SIGCSE 2018: 49TH ACM TECHNICAL SYMPOSIUM ON COMPUTER SCIENCE EDUCATION
PROGRAM

Days: Wednesday, February 21st Thursday, February 22nd Friday, February 23rd Saturday, February 24th

Wednesday, February 21st, 2018

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

08:00-17:00 Session AllDay1: New Educators Workshop
08:00
Andrea Danyluk (Williams College, United States)
Zachary Dodds (Harvey Mudd College, United States)
New Educators Workshop ( abstract )
08:00-17:00 Session AllDay2: Professional Development Workshop for Teaching-Track Faculty
08:00
Mark Sherriff (University of Virginia, United States)
Susanne Hambrusch (Purdue University, United States)
Lori Pollock (University of Delaware, United States)
Penny Rheingans (University of Maryland, Baltimore County, United States)
Professional Development Workshop for Teaching-Track Faculty ( abstract )
08:00-17:00 Session AllDay3: Jumpstart Teaching Cybersecurity: C5 Instructional Modules Secure Scripting and Cybersecurity and Society
08:00
Melissa Dark (Purdue University, United States)
Matt Bishop (University of California, Davis, United States)
Christian Servin (El Paso Community College, United States)
Flo Appel (St. Xavier University, United States)
Jumpstart Teaching Cybersecurity: C5 Instructional Modules Secure Scripting and Cybersecurity and Society ( abstract )
08:00-17:00 Session AllDay4: POSSE Roundup – Getting Started in an HFOSS Project
08:00
Gregory Hislop (Drexel University, United States)
Heidi Ellis (Western New England University, United States)
Herman Jackson (Western New England University, United States)
Lori Postner (Nassau Community College, United States)
Darci Burdge (Nassau Community College, United States)
Cameron Macdonell (MacEwan University, Canada)
POSSE Roundup – Getting Started in an HFOSS Project ( abstract )
08:00-17:00 Session AllDay5: Integrating Cloud Computing into the Computer Science Curriculum
08:00
Laurie White (Google, United States)
Beckjy Evans (Google, UK)
Workshop: Integrating Cloud Computing into the Computer Science Curriculum ( abstract )
08:00-17:00 Session AllDay6: CS Education Infrastructure for All: Interoperability for Tools and Data Analytics
08:00
Cliff Shaffer (Virginia Tech, United States)
Peter Brusilovsky (University of Pittsburgh, United States)
Kenneth Koedinger (Carnegie Mellon University, United States)
Stephen Edwards (Virginia Tech, United States)
CS Education Infrastructure for All: Interoperability for Tools and Data Analytics ( abstract )
08:00-17:00 Session AllDay7: RESPECT'18: Research on Equity and Sustained Participation in Engineering, Computing, and Technology Conference
08:00
Jamie Payton (Temple University, United States)
RESPECT'18: Research on Equity and Sustained Participation in Engineering, Computing, and Technology Conference ( abstract )
08:00-12:00 Session Morning: Computer Science Principles Providers and Teachers Forum
08:00
Lauren Mock (University of California, Berkeley, United States)
Michael Ball (University of California, Berkeley, United States)
Computer Science Principles Providers and Teachers Forum ( abstract )
13:00-17:00 Session Afternoon1
13:00
Karla Carter (Bellevue University, United States)
Michael Kirkpatrick (James Madison University, United States)
Dee Weikle (James Madison University, United States)
Strategies for Integrating the Updated ACM Code of Ethics into the Computing Curriculum ( abstract )
13:00-17:00 Session Afternoon2: RPPforCS for Community Meeting
13:00
Rebecca Zarch (SageFox Consulting Group, United States)
Alan Peterfreund (SageFox Consulting Group, United States)
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, United States)
RPPforCS for Community Meeting ( abstract )
13:00-17:00 Session Afternoon3: Machine Learning in the Classroom
13:00
Tina Ornduff (Google, United States)
Sanders Kleinfeld (Google, United States)
Phil Wagner (Google, United States)
Machine Learning in the Classroom ( abstract )
19:00-22:00 Session 1A: Workshop 101: Programming for the Humanities – a Whirlwind Tour of Assignments for the CS1 Course
Location: 301
19:00
Brian Kokensparger (Creighton University, United States)
Wade Peyou (Creighton University, United States)
Workshop 101: Programming for the Humanities – a Whirlwind Tour of Assignments for the CS1 Course ( abstract )
19:00-22:00 Session 1B: Workshop 110: Playing to Learn: Using Hands-on Activities to Boost Learning in Computer Science
Location: 307
19:00
Karen Anewalt (University of Mary Washington, United States)
Jennifer Polack (University of Mary Washington, United States)
Workshop 110: Playing to Learn: Using Hands-on Activities to Boost Learning in Computer Science ( abstract )
19:00-22:00 Session 1C: Workshop 103: Introducing Secure Coding in Undergraduate (CS0, CS1, and CS2) and High School (AP Computer Science A) Programming Courses
Location: 303
19:00
Siddharth Kaza (Towson University, United States)
Blair Taylor (Towson University, United States)
Workshop 103: Introducing Secure Coding in Undergraduate (CS0, CS1, and CS2) and High School (AP Computer Science A) Programming Courses ( abstract )
19:00-22:00 Session 1D: Workshop 106: Designing Empirical Education Research Studies (DEERS): Creating an Answerable Research Question
Location: 318
19:00
Mark Sherriff (University of Virginia, United States)
Sarah Heckman (North Carolina State University, United States)
Jeffrey Carver (University of Alabama, United States)
Workshop 106: Designing Empirical Education Research Studies (DEERS): Creating an Answerable Research Question ( abstract )
19:00-22:00 Session 1E: Workshop 108: The Nand to Tetris Course:Building a Modern Computer from First Principles
