PROGRAM FOR FRIDAY, APRIL 5TH: TALK VIEW
Days:
previous day
next day
all days
View: with abstractssession overview
7:00
7:30
8:00
8:30
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
07:00-08:00 Continental Breakfast
07:00-18:00 Registration Desk/Exhibits Open
08:30-09:00
Tim Allen, Meghan Toomey, Melissa Sedlacik
09:30-10:00
Joseph Ferrie, Catherine Massey, Jonathan Rothbaum
08:00-08:25
Michael C.Y. Lin
08:25-08:50
Rebekka Apardian, Oleg Smirnov
08:50-09:15
Unemployment and Quality of Work Life in the Metropolitan Areas of Barranquilla, Cartagena and Santa
Luis Galvis, Gabriel Rodríguez, Sara Ovallos
08:00-08:25
Mike Shepard, Madeleine Drost, Mike Betz
08:25-08:50
Collin Hodges, Heather Stephens
08:50-09:15
David Peters, Shannon Monnat, Andrew Hochstetler
09:15-09:40
Brian Cushing, Elham Erfanian, Juan Tomas Sayago Gomez
08:00-08:25
Martha Bass, Sarah Low, Dawn Thilmany, Marcelo Castillo
08:25-08:50
Jeff O'Hara, Dawn Thilmany, Marcelo Castillo
08:50-09:15
Dawn Thilmany, Becca Jablonski
08:00-08:25
Brianne Firth, Alan Collins, Stephan Goetz
08:25-08:50
Timothy Slaper
08:50-09:15
Sultana Fouzia, Jianhong Mu, Yong Chen
09:15-09:40
Samuel Bell, Mallory Rahe, Paul Lewin
08:00-08:25
Oudom Hean, Nattanicha Chairassamee, Mark Partridge
08:50-09:15
Díez-Minguela, González-Val, Martinez-Galarraga, Sanchis, Tirado
09:45-10:15 Break
10:15-10:40
Sharon Panek, Frank Baumgardner, Ralph Rodriguez
10:40-11:05
Marina Giondelsky, Jeremy Moulton, Scott Wentland
11:05-11:30
Ryan Greenaway-McGrevy, Kyle Hood
10:15-10:40
Philip Watson, Liang Lu
10:40-11:05
Nattanicha Chairassamee, Oudom Hean
10:15-10:40
Susane Leguizamon, David Christafore
10:40-11:05
George Akpandjar, Conrad Yelsong
11:05-11:30
Rafael González-Val, Miriam Marcén
10:15-10:40
Leah English, Jennie Popp, Wayne Miller, Matthew Pelkki
10:40-11:05
Caleb Stair, Christa Court
11:30-11:55
Melody Muldrow, Malcolm Glover
10:40-11:05
Jordan Strater, John Halstead, Michael Durfor
11:05-11:30
Hiroyuki Shibusawa
11:30-11:55
Kamran Zendehdel
10:15-10:40
Kevin Willardsen
10:40-11:05
Anqi Xu, Haifeng Zhang, Matthew Ruther
12:15-13:45 Luncheon - Awards Ceremony - SRSA Fellows Address (Michael Lahr, Rutgers University)
14:00-14:25
Thomas Anderson
14:00-14:25
Michael Lahr, Joao Ferreira
14:25-14:50
Xueting Zhao, James Squibb
14:25-14:50
Heather Stephens, Sisi Zhang
14:50-15:15
J. Sebastian Leguizamon, Jonathan Darnell
14:25-14:50
Juan Tomas Sayago Gomez
14:50-15:15
Zheng Tian, Stephan Goetz
14:00-14:25
Meri Davlasheridze, Stephan Goetz
14:25-14:50
Lathania Butler, Robert Greenbaum
14:50-15:15
Meri Davlasheridze, Qing Miao
15:45-16:15 Break
16:15-16:40
Jenny Thorvaldson, Mark Taylor, Xueting Zhao
16:15-16:40
Andrew Crawley, Sarah Welch
16:40-17:10
William Prieto, Johanna Manrique
17:10-17:35
Christopher Blake, Daniel Walter
17:35-18:00
Brian Sloboda, Norris Krueger
16:40-17:05
Amanda Weinstein, C. Lockwood Reynolds
17:30-17:55
Andrew Crawley, Angela Hallowell
18:00
Joseph Ellis LaHaye
18:00
Sebastian Martinez, Isabella Valencia
18:00
Nathan Williamson
19:00-21:00 General Reception