58TH ALLERTON CONFERENCE: 58TH ALLERTON CONFERENCE ON COMMUNICATION, CONTROL, AND COMPUTING
PROGRAM

Days: Wednesday, September 28th Thursday, September 29th Friday, September 30th

Wednesday, September 28th

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

08:30-10:10 Session WeA1: Intersection of Learning, Optimization, and Control I

Organizer: Bin Hu

Location: Library
08:30
Mauricio C. de Oliveira (University of California San Diego, United States)
Yang Zheng (University of California San Diego, United States)
Convex Parameterization of Stabilizing Controllers and its LMI-based Computation via Filtering (abstract)
08:50
Thinh Doan (Virginia Tech, United States)
Regularized Gradient Descent Ascent for Two-Player Zero-Sum Markov Games (abstract)
09:10
Daniel Pfrommer (University of Pennsylvania, United States)
Thomas Zhang (University of Pennsylvania, United States)
Stephen Tu (Google, United States)
Nikolai Matni (University of Pennsylvania, United States)
TaSIL: Taylor Series Imitation Learning (abstract)
09:30
Alireza Fallah (MIT, United States)
Ali Makhdoumi (Duke University, United States)
Azarakhsh Malekian (University of Toronto, United States)
Asu Ozdaglar (MIT, United States)
Optimal Private Data Acquisition: Central and Local Differential Privacy (abstract)
08:30-10:10 Session WeA2: High Dimensional Statistics and Learning I

Organizers: Bruce Hajek, Jiaming Xu, Yihong Wu

Chair:
Yuguo Chen (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Location: Solarium
08:30
Anderson Ye Zhang (University of Pennsylvania, United States)
Harrison H Zhou (Yale University, United States)
Leave-one-out Singular Subspace Perturbation Analysis for Spectral Clustering (abstract)
08:50
Nived Rajaraman (University of California, Berkeley, United States)
Yanjun Han (University of California, Berkeley, United States)
Lin F. Yang (University of California, Los Angeles, United States)
Kannan Ramchandran (University of California, Berkeley, United States)
Jiantao Jiao (University of California, Berkeley, United States)
Near-optimal algorithms for Imitation Learning (abstract)
09:10
Yucheng Liu (UC Davis, United States)
Xiaodong Li (UC Davis, United States)
Selecting the Number of Communities in Count-Weighted Networks (abstract)
08:30-10:10 Session WeA3: Learning I
Location: Butternut
08:30
Shachar Shayovitz (Tel Aviv University, Israel)
Meir Feder (Tel Aviv University, Israel)
Active Learning for Individual Data via Minimal Stochastic Complexity (abstract)
08:50
Jayanth Regatti (The Ohio State University, United States)
Hao Chen (The Ohio State University, United States)
Abhishek Gupta (The Ohio State University, United States)
Byzantine Resilience With Reputation Scores (abstract)
09:10
Tomer Gafni (Ben-Gurion university of the Negev, Israel)
Kobi Cohen (Ben-Gurion university of the Negev, Israel)
Yonina Eldar (Weizmann Institute of Science, Israel)
CoBAAF: Controlled Bayesian Air Aggregation Federated Learning from Heterogeneous Data (abstract)
09:30
Bryce Ferguson (University of California, Santa Barbara, United States)
Daigo Shishika (George Mason University, United States)
Jason Marden (University of California, Santa Barbara, United States)
Ensuring the Defense of Paths and Perimeters in Dynamic Defender-Attacker Blotto Games (dDAB) on Graphs (abstract)
PRESENTER: Bryce Ferguson
09:50
Jialing Liao (Linköping University, Sweden)
Zheng Chen (Linköping University, Sweden)
Erik G. Larsson (Linköping University, Sweden)
Over-the-Air Federated Learning with Privacy Protection via Correlated Additive Perturbations (abstract)
PRESENTER: Erik G. Larsson
08:30-10:10 Session WeA4: Information Theory and Coding I
Location: Pine
08:30
Shuche Wang (National University of Singapore, Singapore)
Yuanyuan Tang (University of Virginia, United States)
Ryan Gabrys (University of California-San Diego, United States)
Farzad Farnoud (University of Virginia, United States)
Permutation Codes for Correcting a Burst of at Most $t$ Deletions (abstract)
PRESENTER: Yuanyuan Tang
08:50
Krishna Gopal Benerjee (Indian Institute of Technology Kanpur, India)
Adrish Banerjee (Indian Institute of Technology Kanpur, India)
Bounds on Reversible, Complement, Reversible-Complement, Constant Weight Sum Codes (abstract)
09:10
Nicolas Charpenay (IRISA, France)
Maël Le Treust (ETIS UMR 8051, CY Université, ENSEA, CNRS, France)
Aline Roumy (INRIA, France)
Zero-error Coding for Computing with Encoder Side-information (abstract)
09:30
Keerthana Gurushankar (Carnegie Mellon University, United States)
Praveen Venkatesh (Allen Institute, United States)
Pulkit Grover (Carnegie Mellon University, United States)
Extracting Unique Information Through Markov Relations (abstract)
09:50
Rony Bou Rouphael (ETIS UMR 8051, ENSEA, CNRS, CY Cergy Paris Université, France)
Maël Le Treust (ETIS UMR 8051, ENSEA, CNRS, CY Cergy Paris Université, France)
Strategic Communication via Cascade Multiple-Description Network (abstract)
10:30-12:30 Session WeB1: Intersection of Learning, Optimization, and Control II