Location: 320
19:00
Shimon Schocken (IDC Herzliya, Israel)
Workshop 108: The Nand to Tetris Course:Building a Modern Computer from First Principles ( abstract )
19:00-22:00 Session 1F: Workshop 102: Programming web services on the cloud with Node.js
Location: 302
19:00
Ariel Ortiz (Tecnologico de Monterrey, Campus Estado de México, Mexico)
Workshop 102: Programming web services on the cloud with Node.js ( abstract )
19:00-22:00 Session 1G: Workshop 104: Successfully Engaging Early Undergraduates in CS Research
Location: 314
19:00
Christine Alvarado (University of California San Diego, United States)
Neil Spring (University of Maryland, United States)
Workshop 104: Successfully Engaging Early Undergraduates in CS Research ( abstract )
19:00-22:00 Session 1H: Workshop 109: LEGO-based Active Learning Exercises for Teaching Software Development
Location: 321
19:00
Stan Kurkovsky (Central Connecticut State University, United States)
Stephanie Ludi (University of North Texas, United States)
Workshop 109: LEGO-based Active Learning Exercises for Teaching Software Development ( abstract )
19:00-22:00 Session 1I: Workshop 111: Geographic Information Systems (GIS): Opportunities of Spatial Data Processing for Computer Science Education
Location: 323
19:00
Ali Erkan (Ithaca College, United States)
John Barr (Ithaca College, United States)
Workshop 111: Geographic Information Systems (GIS): Opportunities of Spatial Data Processing for Computer Science Education ( abstract )
19:00-22:00 Session 1J: Workshop 105: Learning Discrete Structures Interactively with Alloy
Location: 315
19:00
Charles Wallace (Michigan Technological University, United States)
Workshop 105: Learning Discrete Structures Interactively with Alloy ( abstract )
19:00-22:00 Session 1K: Workshop 107: Codecast: create your own in-browser coding tutorials for any programming language or interactive tutorials for C and Arduino.
Location: 319
19:00
Remi Sharrock (Telecom ParisTech, France)
Baptiste Gaultier (Telecom Bretagne, France)
Petra Taylor (Dartmouth College, United States)
Michael Goudzwaard (Dartmouth College, United States)
Mathias Hiron (France-ioi, France)
Ella Hamonic (IMT, France)
Workshop 107: Codecast: create your own in-browser coding tutorials for any programming language or interactive tutorials for C and Arduino. ( abstract )
19:00-23:00 Session Evening1: CCSC board meeting
19:00
Hala Elaarag (CCSC, United States)
CCSC board meeting ( abstract )
19:00-23:00 Session Evening2: Meeting room for CCSC
19:00
Hala Elaarag (CCSC, United States)
Meeting room for CCSC ( abstract )
Thursday, February 22nd, 2018

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

07:00-08:15Speaker Breakfast
10:00-10:45Breaks, Exhibits and Demos
10:00-10:45 Session D1: Demo Session #1
Location: Exhibit Hall
10:00
John Maloney (HARC, Y-Combinator Research, United States)
GP: A New Blocks Language for CS Education ( abstract )
10:00
Gina Likins (Red Hat, United States)
Teaching “Blinky Flashy”:​ ​Best Practices and Helpful Tips for Teaching eTextiles to a Wide Range of Students ( abstract )
10:45-12:00 Session 4A: CS4All
Location: 316
10:45
Sohail Alhazmi (RMIT University, Australia)
Margaret Hamilton (RMIT University, Australia)
Charles Thevathayan (RMIT University, Australia)
CS for All: Catering to Diversity through Assignment Choices ( abstract )
11:10
Cheri Fancsali (Research Alliance for New York City Schools, United States)
Linda Tigani (Research Alliance for New York City Schools, United States)
Paulina Toro Isaza (Research Alliance for New York City Schools, United States)
A Landscape Study of NYC's CS4All Initiative: Findings and Implications for Policy and Practice ( abstract )
11:35
Steven McGee (The Learning Partnership, United States)
Randi McGee-Tekula (The Learning Partnership, United States)
Jennifer Duck (The Learning Partnership, United States)
Catherine McGee (The Learning Partnership, United States)
Lucia Dettori (DePaul University, United States)
Ronald I. Greenberg (Loyola University, United States)
Eric Snow (SRI International, United States)
Daisy Rutstein (SRI International, United States)
Dale Reed (University of Illinois Chicago, United States)
Brenda Wilkerson (Chicago Public Schools, United States)
Don Yanek (Chicago Public Schools, United States)
Andrew Rasmussen (Chicago Public Schools, United States)
Dennis Brylow (Marquette University, United States)
Equal Outcomes 4 All: A Study of Student Learning in ECS ( abstract )
10:45-12:00 Session 4B: Introductory Courses
Location: 317
10:45
Iris Gaber (mta.ac.il, Israel)
Amir Kirsh (Academic College of Tel-Aviv-Yaffo, Israel)
The Effect of Reporting Known Issues on Students’ Work ( abstract )
11:10
Christopher Wilcox (Colorado State University, United States)
Albert Lionelle (Colorado State University, United States)
Quantifying the Benefits of Prior Programming Experience in an Introductory Computer Science Course ( abstract )
11:35
Nabeel Alzahrani (Univ. of California, Riverside, United States)
Frank Vahid (Univ. of California, Riverside, United States)
Alex Edgcomb (Univ. of California / zyBooks, United States)
Roman Lysecky (University of Arizona, United States)
Kevin Nguyen (UCR, United States)
Python versus C++: An analysis of student struggle on small coding exercises in introductory programming courses ( abstract )
10:45-12:00 Session 4C: Courses for Non-majors
Location: 320
10:45
Zoe Wood (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
John Clements (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
Zachary Peterson (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
David Janzen (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
