PROGRAM FOR THURSDAY, APRIL 25TH: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days
View: with abstractssession overview
8:00
8:30
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
08:00-08:45 Conference Registration
08:45-09:00 Conference Opening
09:00-10:00 Keynote 1: Cloud Computing for eGovernment
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-10:50
Gustavo Salazar, Carlos Venegas, Luis Marrone
10:50-11:10
M.V. Cepeda Velastegui, M.C. López Estévez, O. Padilla-Almeida, T. Toulkeridis
11:10-11:30
Edgar Alejandro Ruvalcaba-Gomez, Cesar Renteria Marin
10:30-10:50
G. Puco, J. Pallo, P. Encalada, C. Gordon, C. Granizo, C. Núñez
10:50-11:10
Demetrios Sarantis, Delfina Soares
11:10-11:30
Eliza Carolina Vayas Ruiz, Álvaro Jiménez Sánchez
11:30-11:50
Priscila Cedillo, Andres Garcia-Clavijo, Juan Diego Cárdenas Delgado
11:50-12:10
Kai Kreos, Ermo Täks, Valentyna Tsap, Ingrid Pappel, Dirk Draheim
12:10-12:30
Olha Popelyshyn, Valentyna Tsap, Ingrid Pappel, Dirk Draheim
11:30-11:50
Henry N. Roa, Edison Loza-Aguirre, Pamela Flores
11:50-12:10
Gonçalo Paiva Dias, Mariuxi Bruzza, Manuel Tupia
12:10-12:30
Lucana Estevez Mendoza, Jesus Cano
12:30-14:00 Lunch Break
14:00-15:00 Keynote 2: PROMETEA. Artificial Intelligence to Transform Public Organizations
15:00-15:30 Coffee Break
15:50-16:10
J.L. Pérez Medina, J. Vanderdonckt, A. De Coster, S. Lambot
16:10-16:30
R. Naranjo, M. Almeida, R. Zalakeviciute, Y. Rybarczyk, M. Gonzalez
15:30-15:50
Luis Terán, Kidus Yirgu
15:50-16:10
David Yeregui Marcos Del Blanco, Mila Gascó
16:10-16:30
D. Riofrio, A. Ruiz, E. Sosebee, Q. Raza, A. Bashir, J. Crandall, R. Sandoval
16:30
Nancy Velasquez, Elsa Estevez, Patricia Pesado, Juan De Juanes Marquez
16:30
V. Orellana, Y. Cevallos, L. Tello-Oquendo, D. Inca, C. Palacios, L. Rentería
16:30
Basantes, Padilla, Toulkeridis, Ordoñez, Zapata, Zapata Vela, Rojas
16:30
Angel Fiallos, Karina Jimenes
16:30
Edgar Encalada, Sarah Iza, Cristina Jordán, Verónica Chicaiza
16:30
Aleksei Martynov, Maksim Prilukov, Viktoria Umanskaya, Mikhail Bundin
16:30
Júlio Cesar Abreu, Antonio João Vianna Junior, Ellen Reis
16:30
Joffre Izurieta, Patricio Córdova, Deisy Jiménez, Alexandra Robayo
16:30
Jorge Luis Pérez Medina, Rasa Zalakeviciute, Yves Rybarczyk
16:30
Mario Bonilla, Patricio Córdova, Deisy Jiménez, Alexandra Robayo
16:30
Guaman Novillo, Triviño, Arcentales, Torres-Tello, Erazo, Paredes
16:30
Lorena Recalde, Esteban Zunino, Gabriela Baquerizo
16:30
Andrés Fierro-Chacón, Julio Torres-Tello
16:30
José Ordóñez, María Hallo
16:30-16:50
Angel Tomas Ledo Iglesias
16:50-17:10
Nancy Velásquez
17:30-17:50
Ana Luisa De Moraes Azenha
18:00-21:00 Tour bus Sightseeing bus in Quito Downtown (pick up from ICEDEG Venue at USFQ)
21:00-23:00 Conference Dinner