Organizer: Bin Hu

Location: Library
10:30
Jorge I. Poveda (University of Colorado, Boulder, United States)
Momentum-Based Learning and Optimization Dynamics with Stochastic Restarting (abstract)
10:50
Yuanyuan Shi (UCSD, United States)
Stability and Safety Constrained Reinforcement Learning for Voltage Control (abstract)
11:10
Yuan Cheng (University of Science and Technology of China, China)
Jing Yang (Pennsylvania State University, United States)
Yingbin Liang (The Ohio State University, United States)
Representation-assisted Reinforcement Learning under Distribution Shift (abstract)
11:30
David Fridovich-Keil (University of Texas at Austin, United States)
Mixed Strategies with Finite Support in Continuous Spaces: A Case Study in Trajectory Games (abstract)
10:30-12:30 Session WeB2: Sequential Methods I

Organizer: G. Fellouris and V. Veeravalli

Location: Solarium
10:30
Fei Sha (University of Nebraska-Lincoln, United States)
Ruizhi Zhang (University of Georgia, United States)
Quickest Detection of the Change of Community via Stochastic Block Models (abstract)
10:50
Topi Halme (Aalto university, Finland)
Eyal Nitzan (KIOXIA America, Israel)
Visa Koivunen (Aalto university, Finland)
Spatio-temporal Multiple Change-point Detection in Sensor Networks (abstract)
11:10
Taposh Banerjee (University of Pittsburgh, United States)
Tim Brucks (University of Texas at San Antonio, United States)
Rahul Mishra (ISRO, India)
Quickest Detection of a Threat to an Impending Disaster (abstract)
11:30
Rui Zhang (Georgia Institute of Technology, United States)
Yao Xie (Georgia Institute of Technology, United States)
Rui Yao (Google, United States)
Feng Qiu (Argonne National Lab, United States)
Online detection of cascading change-points using diffusion networks (abstract)
11:50
Liyan Xie (The Chinese University of Hong Kong, Shenzhen, China)
George Moustakides (University of Patras, Greece)
Yao Xie (Georgia Institute of Technology, United States)
Window-Limited CUSUM for Sequential Change Detection (abstract)
10:30-12:30 Session WeB3: Networks, Learning, and Algorithms I

Organizers: Bruce Hajek and R. Srikant

Chair:
Thinh Doan (Virginia Tech, United States)
Location: Butternut
10:30
Hsu Kao (University of Michigan Ann Arbor, United States)
Chen-Yu Wei (University of Southern California, United States)
Vijay Subramanian (University of Michigan, United States)
Decentralized Cooperative Reinforcement Learning with Hierarchical Information Structure (abstract)
10:50
Anand Kalvit (Columbia University, United States)
Assaf Zeevi (Columbia University, United States)
Bandits with Dynamic Arm-acquisition Costs (abstract)
11:10
Jiacheng Tang (GE Global Research, United States)
Abhishek Gupta (The Ohio State University, United States)
A Survey of Dynamic Watermarking Algorithms and Some Recent Developments (abstract)
11:30
Divyansh Jhunjhunwala (Carnegie Mellon University, United States)
Ankur Mallick (Carnegie Mellon University, United States)
Gauri Joshi (Carnegie Mellon University, United States)
Leveraging Spatial and Temporal Correlations in Distributed Learning (abstract)
10:30-12:30 Session WeB4: Information Theory and Coding II
Location: Pine
10:30
Linghui Zhou (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
Tobias Oechtering (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
Mikael Skoglund (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
Uncertainty in Biometric Identification and Authentication Systems with Strong Secrecy (abstract)
10:50
Junghoon Kim (Purdue University, United States)
Seyyedali Hosseinalipour (Purdue University, United States)
Taejoon Kim (University of Kansas, United States)
David Love (Purdue University, United States)
Christopher Brinton (Purdue University, United States)
Linear Coding for Gaussian Two-Way Channels (abstract)
PRESENTER: Junghoon Kim
11:10
Alejandro Lancho (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Alexander Fengler (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Yury Polyanskiy (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Finite-Blocklength Results for the A-channel: Applications to Unsourced Random Access and Group Testing (abstract)
11:30
Francisco Pernice (Stanford University, United States)
On the Symmetries of the Deletion Channel (abstract)
13:30-15:10 Session WeC1: Networks, Learning, and Algorithms II

Organizers: Bruce Hajek and R. Srikant

Chair:
Assaf Zeevi (Columbia University, United States)
Location: Library
13:30
Andrew Wagenmaker (University of Washington, United States)
Max Simchowitz (UC Berkeley, United States)
Kevin Jamieson (University of Washington, United States)
Beyond No Regret: Instance-Dependent PAC Reinforcement Learning (abstract)
13:50
Michael J. Neely (University of Southern California, United States)
Repeated Games, Optimal Channel Capture, and Open Problems for Slotted Multiple Access (abstract)
14:10
Siddhartha Banerjee (Cornell University, United States)
The Multisecretary Problem: Regret, Approximation and Learning (abstract)
14:30
Vivek Farias (MIT, United States)
Markovian Interference in Experiments (abstract)
13:30-15:10 Session WeC2: Sequential Methods II