Hugh Smith (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
Michael Haungs (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
Julie Workman (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
John Bellardo (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
Bruce Debruhl (Cal Poly - San Luis Obispo, United States)
Mixed approaches to CS0: Exploring topic and pedagogy variance after six years of CS0 ( abstract )
11:10
Jessica Dawson (The University of British Columbia, Canada)
Meghan Allen (The University of British Columbia, Canada)
Alice Campbell (The University of British Columbia, Canada)
Anasazi Valair (The University of British Columbia, Canada)
Designing an Introductory Programming Course to Improve Non-Majors' Experiences ( abstract )
11:35
Chris Crawford (University of Alabama, United States)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, United States)
Juan Gilbert (University of Florida, United States)
Brain-Computer Interface for All ( abstract )
10:45-12:00 Session 4D: Automated Support for Education
Location: 319
10:45
Luciana Benotti (Universidad Nacional de Cordoba, Argentina)
Federico Aloi (Universidad Nacional de Quilmes, Argentina)
Franco Bulgarelli (Mumuki Org, Argentina)
Marcos J Gómez (Universidad Nacional de Córdoba, Argentina)
The effect of a web-based coding tool with automatic feedback on students' performance and perceptions ( abstract )
11:10
Emmanuel Schanzer (Bootstrap, United States)
Kathi Fisler (WPI, United States)
Shriram Krishnamurthi (Brown University, United States)
Assessing Bootstrap:Algebra Students on Scaffolded and Unscaffolded Word Problems ( abstract )
11:35
Laura Zavala (Medgar Evers College, CUNY, United States)
Benito Mendoza (City College of Technology, CUNY, United States)
On the use of semantic-based AIG to automatically generate programming exercises ( abstract )
10:45-12:00 Session 4E: Pedagogy #1
Location: 321
10:45
Lisa Yan (Stanford University, United States)
Nick McKeown (Stanford University, United States)
Chris Piech (Stanford University, United States)
Using programming assignment work patterns to understand excessive collaboration in large CS classes ( abstract )
11:10
Matti Nelimarkka (Helsinki Institute of Information Technology HIIT, Aalto University, Finland)
Arto Hellas (University of Helsinki, Finland)
Social Help-seeking Strategies in a Programming MOOC ( abstract )
11:35
Mia Minnes (University of California San Diego, United States)
Christine Alvarado (University of California San Diego, United States)
Leo Porter (University of California San Diego, United States)
Lightweight Techniques to Support Students in Large Classes ( abstract )
10:45-12:00 Session 4F: Cybersecurity #1
Location: 318
10:45
Valdemar Švábenský (Masaryk University, Czech Republic)
Jan Vykopal (Masaryk University, Czech Republic)
Challenges Arising from Prerequisite Testing in Cybersecurity Games ( abstract )
11:10
Michael Dunn (Air Force Institute of Technology, United States)
Laurence Merkle (Air Force Institute of Technology, United States)
Assessing the Impact of a National Cybersecurity Competition on Students’ Career Interests ( abstract )
11:35
Ge Jin (Purdue University Northwest, United States)
Manghui Tu (Purdue University Northwest, United States)
Tae-Hoon Kim (Purdue University Northwest, United States)
Justin Heffron (Purdue University Northwest, United States)
Jonathan White (Purdue University Northwest, United States)
Game based Cybersecurity Training for High School Students ( abstract )
10:45-12:00 Session 4G: Systems Courses
Location: 307
10:45
Suzanne Matthews (United States Military Academy, United States)
Joel Adams (Calvin College, United States)
Richard Brown (St. Olaf College, United States)
Elizabeth Shoop (Macalester College, United States)
Portable Parallel Computing with the Raspberry Pi ( abstract )
11:10
Sam Silvestro (University of Texas at San Antonio, United States)
Timothy Yuen (University of Texas at San Antonio, United States)
Corey Crosser (University of Texas at San Antonio, United States)
Dakai Zhu (University of Texas at San Antonio, United States)
Turgay Korkmaz (University of Texas at San Antonio, United States)
Tongping Liu (University of Texas at San Antonio, United States)
A User Space-based Project for Practicing Core Memory Management Concepts ( abstract )
11:35
Brian Railing (Carnegie Mellon University, United States)
Randal Bryant (Carnegie Mellon University, United States)
Implementing Malloc: Students and System Programming ( abstract )
10:45-12:00 Session 4H: Panel: Holistic Approaches to CS
Location: 314
10:45
John Barr (Ithaca College, United States)
Ali Erkan (Ithaca College, United States)
Valerie Barr (Mount Holyoke College, United States)
Michael Goldweber (Xavier University, United States)
Deepak Kumar (Bryn Mawr College, United States)
Holistic Approaches to Computer Science ( abstract )
10:45-12:00 Session 4I: Panel: Integrating Social Good into CS Ed
Location: 308
10:45
Douglas Fisher (Vanderbilt University, United States)
Jacqueline Cameron (University of Colorado, Boulder, United States)
Tamara Clegg (University of Maryland, United States)
Stephanie August (National Science Foundation, United States)
Integrating Social Good into CS Education ( abstract )
10:45-12:00 Session 4J: Special Session: Parallel/Distributed Curriculum
Location: 315
10:45
Sushil Prasad (Georgia State University, United States)
Charles Weems (University of Massachusetts, United States)
John Dougherty (Haverford College, United States)
Deb Debzani (Winston-Salem State University, United States)
NSF/IEEE-TCPP Curriculum Initiative on Parallel and Distributed Computing – Status Report ( abstract )
