José Miguel, Danilo Spinola
Yiyun Zhang, Danielle Wood
Alyson Laura, Min-Kyeong Cha, Mailyn Brown
Victoria Pham, Julia Melkers
Abdulrafiu Abbas, Abdul Abbas
Nazeem Mustapha, Nicole van Rheede
Jonghwa Park, Minki Kim
Minki Kim, Jonghwa Park
Swaneet Jha, Thomas Woodson
Charl Albertyn, Heidi Prozesky
Moonyul Yang, So Young Kim
Cong Wu, Ruhan A
Gleb Papyshev, Keith Chan, Masaru Yarime
Artem Chumachenko
Heyjie Jung, Yifan Chen, Eric Welch
Rachel Abudu, Kathryn Oliver, Annette Boaz
Jina Lee
Caroline Wesson
Júlia Mascarello, Rosa Lehmann, Alex Giurca
Luyu Du, Julia Melkers
Anthony Xu, Miji Xu, Michael Best
Naseeb Souweidane, Diana Hicks, Gordon Kingsley, Min Cha
Divali Legore, Christine Webster
Min-kyeong Cha, Gordon Kingsley, Diana Hicks, Naseeb Souweidane
Muhammad Hali Aprimadya
Tung Tran
Seyed Reza Mirnezami, Catherine Beaudry, Carl St-Pierre