Organizers: G. Fellouris and V. Veeravalli

Location: Solarium
13:30
Arpan Mukherjee (RPI, United States)
Ali Tajer (RPI, United States)
Efficient SPRT-based Best Arm Identification in Stochastic Bandits (abstract)
13:50
Yuyang Shi (Georgia Institute of Technology, United States)
Yajun Mei (Georgia Institute of Technology, United States)
Efficient sequential UCB-based Hungarian algorithm for assignment problems (abstract)
14:10
Mehmet Necip Kurt (Columbia University, United States)
Yasin Yilmaz (University of South Florida, United States)
Xiaodong Wang (Columbia University, United States)
Pieter J. Mosterman (MathWorks, United States)
Data-Driven Sequential Change Detection in Privacy-Sensitive Networks (abstract)
PRESENTER: Yasin Yilmaz
14:30
Hadar Szostak (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
Kobi Cohen (Ben-gurion University Of The Negev, Israel)
Decentralized Anomaly Detection via Deep Multi-Agent Reinforcement Learning (abstract)
13:30-15:10 Session WeC3: Representation, Learning, and Inference
Location: Butternut
13:30
Pradeep Kr. Banerjee (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences, Leipzig, Germany)
Kedar Karhadkar (UCLA, United States)
Yu Guang Wang (Shanghai Jiao Tong University, China)
Uri Alon (CMU, United States)
Guido Montufar (UCLA and MPI MiS, United States)
Oversquashing in GNNs through the lens of information contraction and graph expansion (abstract)
PRESENTER: Kedar Karhadkar
13:50
Ben Kizaric (University of Wisconsin-Madison, United States)
Daniel Pimentel-Alarcon (University of Wisconsin-Madison, United States)
Classifying Incomplete Data with a Mixture of Subspace Experts (abstract)
14:10
Xiangxiang Xu (MIT, United States)
Lizhong Zheng (MIT, United States)
Multivariate Feature Extraction (abstract)
PRESENTER: Xiangxiang Xu
14:30
Xinyi Tong (Tsinghua University, China)
Xiangxiang Xu (MIT, United States)
Shao-Lun Huang (Tsinghua-Berkeley Shenzhen Institute, China)
On Sample Complexity of Learning Shared Representations: The Asymptotic Regime (abstract)
PRESENTER: Xiangxiang Xu
14:50
Diego Benalcazar (University of Central Florida, United States)
Chinwendu Enyioha (University of Central Florida, United States)
Distributed Consensus-based Kalman Filter under Limmited Communication (abstract)
13:30-15:10 Session WeC4: Learning II
Location: Pine
13:30
Yigit Ege Bayiz (University of Texas at Austin, United States)
Ufuk Topcu (University of Texas at Austin, United States)
Decentralized Online Influence Maximization (abstract)
13:50
Yili Zhang (University of Michigan, United States)
Asaf Cohen (University of Michigan, United States)
Vijay Subramanian (University of Michigan, United States)
Learning-based Optimal Admission Control in a Single Server Queuing System (abstract)
14:10
Sajjad Bahrami (University of California, Riverside, United States)
Ertem Tuncel (University of California, Riverside, United States)
Trimmed Minimum Error Entropy for Robust Online Regression (abstract)
14:30
Yulan Zhang (Yale University, United States)
Anna Gilbert (Yale University, United States)
Stefan Steinerberger (University of Washington, United States)
May the force be with you (abstract)
14:50
Ivan Perez Avellaneda (University of Vermont, United States)
Luis Duffaut Espinosa (University of Vermont, United States)
Reachability of Chen-Fliess series: A Gradient Descent Approach (abstract)
15:30-17:10 Session WeD1: Networks, Learning, and Algorithms III

Organizers: Bruce Hajek and R. Srikant

Chair:
Richard Sowers (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Location: Library
15:30
Rohan Deb (Indian Institute of Science, India)
Meet Gandhi (Indian Institute of Science, India)
Shalabh Bhatnagar (Indian Institute of Science, India)
Schedule Based Temporal Difference Algorithms (abstract)
15:50
Harsh Dolhare (Indian Institute of Technology Bombay, India)
Vivek Borkar (Indian Institute of Technology Bombay, India)
A concentration bound for distributed stochastic approximation (abstract)
16:10
Lili Su (Northeastern University, United States)
Jiaming Xu (Duke University, United States)
Pengkun Yang (Tsinghua University, China)
Global Convergence of Federated Learning for Mixed Regression (abstract)
16:30
Zixian Yang (University of Michigan, Ann Arbor, United States)
Xin Liu (ShanghaiTech University, China)
Lei Ying (The University of Michigan, Ann Arbor, United States)
Exploration, Exploitation, and Engagement in Multi-Armed Bandits with Abandonment (abstract)
16:50
Liam Collins (The University of Texas at Austin, United States)
Aryan Mokhtari (The University of Texas at Austin, United States)
Sewoong Oh (University of Washington at Seattle, United States)
Sanjay Shakkottai (The University of Texas at Austin, United States)
On representation learning with Model-Agnostic Meta-Learning (abstract)
15:30-17:10 Session WeD2: Robust Inference and Learning