10:45-12:00 Session 4K: Special Session: Microaggressions
Location: 309
10:45
Colleen Lewis (Harvey Mudd College, United States)
Catherine Ashcraft (NCWIT, United States)
Kyla McMullen (University of Florida, United States)
What Would You Say if... Responding to Microaggressions, Bias, and Other Nonsense ( abstract )
12:00-13:45Lunch (on your own)
13:45-15:00 Session 6A: Creativity
Location: 316
13:45
Markeya Peteranetz (University of Nebraska-Lincoln, United States)
Shiyuan Wang (Rowan University, United States)
Duane Shell (University of Nebraska-Lincoln, United States)
Abraham Flanigan (University of Nebraska-Lincoln, United States)
Leen-Kiat Soh (Department of Computer Science and Engineering, University of Nebraska, United States)
Examining the Impact of Computational Creativity Exercises on College Computer Science Students’ Learning, Achievement, Self-Efficacy, and Creativity ( abstract )
14:10
Emmanuel Schanzer (Bootstrap, United States)
Shriram Krishnamurthi (Brown University, United States)
Kathi Fisler (Brown University, United States)
Creativity, Customization, and Ownership: Game Design in Bootstrap:Algebra ( abstract )
14:35
Dianna Xu (Bryn Mawr College, United States)
Ursula Wolz (Bennington College, United States)
Deepak Kumar (Bryn Mawr College, United States)
Ira Greenberg (Southern Methodist University, United States)
Updating Introductory Computer Science with Creative Computation ( abstract )
13:45-15:00 Session 6B: Computational Thinking #1
Location: 317
13:45
Fredrik Heintz (Linköping University, Sweden)
Linda Mannila (Linköping University, Finland)
Computational Thinking for All - An Experience Report on Scaling up Teaching Computational Thinking to All Students in a Major City in Sweden ( abstract )
14:10
Bushra Chowdhury (Virginia Tech, United States)
Austin Cory Bart (Virginia Tech, United States)
Dennis Kafura (Virginia Tech, United States)
Analysis of Collaborative Learning in a Computational Thinking Class ( abstract )
14:35
Jakita Thomas (Auburn University, United States)
The Computational Algorithmic Thinking (CAT) Flow: An approach to articulating CAT capabilities over time in African-American middle-school girls ( abstract )
13:45-15:00 Session 6C: Science Education
Location: 320
13:45
Bjørn Fjukstad (UiT The Arctic University of Norway, Norway)
Nina Angelvik (UiT The Arctic University of Norway, Norway)
Maria Wulff Hauglann (UiT The Arctic University of Norway, Norway)
Joachim Sveia Knutsen (Kongsbakken Videregående Skole, Norway)
Morten Grønnesby (UiT The Arctic University of Norway, Norway)
Hedinn Gunhildrud (Science Centre of Northern Norway, Norway)
Lars Ailo Bongo (UiT The Arctic University of Norway, Norway)
Low-Cost Programmable Air Quality Sensor Kits in Science Education ( abstract )
14:10
Tanya Berger-Wolf (University of Illinois at Chicago, United States)
Boris Igic (University of Illinois at Chicago, United States)
Cynthia Taylor (University of Illinois at Chicago, United States)
Robert Sloan (University of Illinois at Chicago, United States)
Rachel Poretsky (University of Illinois at Chicago, United States)
A Biology-themed Introductory CS Course at a Large, Diverse Public University ( abstract )
14:35
Anna Ritz (Reed College, United States)
Programming the Central Dogma: An Integrated Unit on Computer Science and Molecular Biology Concepts ( abstract )
13:45-15:00 Session 6D: Diverse Topics in CS Ed
Location: 319
13:45
Amanpreet Kapoor (University of Florida, United States)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, United States)
Understanding Professional Identities and Goals of Computer Science Undergraduate Students ( abstract )
14:10
Kristen Shinohara (Rochester Institute of Technology, United States)
Saba Kawas (University of Washington, United States)
Andrew J. Ko (University of Washington, United States)
Richard E. Ladner (University of Washington, United States)
Who Teaches Accessibility? A Survey of U.S. Computing Faculty ( abstract )
14:35
Heidi Ellis (Western New England University, United States)
Lori Postner (Nassau Community College, United States)
Gregory Hislop (Drexel University, United States)
A Survey of Instructors' Experiences Supporting Student Learning using Humanitarian Free and Open Source Software Projects ( abstract )
13:45-15:00 Session 6E: Pedagogy #2
Location: 321
13:45
Nuno Gil Fonseca (CISUC / ESTGOH, Portugal)
Luis Macedo (University of Coimbra, Portugal)
António Mendes (University of Coimbra, Portugal)
Supporting differentiated instruction in programming classes through permanent progress monitoring ( abstract )
14:10
Nicole Herbert (University of Tasmania, Australia)
Reflections on 17 years of ICT capstone project coordination: effective strategies for managing clients, teams and assessment ( abstract )
14:35
Paul Gestwicki (Ball State University, United States)
Design and evaluation of an undergraduate course on software development practice ( abstract )
13:45-15:00 Session 6F: Cybersecurity #2
Location: 318
13:45
Jan Vykopal (Masaryk University, Institute of Computer Science, Czech Republic)
Radek Ošlejšek (Masaryk University, Faculty of Informatics, Czech Republic)
Karolína Burská (Masaryk University, Faculty of Informatics, Czech Republic)
Kristína Zákopčanová (Masaryk University, Faculty of Informatics, Czech Republic)
Timely Feedback in Unstructured Cybersecurity Exercises ( abstract )
14:10
Muhammad Rizwan Asghar (The University of Auckland, New Zealand)
Andrew Luxton-Reilly (The University of Auckland, New Zealand)
Teaching Cyber Security Using Competitive Software Obfuscation and Reverse Engineering Activities ( abstract )
14:35
