PROGRAM FOR MONDAY, JANUARY 16TH: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days
View: with abstractssession overview
7:30
8:00
8:30
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
07:30-08:30 Breakfast
08:30-09:00
D. Morrice, E. Wang, K. Muthuraman, J. Bard, L. Leykum, S. Noorily
09:00-09:30
Tinglong Dai, Ronghuo Zheng, Katia Sycara
09:30-10:00
Vishal Ahuja, Michael Bowen, Michael Hahsler
08:30-09:00
Jason Sauppe, Sheldon Jacobson
09:00-09:30
Gino Lim, Arezou Mobasher, Jonathan Bard, Amirhossein Najjarbashi
09:30-10:00
Jonathan Bard, Douglas Morrice, Zhchao Shu, Luci Leykum
08:30-08:52
Daniel Molzahn, Dan Wu, Bernard Lesieutre, Dvijotham Krishnamurthy
08:52-09:14
Kevin Ryan, Deepak Rajan, Shabbir Ahmed, Santanu Dey
09:14-09:37
M. Bynum, A. Staid, B. Arguello, B. Pierre, J.-P. Watson, C. Laird
09:37-10:00
Aida Khayatian, Masoud Barati, Gino Lim
09:37-10:00
Bo Li, Yevgeniy Vorobeychik
08:30-09:00
Rachel Townsley, Maria Mayorga
09:00-09:30
Turgay Ayer, Anthony Bonifonte, Can Zhang, Jagpreet Chhatwal, Anne Spaulding
09:30-10:00
Burhaneddin Sandikci, Mucahit Cevik
08:30-09:00
Hrayer Aprahamian, Ebru Bish, Douglas Bish
09:00-09:30
Gordon Hazen, Matthew Pilecki, James Carr
09:30-10:00
Gabriela Martinez, Aleksandr Mafusalov
08:30-08:52
Matthias Poloczek, Jialei Wang, Peter Frazier
08:52-09:15
Roger Rios-Mercado, Jonathan Bard
09:15-09:38
Alinson Xavier, Ricardo Fukasawa, Laurent Poirrier
09:38-10:00
Sertalp B. Cay, Imre Pólik, Tamás Terlaky
10:30-11:30 Proximal and Temporal Difference Methods: A Bridge Between Numerical Convex Analysis and Approximate Dynamic Programming
11:30-13:00 Lunch (on your own)
13:00-14:00 Next-generation Network Interdiction Algorithms
14:30-15:00
Evrim Dalkiran, Murat Kurt, Niraj Kumar Pandey, Mark Karwan
15:00-15:30
Jiaru Bai, Cristina Del Campo, Robin L Keller
14:00-14:23
Bowen Hua, Ross Baldick
14:23-14:45
Ariana Minot, Yannick Meier, Na Li
14:45-15:07
Pascal Van Hentenryck, Carleton Coffrin, Hassan Hijazi, Victor Duras
15:07-15:30
Burak Kocuk, Santanu S. Dey, X. Andy Sun
14:00-14:23
Mehmet Yasin Ulukus, Andrew Schaefer, Guodong Pang, Gilles Clermont
14:23-14:45
Hadi El Amine, Ebru Bish, Douglas Bish
14:45-15:07
Gregory Dobson, Vera Tilson, David Tilson
15:07-15:30
Ruichen Sun, Lisa Maillart, Andrew Schaefer
14:00-14:30
Robert M. Curry, J. Cole Smith
14:30-15:00
Kevin Wood, David Morton
15:00-15:30
Merve Bodur, Shabbir Ahmed, Natashia Boland, George Nemhauser
14:30-15:00
Paul Nicholas, David Alderson
15:00-15:30
Jose Walteros, Cai Gao, Chase Murray
14:00-14:22
Chaoyue Zhao, Yongpei Guan
14:22-14:44
Grani A. Hanasusanto, Daniel Kuhn
14:44-15:07
Shabbir Ahmed, Weijun Xie
15:07-15:30
Hamed Rahimian, Guzin Bayraksan, Tito Homem-De-Mello
14:00-14:22
Tahir Ekin, Greg Lakomski, Rasim Muzaffer Musal
14:22-14:44
Fred Wulcyzn, Amanda Wagner, John Hummel
15:07-15:30
Sebastian Pokutta, Aurko Roy, Daniel Zink
16:00-16:30
Krishnamurthy Dvijotham, Konstantin Turitsyn, Suhyoun Yu, Hung Nguyen
16:30-17:00
Soongeol Kwon, Lewis Ntaimo, Natarajan Gautam
17:00-17:30
Kibaek Kim, Fan Yang, Andrew Chien, Victor Zavala
16:00-16:30
Ezgi Karabulut, Shabbir Ahmed, George Nemhauser
16:30-17:00
Joseph Paat, Amitabh Basu, Gennadiy Averkov
17:00-17:30
Gonzalo Muñoz, Daniel Bienstock
16:00-16:22
Yasser Almoghathawi, Kash Barker
16:22-16:45
Allison Reilly, Seth Guikema, Sarah Larocca
16:45-17:08
David Alderson, Matthew Carlyle
17:08-17:30
Harsha Nagarajan, Russell Bent, Scott Backhaus, Pascal Van Hentenryck
16:00-16:22
Fred Wulcyzn, Amanda Wagner, John Hummel
17:07-17:30
Bethany Nicholson, John Siirola, Jose Santiago Rodriguez
16:00-16:30
Tahir Ekin, Nick Polson, Refik Soyer
16:30-17:00
C. Bayliss, A. Martinez-Sykora, C. S.M. Currie, M.-C. So, J. Bennell
17:00-17:29
Jangho Park, Rebecca Stockbridge, Guzin Bayraksan
17:29-17:30
Harsha Gangammanavar
16:30-17:00
Areesh Mittal, Nedialko Dimitrov
17:00-17:30
S. Shim, S. Chopra, B. Filipecki, K. Lee, M. Ryu, M. Van Vyve
16:30-17:00
Lauren Steimle, Brian Denton, David Kaufman
17:00-17:30
Shuyi Wang, Aurelie Thiele
17:30-20:00 General Reception (Buses will run between Westin and Salt Lick)
10:00-10:30 Coffee Break
15:30-16:00 Coffee Break