Organizer:  V. Veeravalli

Location: Solarium
15:30
Akram Awad (University of Central Florida, United States)
George Atia (University of Central Florida, United States)
A distributionally robust approach to domain adaptation (abstract)
15:50
Yue Wang (University at Buffalo, the State University of New York, United States)
Shaofeng Zou (University at Buffalo, the State University of New York, United States)
Policy Gradient Method For Robust Reinforcement Learning (abstract)
16:10
Maohao Shen (MIT, United States)
Yuheng Bu (MIT, United States)
Prasanna Sattigeri (IBM Research, United States)
Soumya Ghosh (IBM Research, United States)
Subhro Das (IBM Research, United States)
Gregory Wornell (MIT, United States)
Post-hoc Uncertainty Learning using a Dirichlet Meta-Model (abstract)
16:30
Vikram Krishnamurthy (Cornell University, United States)
Luke Snow (Cornell University, United States)
Brian Sadler (Army Research Laboratory, United States)
Quickest Detection with Anticipatory and Quantum Decision Makers (abstract)
16:50
Xinyi Ni (University of California, Davis, United States)
Lifeng Lai (University of California, Davis, United States)
Policy Gradient based Entropic-VaR Optimization in Risk-Sensitive Reinforcement Learning (abstract)
15:30-17:10 Session WeD3: Estimation, Prediction, and Control
Location: Butternut
15:30
Yunhan Huang (New York University, United States)
Tao Zhang (New York University, United States)
Quanyan Zhu (New York University, United States)
The Inverse Problem of Linear-Quadratic Differential Games: When is a Control Strategies Profile Nash? (abstract)
15:50
Po-Han Li (The University of Texas at Austin, United States)
Ufuk Topcu (The University of Texas at Austin, United States)
Sandeep Chinchali (The University of Texas at Austin, United States)
Adversarial Examples for Model-Based Control: A Sensitivity Analysis (abstract)
16:10
W. Steven Gray (Old Dominion University, United States)
System Identification Entropy for Chen-Fliess Series and Their Interconnections (abstract)
16:30
Pouria Tooranjipour (Michigan State University (East Lansing, MI, US), United States)
Bahare Kiumarsi (Michigan State University (East Lansing, MI, US), United States)
Hamidreza Modares (Michigan State University (East Lansing, MI, US), United States)
Risk-Aware Safe Optimal Control of Uncertain Linear Systems (abstract)
16:50
Yanjun Han (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Jiantao Jiao (University of California, Berkeley, United States)
Nived Rajaraman (University of California, Berkeley, United States)
Kannan Ramchandran (University of California, Berkeley, United States)
Beyond UCB: statistical complexity and optimal algorithm for non-linear ridge bandits (abstract)
15:30-17:10 Session WeD4: Queueing Systems
Location: Pine
15:30
Xinyu Wu (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Dan Wu (Massachusetts Institute of Techology, United States)
Eytan Modiano (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Queueing Delay Minimization in Overloaded Networks via Rate Control (abstract)
15:50
Adrian Redder (Department of Computer Science, Paderborn University, Germany)
Arunselvan Ramaswamy (Department of Computer Science, Karlstad University, Sweden)
Holger Karl (Hasso Plattner Institute, Potsdam University, Germany)
Age of Information Process under Strongly Mixing Communication -- Moment Bound, Mixing Rate and Strong Law (abstract)
PRESENTER: Adrian Redder
16:10
Purbesh Mitra (University of Maryland, United States)
Sennur Ulukus (University of Maryland, United States)
ASUMAN: Age Sense Updating Multiple Access in Networks (abstract)
16:30
Bai Liu (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Eytan Modiano (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Universal Policy Tracking: Scheduling for Wireless Networks with Delayed State Observation (abstract)
16:50
Tushar Shankar Walunj (IIT Bombay, India)
Shiksha Singhal (IIT Bombay, India)
Veeraruna Kavitha (IIT Bombay, India)
Jayakrishnan Nair (IIT Bombay, India)
Pricing, competition and market segmentation in ride hailing (abstract)
Thursday, September 29th

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

08:30-10:10 Session ThA1: Games and Distributed Optimization/Learning I

Organizers: Rasoul Etesami and Tamer Başar

Location: Library
08:30
Alex Olshevsky (Boston University, United States)
On the connection between reinforcement learning and gradient descent (abstract)
08:50
Xiaochun Niu (Northwestern University, United States)
Ermin Wei (Northwestern University, United States)
GRAND: A Gradient-Related Ascent and Descent Algorithmic Framework for Minimax Problems (abstract)
09:10
Behrouz Touri (University of California San Diego, United States)
Rohit Parasnis (University of California San Diego, United States)
Massimo Franceschetti (University of California San Diego, United States)
Ashwin Verma (University of California San Diego, United States)
Random Adaptation Perspective to Distributed Computation (abstract)
09:30
Yang Hu (Harvard University, United States)
Adam Wierman (Caltech, United States)
Guannan Qu (Carnegie Mellon University, United States)
On the Sample Complexity of Stabilizing LTI Systems on a Single Trajectory (abstract)
08:30-10:10 Session ThA2: Electric Power Systems I