Younghee Park (San Jose State University, United States)
Hongxin Hu (Clemson University, United States)
Xiaohong Yuan (North Carolina A&T University, United States)
Hongda Li (Clemson University, United States)
Enhancing Security Education Through Designing SDN Security Labs in CloudLab ( abstract )
13:45-15:00 Session 6G: Visualization
Location: 307
13:45
Ryosuke Ishizue (Waseda University, Japan)
Kazunori Sakamoto (National Institute of Informatics, Japan)
Hironori Washizaki (Waseda University, Japan)
Yoshiaki Fukazawa (Waseda University, Japan)
PVC: Visualizing Memory Space on Web Browsers for C Novices ( abstract )
14:10
Jinyue Xia (UNC Charlotte, United States)
David Wilson (UNC Charlotte, United States)
Instructor Perspectives on Comparative Heatmap Visualizations of Student Engagement with Lecture Video ( abstract )
14:35
Kalle Ilves (University of Helsinki, Finland)
Juho Leinonen (University of Helsinki, Finland)
Arto Hellas (University of Helsinki, Finland)
Supporting Self-Regulated Learning with Visualizations in Online Learning Environments ( abstract )
13:45-15:00 Session 6H: Panel: Team-Teaching with Humanities
Location: 314
13:45
Keith O'Hara (Bard College, United States)
Sven Anderson (Bard College, United States)
David Musicant (Carleton College, United States)
Amber Stubbs (Simmons College, United States)
Thomas Way (Villanova University, United States)
Team-Teaching with Colleagues in the Arts and Humanities ( abstract )
13:45-15:00 Session 6I: Panel: Interdisciplinary Capstone
Location: 308
13:45
Liz Hutter (Valparaiso University, United States)
Halcyon Lawrence (Georgia Institute of Technology, United States)
Melinda McDaniel (Georgia Institute of Technology, United States)
Marguerite Murrell (Georgia Institute of Technology, United States)
Fostering Meaningful Collaboration in an Interdisciplinary Capstone Course ( abstract )
13:45-15:00 Session 6J: Special Session: Evaluating CS4All Initiatives
Location: 309
13:45
Cheri Fancsali (Research Alliance for New York City Schools, United States)
Wendy Martin (Education Development Center, United States)
Linda Tigani (Research Alliance for New York City Schools, United States)
Evaluating CS4All Initiatives—Challenges and Opportunities ( abstract )
13:45-15:00 Session 6K: Special Sessions: Watch them Teach
Location: 315
13:45
Colleen Lewis (Harvey Mudd College, United States)
Leslie Aaronson (NCWIT, United States)
Eric Allatta (Academy for Software Engineering, United States)
Zachary Dodds (Harvey Mudd College, United States)
Jeffrey Forbes (Duke University, United States)
Kyla McMullen (University of Florida, United States)
Mehran Sahami (Stanford University, United States)
Five Slides About: Abstraction, Arrays, Uncomputability, Networks, Digital Portfolios, and CS Principles Explore Performance Task ( abstract )
13:45-15:00 Session 6L: Lightning Talk #1
Location: 310
13:45
Madeleine Lorås (Norwegian University of Science and Technology, Norway)
Exploring a student-centered approach to innovating computer science education ( abstract )
13:50
Alex Edgcomb (Embedded Systems Lab at UCR, United States)
Frank Vahid (UC Riverside, United States)
Interactive, language-neutral flowcharts and pseudocode for teaching core CS0/1 programming concepts ( abstract )
13:55
Cruz Izu (The University of Adelaide, Australia)
Olga Sanchez Castro (Flinders University, Australia)
Designing active mediated learning tasks: Can small failures enhance student learning? ( abstract )
14:00
Jared O'Leary (BootUp, United States)
Interest-driven coding projects ( abstract )
14:05
Michael Ball (University of California, Berkeley, United States)
IRT In 5 Minutes: Easy Ways to Better Understand An Assessment ( abstract )
14:10
Jared O'Leary (BootUp, United States)
Facilitating multiple programming languages in one space ( abstract )
14:15
Paul Dickson (Ithaca College, United States)
We Should Give Messy Problems and Make Students Reflect on What They Learn ( abstract )
14:20
Roman Lysecky (University of Arizona, United States)
Frank Vahid (UC Riverside, United States)
Teaching Students a Systematic Approach to Debugging ( abstract )
14:25
Toby Dragon (Ithaca College, United States)
Improving Course Content and Providing Intelligent Support Simultaneously ( abstract )
14:30
Lea Wittie (Bucknell University, United States)
Anastasia Kurdia (Tulane University, United States)
Meriel Huggard (Trinity College Dublin, Ireland)
Recruiting Experts: Toward a Concept Inventory for Computer Science 2 ( abstract )
14:35
Michael Kirkpatrick (James Madison University, United States)
OpenCSF: An Online Interactive Textbook for Computer Systems Fundamentals ( abstract )
14:40
Yana Kortsarts (Widener University, United States)
Adam Fischbach (Widener University, United States)
Suk-Chung Yoon (Widener University, United States)
Developing Computer Forensics Minor - Challenges and Opportunities ( abstract )
14:45
Debasis Bhattacharya (University of Hawaii Maui College, United States)
Bitcoins, Blockchains and Cybersecurity: Teaching emerging topics in the classroom ( abstract )
13:45-15:00 Session 6M: SRC Posters
Location: Exhibit Hall
13:45
Adam Koehler (University of California, Riverside, United States)
Teaching Programming Style in CS 1 with Erroneous Examples ( abstract )
13:45
Zhiyi Li (Department of Computer Science, Virginia Polytennic Institute & State University, United States)
Stephen Edwards (Department of Computer Science, Virginia Polytennic Institute & State University, United States)
Improve Feedback Mechanism in Programming Assessment Systems with Progress Indicators and Rewards to Foster Student Growth Mindset ( abstract )
13:45