Organizers: A. Dominguez-Garcia and S. Bose

Chair:
Subhonmesh Bose (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Location: Solarium
08:30
Josh Taylor (UToronto, Canada)
Convex Optimization of Bioprocesses (abstract)
08:50
Mahnoosh Alizadeh (University of California Santa Barbara, United States)
A safe pricing algorithm for distributed demand management (abstract)
09:10
Cong Chen (Cornell University, United States)
Lang Tong (Cornell University, United States)
Storage Participation with State-of-Charge Dependent Offers and Bids: Market Clearing, Pricing, and Incentive Compatibility (abstract)
09:30
Ye Yuan (Huazhong University of Science and Technology, China)
Steven Low (Caltech, United States)
Omid Ardakanian (University of Alberta, Canada)
Claire Tomlin (UC Berkeley, United States)
Inverse Power Flow Problem (abstract)
09:50
Nicolas Manitaras (University of Cyprus, Cyprus)
Christoforos Hadjicostis (Department of Electrical and Computer Engineering, Cyprus)
Themistoklis Charalambous (University of Cyprus, Cyprus)
Synchronized Stop and Re-start Distributed Average Consensus for Control and Coordination Applications (abstract)
08:30-10:10 Session ThA3: Intersection of Learning, Optimization, and Control III

Organizer: Bin Hu

Location: Butternut
08:30
Mohammad Taha Toghani (Rice University, United States)
Cesar A. Uribe (Rice University, United States)
Unbounded Gradients in Federated Leaning with Buffered Asynchronous Aggregation (abstract)
08:50
Zhaolin Ren (Harvard University, United States)
Na Li (Harvard University, United States)
Escaping saddle points in zeroth-order optimization: two function evaluations suffice (abstract)
09:10
Sarath Pattathil (MIT, United States)
Kaiqing Zhang (MIT, United States)
Asu Ozdaglar (MIT, United States)
Symmetric Natural Policy Gradient for Regularized Multi-Agent Learning with Parameter Convergence (abstract)
09:30
Xinyi Chen (Princeton University and Google AI Princeton, United States)
Elad Hazan (Princeton University and Google AI Princeton, United States)
Black-box Control for Linear Dynamical Systems (abstract)
08:30-10:10 Session ThA4: High-Dimensional Statistics and Learning II

Organizers: Bruce Hajek, Jiaming Xu, and Yihong Wu

Chair:
Feng Liang (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Location: Pine
08:30
Philippe Rigollet (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Austin Stromme (Massachusetts Institute of Technology, United States)
On the sample complexity of entropic optimal transport (abstract)
08:50
Cheng Mao (Georgia Institute of Technology, United States)
Alexander Wein (University of California, Davis, United States)
Detection-Recovery Gap for Planted Dense Cycles (abstract)
09:10
Negar Kiyavash (EPFL, Switzerland)
Sina Akbari (EPFL, Switzerland)
Ehsan Mokhtarian (EPFL, Switzerland)
Amiremad Ghassami (JHU, United States)
Recursive Causal Structure Learning (abstract)
09:30
Jiaze Qiu (Harvard University, United States)
Subhabrata Sen (Harvard University, United States)
The TAP free energy for high-dimensional linear regression with uniform spherical prior (abstract)
09:50
Song Mei (UC Berkeley, United States)
Michael Celentano (UC Berkeley, United States)
Zhou Fan (Yale University, United States)
Local convexity of the TAP free energy and AMP convergence for Z2-synchronization (abstract)
13:30-15:10 Session ThC1: High-Dimensional Statistics and Learning III

Organizers: Bruce Hajek, Jiaming Xu, and Yihong Wu

Chair:
Jiaming Xu (Duke University, United States)
Location: Library
13:30
Daniel Cullina (Penn State, United States)
Phase transitions in the Gaussian database alignment and planted Gaussian matching problems (abstract)
13:50
Galen Reeves (Duke University, United States)
Low-rank matrix estimation with groupwise heteroskedasticity (abstract)
14:10
Peizhong Ju (The Ohio State University, United States)
Xiaojun Lin (Purdue University, United States)
Ness Shroff (The Ohio State University, United States)
Understanding the generalization power of overfitted NTK models: 3-layer vs. 2-layer (abstract)
14:30
Rishabh Dudeja (Harvard University, United States)
Subhabrata Sen (Harvard University, United States)
Yue Lu (Harvard University, United States)
Universality of High-Dimensional Estimation with Nearly Deterministic Sensing Matrices (abstract)
13:30-15:10 Session ThC2: Electric Power Systems II

Organizers: A. Dominguez-Garcia and S. Bose

Location: Solarium
13:30
Wenqi Cui (University of Washington, United States)
Weiwei Yang (Microsoft, United States)
Baosen Zhang (University of Washington, United States)
Stable and Decentralized Learning for Voltage Regulation (abstract)
13:50
Bernard Lesieutre (University of Wisconsin-Madison, United States)
Yasmine Abdennadher (University of Wisconsin-Madison, United States)
Sandip Roy (Washington State University, United States)
Model-Enhanced Localization of Forced Oscillation Using PMU Data (abstract)
14:10
Anna Scaglione (Cornell University, United States)
Tong Wu (Cornell University, United States)
Daniel Arnold (Laurence Berkeley National Lab, United States)
Graph Convolutional Neural Networks for Control of Smart Inverters in Power Grids (abstract)
14:30
Yury Dvorkin (Johns Hopkins University, United States)
Bringing Data Science and Machine Learning into Electricity Markets (abstract)
14:50
Sunho Jang (University of Michigan, United States)
Necmiye Ozay (University of Michigan, United States)
Johanna Mathieu (University of Michigan, United States)
Data-driven estimation of probabilistic constraints for network-safe distributed energy resource control (abstract)
13:30-15:10 Session ThC3: Games and Networks
Location: Butternut
13:30
Philip Brown (UCCS, United States)
Brandon Collins (UCCS, United States)
Colton Hill (UCCS, United States)
Gia Barboza (UCCS, United States)
Lisa Hines (UCCS, United States)
Individual Altruism Cannot Overcome Congestion Effects in a Global Pandemic Game (abstract)
13:50
Xing Gao (University of Illinois at Chicago, United States)
Lev Reyzin (University of Illinois at Chicago, United States)
An Interactive Search Game with Two Agents (abstract)
14:10
Carmel Fiscko (Carnegie Mellon University, United States)
Soummya Kar (Carnegie Mellon University, United States)
Bruno Sinopoli (Washington University in St. Louis, United States)
Identifying Influential Agents Via Faux Adversarial Games (abstract)
14:30
Adel Aghajan (University of California Santa Barbara, United States)
Keith Paarporn (University of California Santa Barbara, United States)
Jason Marden (University of California Santa Barbara, United States)
Equilibrium characterizations of multi-resource Lotto games (abstract)
14:50
Jean-Baptiste Seby (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Charles Harvey (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Saurabh Amin (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Equilibrium analysis of game on heterogeneous networks with coupled activities (abstract)
13:30-15:10 Session ThC4: Control and Algorithms I

Organizer: Daniel Liberzon

Location: Pine
13:30
Raphael Chincilla (University of California, Santa Barbara, United States)
Guosong Yang (University of California, Santa Barbara, United States)
Joao Hespanha (University of California, Santa Barbara, United States)
Second order methods for min-max optimization with stability guarantees (abstract)
13:50
Jingjin Yu (Rutgers University at New Brunswick, United States)
Rubik Tables, Stack Rearrangement, and Multi-Robot Routing (abstract)
14:10
Necmiye Ozay (University of Michigan, United States)
Liren Yang (Huazhong University of Science and Technology, China)
Guaranteeing safety for systems with missing measurements (abstract)
14:30
Ghassen Zafzouf (Uni Melbourne, Australia)
Farhad Farokhi (Uni Melbourne, Australia)
Girish Nair (Uni Melbourne, Australia)
Asymptotically Optimal Worst-Case State Estimation over Noisy Channels (abstract)
14:50
Randy Freeman (Northwestern University, United States)
Proximal methods for self-healing and exact distributed convex optimization (abstract)
15:30-17:10 Session ThD1: Electric Power Systems III

Organizers:  A. Dominguez-Garcia and S. Bose

Location: Library
15:30
Manish Kumar Singh (University of Minnesota, United States)
D Venkatramanan (University of Minnesota, United States)
Sairaj Dhople (University of Minnesota, United States)
Optimal Primary- and Secondary-control Design for Grids with Generators and Inverters (abstract)
15:50
Dominic Groß (University of Wisconsin-Madison, United States)
Compensating Network Dynamics in Grid-Forming Control (abstract)
16:10
John Simpson-Porco (University of Toronto, Canada)
From Automatic Generation Control to Fast Frequency Control using Inverter-Based Resources (abstract)
16:30
Ian Hiskens (University of Michigan, United States)
Sijia Geng (Johns Hopkins University, United States)
Dynamic Performance of Unified Grid-Forming/Following Inverter Control (abstract)
16:50
Kevin Tomsovic (University of Tennessee, United States)
Fatima Taousser (University of Tennessee, United States)
Seddik Djouadi (University of Tennessee, United States)
Approaches to Analysis of Power System Dynamics with High Penetration of Inverter Interfaced Devices (abstract)
15:30-17:30 Session ThD2: Games and Distributed Optimization/Learning II

Organizers: Rasoul Etasami and Tamer Başar

Location: Solarium
15:30
Sohil Shah (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Saurabh Amin (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Patrick Jaillet (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Information provision to manage strategic agents over star networks - static and dynamic designs (abstract)
15:50
Runyu Zhang (Harvard University, United States)
Zhaolin Ren (Harvard University, United States)
Na Li (Harvard University, United States)
Gradient play in stochastic games: stationary points, convergence, and sample complexity (abstract)
16:10
Ozan Candogan (University of Chicago, Booth School of Business, United States)
Persuasion in Networks: Public Signals and Cores (abstract)
16:30
Jason Marden (UCSB, United States)
Rahul Chandan (University of California, Santa Barbara, United States)
Keith Paarporn (University of California, Santa Barbara, United States)
Mahnoosh Alizadeh (UCSB, United States)
Dan Kovenock (Chapman University, United States)
The Art of Concession in General Lotto Games (abstract)
15:30-17:10 Session ThD3: Information Theory and Statistical Inference
Location: Butternut
15:30
Huanran Li (University of Wisconsin-Madison, United States)
Daniel Pimentel-Alarcón (University of Wisconsin-Madison, United States)
Minimum-Length Trace Reconstruction via Integer Programming (abstract)
15:50
Meng-Che Chang (Georgia Institution of Technology, United States)
Shi-Yuan Wang (Georgia Institution of Technology, United States)
Matthieu Bloch (Georgia Institution of Technology, United States)
Controlled Sensing with Corrupted Commands (abstract)
16:10
Amaury Gouverneur (KTH, Sweden)
Borja Rodríguez-Gálvez (KTH, Sweden)
Tobias J. Oechtering (KTH, Sweden)
Mikael Skoglund (KTH, Sweden)
An Information-Theoretic Analysis of Bayesian Reinforcement Learning (abstract)
16:30
Adam Case (Drake University, United States)
Jack Lutz (Iowa State University, United States)
Finite-State Mutual Dimension (abstract)
PRESENTER: Adam Case
16:50
Mano Vikash Janardhanan (Balyasny Asset Management, United States)
Lev Reyzin (University of Illinois at Chicago, United States)
On Learning a Hidden Directed Graph with Path Queries (abstract)
15:30-16:30 Session ThD4: Theoretical Understandings of Machine Learning