Megan Fowler (Clemson University, United States)
Tim Schwab (Clemson University, United States)
BeginToReason An Introduction to Symbolic Reasoning ( abstract )
13:45
Ruth Bearden (Kennesaw State University, United States)
Macro Malware Detection Using K-Nearest Neighbors and Feature Selection ( abstract )
13:45
Rick Parker (University of Colorado Boulder, United States)
Developing Software Engineers: A Study of the CS Senior Capstone and Its Influence on Student Professionalization ( abstract )
13:45
Caitlin Duncan (University of Canterbury, New Zealand)
Reported development of Computational Thinking, through Computer Science and programming, and its benefits for primary school students. ( abstract )
13:45
Pierce Stegman (University of Alabama, United States)
WebBCI: An Electroencephalography Toolkit Built on Modern Web Technologies ( abstract )
13:45
Sydney Pugh (Loyola University Maryland, United States)
Change Impact using Dynamic History Analysis ( abstract )
13:45
Don Kerrigan (University of West Florida, United States)
Creating a Classroom Programming Lab Using Android and Blockly ( abstract )
13:45
Duc Doan (University of the District of Columbia, United States)
Summit Selection: Designing a Feature Selection Technique to Support Mixed Data Analysis ( abstract )
13:45
Caitlin Fanning (University of San Diego, United States)
Below C Level: A Simulator for Visualizing x86-64 ( abstract )
13:45
Elisabeth Mitchell (Ithaca College, United States)
Toby Dragon (Ithaca College, United States)
Automated Intelligent Group Suggestions based on Student’s Conceptual Understanding ( abstract )
13:45
Sherry Seibel (Simmons College, United States)
Social Motivators and Inhibitors for Women Entering Software Engineering Through Coding Bootcamps vs. Computer Science Bachelor’s Degrees ( abstract )
13:45
Luke Gusukuma (Virginia Tech, United States)
Automation for Instruction Enhancing Feedback ( abstract )
13:45
Jiaqi Wu (Arizona State University, United States)
Terry Wen (Arizona State University, United States)
Study Genie: An Intelligent & Collaborative Web-based Study Platform ( abstract )
13:45
Blaine Billings (College of Charleston, United States)
Modeling Correct Operation of Webcams for Security Purposes ( abstract )
13:45
Ramin Ayanzadeh (UMBC, United States)
Quantum Artificial Intelligence for Natural Language Processing Applications ( abstract )
13:45
Ayaan M. Kazerouni (Virginia Tech, United States)
Toward Continuous Assessment of the Programming Process ( abstract )
13:45
Eric Tilley (University of Alabama, United States)
Weather Radar Algorithm Development using Google Blockly ( abstract )
13:45
Blayde Dill (University of Alabama, United States)
Developing a Blocked Based Language for the Adafruit Circuit Playground ( abstract )
13:45
Nina Angelvik (Department of Computer Science, UiT The Arctic University of Norway, Norway)
Air Pollution Data Analysis Platform for Computer Science Education Projects ( abstract )
13:45
William Zamora (California State University Chico, United States)
Software Engineering Education ( abstract )
13:45
Pedro Valdivia (CSU Chico, United States)
A Mental Approach to Software Testing ( abstract )
13:45
Gabrielle Zahuantitla (SUNY Old Westbury, United States)
Aryanna Holder (SUNY Old Westbury, United States)
A Four Point Student-led Strategy for Attracting Diverse Small College Commuter Campus Students to Computer Science ( abstract )
15:00-15:45Breaks, Exhibits and Demos
15:00-15:45 Session D2: Demo Session #2
Location: Exhibit Hall
15:00
Leo Ureel Ii (Michigan Technological University, United States)
Charles Wallace (Michigan Technological University, United States)
WebTA: Online Code Critique and Assignment Feedback ( abstract )
15:00
David Touretzky (Carnegie Mellon University, United States)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, United States)
Calypso for Cozmo: Robotic AI for Everyone ( abstract )
15:45-17:00 Session 8A: Retention in CS
Location: 316
15:45
Markeya Peteranetz (University of Nebraska-Lincoln, United States)
Abraham Flanigan (University of Nebraska-Lincoln, United States)
Duane Shell (University of Nebraska-Lincoln, United States)
Leen-Kiat Soh (Department of Computer Science and Engineering, University of Nebraska, United States)
Future-Oriented Motivation and Retention in Computer Science ( abstract )
16:10
Barbara Ericson (Georgia Institute of Technology, United States)
Tom Mcklin (The Findings Group, LLC, United States)
Helping Underrepresented Students Succeed in AP CSA and Beyond ( abstract )
16:35
Rahman Tashakkori (Appalachian State University, United States)
Cindy Norris (Appalachian State University, United States)
Mary E. Searcy (Appalachian State University, United States)
The Components of a Successful S-STEM Program: What Works at Appalachian State University ( abstract )
15:45-17:00 Session 8B: Computational Thinking #2
Location: 317
15:45
Patricia Ordóñez (University of Puerto Rico Río Piedras Campus, Puerto Rico)
Joseph Carroll Miranda (University of Puerto Rico Río Piedras Campus, Puerto Rico)
María López Delgado (University of Puerto Rico Río Piedras Campus, Puerto Rico)
Eliud Gerena López (University of Puerto Rico Río Piedras Campus, Puerto Rico)
Grace Rodríguez Gómez (University of Puerto Rico Río Piedras Campus, Puerto Rico)
Incorporating Computational Thinking in the Classrooms of Puerto Rico: How a MOOC served as an outreach and recruitment tool for Computer Science Education ( abstract )
16:10
Russell Feldhausen (Kansas State University, United States)
Joshua Levi Weese (Kansas State University, United States)
Nathan H. Bean (Kansas State University, United States)