Organizers: Yue M. Lu and Minh N. Do

Location: Pine
15:30
Nilesh Tripuraneni (U.C. Berkeley, United States)
Ben Adlam (Google Brain, United States)
Jeffrey Pennington (Google Brain, United States)
Overparameterization improves robustness to covariate shift in high dimensions (abstract)
15:50
Abdulkadir Canatar (Harvard University, United States)
Cengiz Pehlevan (Harvard University, United States)
A Kernel Analysis of Feature Learning in Deep Neural Networks (abstract)
16:40-17:20 Session ThD5: Control and Algorithms II
Location: Pine
16:40
Natasha Devroye (University of Illinois Chicago, United States)
Abhijeet Mulgund (University of Illinois Chicago, United States)
Raj Shekhar (University of Illinois Chicago, United States)
Gyorgy Turan (University of Illinois Chicago, United States)
Yeqi Wei (University of Illinois Chicago, United States)
Milos Zefran (University of Illinois Chicago, United States)
Opening the black box: deep-learned error-correcting codes (abstract)
17:00
Rafal Goebel (Loyola University of Chicago, United States)
On the Conley's decomposition for well-posed hybrid inclusions (abstract)
Friday, September 30th

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

08:30-10:10 Session FrA1: Networks, Learning, and Algorithms IV

Organizers: Bruce Hajek and R. Srikant

Chair:
Sasha Stolyar (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Location: Library
08:30
Mor Harchol-Balter (Carnegie Mellon University, United States)
Isaac Grosof (Carnegie Mellon Univeristy, United States)
Ziv Scully (Carnegie Mellon University, United States)
Optimal Scheduling for Multi-Server Systems: Adversarial versus Stochastic Viewpoints (abstract)
08:50
Yige Hong (Carnegie Mellon, United States)
Qiaomin Xie (University of Wisconsin-Madison, United States)
Weina Wang (Carnegie Mellon University, United States)
Maximizing Utilization in Large Systems Serving Jobs with Time-Varying Resource Requirements (abstract)
09:10
Young Wu (University of Wisconsin-Madison, United States)
Jeremy McMahan (University of Wisconsin-Madison, United States)
Jerry Zhu (University of Wisconsin-Madison, United States)
Qiaomin Xie (University of Wisconsin-Madison, United States)
Reward Poisoning Attacks on Offline Multi-Agent Reinforcement Learning (abstract)
09:30
Zhaoran Wang (Northwestern University, United States)
Is Pessimism Provably Efficient for Offline RL? (abstract)
09:50
Simina Brânzei (Purdue University, United States)
Erel Segal-Halevi (Ariel University, Israel)
Aviv Zohar (Hebrew University of Jerusalem, Israel)
How to Charge Lightning: The Economics of Bitcoin Transaction Channels (abstract)
08:30-09:50 Session FrA2: Multiuser Channels and Networks
Location: Solarium
08:30
Paul Sheldon (University of Illinois Chicago, United States)
Besma Smida (University of Illinois Chicago, United States)
Natasha Devroye (University of Illinois Chicago, United States)
Daniella Tuninetti (University of Illinois Chicago, United States)
Achievable Rate Regions for the Gaussian Broadcast Channel with Fixed Blocklength and Per User Reliability (abstract)
08:50
Remi Chou (Wichita State University, United States)
Matthieu Bloch (Georgia Tech, United States)
Commitment over Multiple-Access Channels (abstract)
09:10
Abhinanda Dutta (Drexel University, Dept. of ECE, United States)
Steven Weber (Drexel University, Dept. of ECE, United States)
Throughput optimized random access channel assignment (abstract)
09:30
Jonathan Ponniah (San Jose State University, United States)
On the Limits of Distributed Agreement between Correlated Sources (abstract)
09:50
Ningze Wang (Texas A&M University, United States)
Anoosheh Heidarzadeh (Texas A&M University, United States)
Alex Sprintson (Texas A&M University, United States)
Multi-Message Private Information Retrieval: A Scalar Linear Solution (abstract)
08:30-09:50 Session FrA3: Imaging and Data Science

Organizers: Zhizhen Zhao, Ivan Dokmanic, and Minh Do

Location: Butternut
08:30
Diyu Yang (School of Electrical and Computer Engineering, Purdue University, United States)
Craig Kemp (Eli Lilly and Company, United States)
Gregery Buzzard (Department of Mathematics, Purdue University, United States)
Charles Bouman (School of Electrical and Computer Engineering, Purdue University, United States)
Multi-Pose Fusion for Sparse-View CT Reconstruction Using Consensus Equilibrium (abstract)
08:50
Qing Qu (University of Michigan, United States)
A Geometric Analysis of Neural Collapse with Unconstrained Features (abstract)
09:10
Shijun Liang (Michigan State University, United States)
Xiang Li (University of Michigan, United States)
Avrajit Ghosh (Michigan State University, United States)
Qing Qu (University of Michigan, United States)
Saiprasad Ravishankar (Michigan State University, United States)
Robust Deep Image Prior with Partial Guidance (abstract)
09:30
Matt Bendel (Ohio State, United States)
Rizwan Ahmad (Ohio State, United States)
Philip Schniter (Ohio State, United States)
A Regularized Conditional GAN for Posterior Sampling in Inverse Problems (abstract)
10:10-11:30 Session FrB1: Networks, Learning, and Algorithms V

Organizers: Bruce Hajek and R. Srikant

Chair:
Vijay Subramanian (University of Michigan, United States)
Location: Library
10:10
Caio Kalil Lauand (University of Florida, United States)
Sean Meyn (University of Florida, United States)
Bias in Stochastic Approximation Cannot Be Eliminated With Averaging (abstract)
10:30
Nathan Dahlin (UIUC, United States)
Krishna Kalagarla (USC, United States)
Kevin Chang (University of Southern California, United States)
Rahul Jain (University of Southern California, United States)
Pierluigi Nuzzo (USC, United States)
Distillation of Deep Reinforcement Learning-Based Controllers: Equivalence and Approximations (abstract)
10:50
Gokcan Tatli (University of Wisconsin-Madison, United States)
Rob Nowak (University of Wisconsin-Madison, United States)
Ramya Korlakai Vinayak (University of Wisconsin-Madison, United States)
Learning Preference Distributions From Distance Measurements (abstract)
11:10
Shuo Yang (UT Austin, United States)
Sujay Sanghavi (UT Austin, United States)
Ignoring Causality to Improve Ranking (abstract)
10:10-11:30 Session FrB2: Topics in Optimization
Location: Solarium
10:10
Itamar Katz (Hebrew University of Jerusalem, Israel)
Yuval Kochman (Hebrew University of Jerusalem, Israel)
Optimal Discrimination Between Two Pure States and Dolinar-Type Coherent-State Detection (abstract)
10:30
Mustafa O. Karabag (The University of Texas at Austin, United States)
David Fridovich-Keil (The University of Texas at Austin, United States)
Ufuk Topcu (The University of Texas at Austin, United States)
Alternating Direction Method of Multipliers for Decomposable Saddle-Point Problems (abstract)
10:50
Iyanuoluwa Emiola (University of Central Florida, United States)
Chinwendu Enyioha (University of Central Florida, United States)
Q-linear Convergence of Distributed Optimization with Barzilai-Borwein Step Sizes (abstract)
11:10
Zhanhong Jiang (Johnson Controls, United States)
Aditya Balu (Iowa State University, United States)
Xian Yeow Lee (Iowa State University, United States)
Young M. Lee (Johnson Controls, United States)
Chinmay Hegde (New York University, United States)
Soumik Sarkar (Iowa State University, United States)
Distributed Online Non-convex Optimization with Composite Regret (abstract)
11:30
Lihui Yi (Northwestern University, United States)
Ermin Wei (Northwestern University, United States)
The Effects of Varying Charging Rates on Optimal Charging Station Choices for Electric Vehicles (abstract)
10:10-11:30 Session FrB3: Coding Techniques
Location: Butternut
10:10
Cornelia Ott (Ulm University, Germany)
Hedongliang Liu (Technical University of Munich, Germany)
Antonia Wachter-Zeh (Technical University of Munich, Germany)
Covering Properties of Sum-Rank Metric Codes (abstract)
10:30
Dror Chawin (The Academic College of Tel Aviv-Yaffo, Israel)
Ishay Haviv (The Academic College of Tel Aviv-Yaffo, Israel)
Hardness of Linear Index Coding on Perturbed Instances (abstract)
10:50
Fatemeh Kazemi (Texas A&M University, United States)
Ningze Wang (Texas A&M University, United States)
Rafael G. L. D'Oliveira (Clemson University, United States)
Alex Sprintson (Texas A&M University, United States)
Degree Tables for Private Information Retrieval (abstract)
11:10
Neophytos Charalambides (University of Michigan, United States)
Mert Pilanci (Stanford University, United States)
Alfred Hero (University of Michigan, United States)
Secure Linear MDS Coded Matrix Inversion (abstract)
11:30
Josiah Park (Texas A&M University, United States)
Carlos Saltijeral (Texas A&M University, United States)
Ming Zhong (Texas A&M University, United States)
Grassmanian packings: Trust region stochastic tuning for matrix incoherence (abstract)
11:50
Kenneth Palacio-Baus (Universidad de Cuenca, Ecuador)
Natasha Devroye (Universidad of Illinois at Chicago, United States)
An Error Exponent for the AWGN Channel with Decision Feedback and Lattice Coding (abstract)