Increasing Student Self-Efficacy in Computational Thinking via STEM Outreach Programs ( abstract )
16:35
Youwen Ouyang (California State University San Marcos, United States)
Katherine Hayden (California State University San Marcos, United States)
Julie Remold (SRI, United States)
Introducing Computational Thinking through Non-Programming Science Activities ( abstract )
15:45-17:00 Session 8C: Robotics
Location: 320
15:45
Michael Doran (University of South Alabama, United States)
George Clark (University of South Alabama, United States)
Enhancing Robotic Experiences Throughout the Computing Curriculum ( abstract )
16:10
Stephanie Ludi (University of North Texas, United States)
Debra Bernstein (TERC, United States)
Karen Mutch-Jones (TERC, United States)
Enhanced Robotics! Improving Building and Programming Learning Experiences for Students with Visual Impairments ( abstract )
16:35
Farha Ali (Lander University, United States)
Experiences in Teaching the Internet of Things Courses ( abstract )
15:45-17:00 Session 8D: Auto-graders
Location: 319
15:45
Georgiana Haldeman (Rutgers University, United States)
Andrew Tjang (Rutgers University, United States)
Monica Babes-Vroman (Rutgers University, United States)
Stephen Bartos (Rutgers University, United States)
Jay Shah (Rutgers University, United States)
Danielle Yucht (Rutgers University, United States)
Thu Nguyen (Rutgers University, United States)
Providing Meaningful Feedback for Autograding of Programming Assignments ( abstract )
16:10
Stephan Krusche (Technical University of Munich, Germany)
Andreas Seitz (Technical University of Munich, Germany)
ArTEMiS - An Automatic Assessment Management System for Interactive Learning ( abstract )
16:35
Debzani Deb (Winston-salem state university, United States)
Muztaba Fuad (Winston-Salem State University, United States)
James Etim (Winston-salem state university, United States)
Clay Gloster (NC A&T State University, United States)
MRS: Automated assessment of interactive classroom exercises ( abstract )
15:45-17:00 Session 8E: Pedagogy #3
Location: 321
15:45
Giuseppe De Ruvo (The University of Auckland, New Zealand)
Ewan Tempero (The University of Auckland, New Zealand)
Andrew Luxton-Reilly (The University of Auckland, New Zealand)
Nasser Giacaman (The University of Auckland, New Zealand)
Unencapsulated Collection - A Teachable Design Smell ( abstract )
16:10
Luke Gusukuma (Virginia Tech, United States)
Austin Cory Bart (Virginia Tech, United States)
Dennis Kafura (Virginia Tech, United States)
Instructional Design + Knowledge Components: A Systematic Method for Refining Instruction ( abstract )
16:35
Benjamin Xie (University of Washington, United States)
Greg L. Nelson (University of Washington, United States)
Andrew J. Ko (University of Washington, United States)
An Explicit Strategy to Scaffold Novice Program Tracing ( abstract )
15:45-17:00 Session 8F: Security Education
Location: 318
15:45
Vandana Janeja (UMBC, Is Department, United States)
Abu Zaher Md Faridee (UMBC, IS Department, United States)
Aryya Gangopadhyay Gangopadhyay (UMBC, IS Department, United States)
Carolyn Seaman (UMBC, IS Department, United States)
Amy Everhart (UMBC, IS Department, United States)
Enhancing Interest in Cybersecurity Careers: A Peer Mentoring Perspective ( abstract )
16:10
Madiha Tabassum (UNC Charlotte, United States)
Stacey Watson (UNC Charlotte, United States)
Bill Chu (UNC Charlotte, United States)
Heather Richter Lipford (UNC Charlotte, United States)
Evaluating Two Methods for Integrating Secure Programming Education ( abstract )
16:35
Manish Bhatt (University of New Orleans, United States)
Irfan Ahmed (University of New Orleans, United States)
Zhiqiang Lin (The University of Texas at Dallas, United States)
On the Use of Virtual Machine Introspection for OS Kernel Security Education ( abstract )
15:45-17:00 Session 8G: Databases
Location: 307
15:45
Sriram Mohan (Rose-Hulman Institute of Technology, United States)
Teaching NoSQL Databases to Undergraduate Students - A Novel Approach ( abstract )
16:10
Suzanne Dietrich (Arizona State University, United States)
Don Goelman (Villanova University, United States)
A Visual Introduction to Conceptual Database Design for All ( abstract )
16:35
Saturnino Garcia (University of San Diego, United States)
Improving Classroom Preparedness Using Guided Practice ( abstract )
15:45-17:00 Session 8H: Panel 5
Location: 314
15:45
James Caristi (Valparaiso University, United States)
Jesse Heines (Univ. of Massachusetts Lowell, United States)
Aaron Koehl (College of William & Mary, United States)
Richard Weiss (The Evergreen State College, United States)
Perfect Harmony: Team Teaching Computing & Music ( abstract )
15:45-17:00 Session 8I: Panel 2
Location: 308
15:45
Mia Minnes (University of California San Diego, United States)
Bruce Maxwell (Colby College, United States)
Stephanie Taylor (Colby College, United States)
Phillip Barry (University of Minnesota, United States)
Writing in CS: Why and How? ( abstract )
15:45-17:00 Session 8J: Special Sessions 5
Location: 309
15:45
Alla Webb (Montgomery College, United States)
Ray Gonzales (Montgomery College, United States)
Striving for Excellence in Introductory Computer Science Courses Using Culturally Responsive Teaching (CRT) ( abstract )
15:45-17:00 Session 8K: Special Sessions 2
Location: 315
15:45
Lucia Dettori (DePaul University, United States)
Ron Greenberg (The Learning Partnership, United States)
Steven Mcgee (The Learning Partnership, United States)
Dale Reed (University of Illinois at Chicago, United States)
Brenda Wilkerson (Chicago Public Schools, United States)
Don Yanek (Chicago Public Schools, United States)
CS as a Graduation Requirement: A Catalyst for Systemic Change ( abstract )
15:45-17:00 Session 8L: Lightning Talk #2
Location: 310
15:45
Robert Montante (Bloomsburg University of Pennsylvania, United States)
Using Scapy in Teaching Network Header Formats ( abstract )
15:50
Elizabeth Boese (University of Colorado - Boulder, United States)
Linked-List vs Array in Memory – an Unplugged Active Learning Experience ( abstract )
15:55
Robert Ravenscroft (Rhode Island College, United States)
An HTML5 Browser Application for Modeling and Teaching Linked Lists ( abstract )
16:00
Ramachandra Abhyankar (Indiana State University, United States)
Teaching Deduction Using Athena and Related Tools ( abstract )
16:05
Lisa Lacher (University of Houston - Clear Lake, United States)
Cydnee Biehl (University of Houston - Clear Lake, United States)
Using Discord to Understand and Moderate Collaboration and Teamwork ( abstract )
16:10
Wensheng Wu (USC, United States)
SLASH: Automatically Generating Flash Cards for Reviewing Concepts in Lectures Slides ( abstract )
16:15
Dante Ciolfi (Georgia Institute of Technology, United States)
Computer Programming Training for Under-Served Groups ( abstract )
16:20
Sven Jatzlau (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Germany)
Ralf Romeike (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Germany)
Toward Teaching Strategies for Block-based Languages: Possibilities, Challenges, and Experiences ( abstract )
16:25
Ryan Clarke (Girls Who Code, United States)
Sarah Judd (Girls Who Code, United States)
Evaluating the Impact of the Girls Who Code Summer Immersion Program ( abstract )
16:30
Jeffrey Miller (University of Southern California, United States)
Benefits of Exposure Programs to K12 Student Interest in Computer Science ( abstract )
16:35
Abril Vela (University of Michigan, United States)
Exploring Computer Science Beyond High School: Introducing Career and College Pathways ( abstract )
16:40
Adrienne Smith (Cynosure Consulting, United States)
Rebecca Zulli (Cynosure Consulting, United States)
Asset Maps: A Simple Tool for Recruiting and Retaining Underrepresented Populations in Computer Science ( abstract )
16:45
Orit Hazzan (Technion - Israel Institute of Technology, Israel)
The Dual Ladder – Academic vs. Industrial Experience: What kind of experience should computer science students gain during their undergraduate studies and how? ( abstract )
17:30-18:20 Session 9A: BOF Flock #1: Teaching Track Faculty in CS
Location: 301
17:30
Chris Gregg (Stanford University, United States)
Mark Sherriff (University of Virginia, United States)
Teaching Track Faculty in CS ( abstract )
17:30-18:20 Session 9B: BOF Flock #1: Small Department Initiative
Location: 302
17:30
Cathy Bareiss (Olivet Nazarene University, United States)
Small Department Initiative ( abstract )
17:30-18:20 Session 9C: BOF Flock #1: Working together to provide equitable CS K-12 PD at scale
Location: 303
17:30
Sloan Davis (Google, United States)
Olga Garcia (Google, United States)
Chris Stephenson (Google, United States)
Working together to provide equitable CS K-12 PD at scale ( abstract )
17:30-18:20 Session 9D: BOF Flock #1: Access to Computing Education for Students with Disabilities
Location: 314
17:30
Richard Ladner (University of Washington, United States)
Brianna Blaser (University of Washington, United States)
Daniela Marghitu (Auburn University, United States)
Access to Computing Education for Students with Disabilities ( abstract )
17:30-18:20 Session 9E: BOF Flock #1: CSTA: Connecting Colleges and K-12 CS Teachers
Location: 315
17:30
David Reed (Creighton University, United States)
Fred Martin (University of Massachusetts Lowell, United States)
Deborah Seehorn (Computer Science Teachers Association (CSTA), United States)
Chinma Uche (Greater Hartford Academy of Mathematics and Science, United States)
CSTA: Connecting Colleges and K-12 CS Teachers ( abstract )
17:30-18:20 Session 9F: BOF Flock #1: Examining the Role of Informal Education in K-12 Computing Pathways and CS Education Reform Efforts
Location: 318
17:30
Sarah Dunton (University of Massachusetts Amherst, United States)
Stephanie Rodriguez (Afterschool Alliance, United States)
Examining the Role of Informal Education in K-12 Computing Pathways and CS Education Reform Efforts ( abstract )
17:30-18:20 Session 9G: BOF Flock #1: Bringing Up Cybersecurity Degree Programs
Location: 319
17:30
Rajendra Raj (Rochester Institute of Techinology, United States)
Allen Parrish (United States Naval Academy, United States)
Bringing Up Cybersecurity Degree Programs ( abstract )
17:30-18:20 Session 9H: BOF Flock #1: What To Do About Comp Org?
Location: 320
17:30
Michael Rogers (Northwest Missouri State University, United States)
Bill Siever (Washington University at St. Louis, United States)
What To Do About Comp Org? ( abstract )
17:30-18:20 Session 9I: BOF Flock #1: Peer Instruction: Tips, Techniques and Resources
Location: 321
17:30
Cynthia Taylor (University of Illinois at Chicago, United States)
Jaime Spacco (Knox College, United States)
David Bunde (Knox College, United States)
Joe Hummel (University of Illinois at Chicago, United States)
David Hovemeyer (York College of Pennsylvania, United States)
Peer Instruction: Tips, Techniques and Resources ( abstract )
17:30-18:20 Session 9J: BOF Flock #1: Active Learning Strategies for Integrating the ACM Code of Ethics into CS Courses
Location: 307
17:30
Michael Kirkpatrick (James Madison University, United States)
Dee Weikle (James Madison University, United States)
Active Learning Strategies for Integrating the ACM Code of Ethics into CS Courses ( abstract )
17:30-18:20 Session 9K: BOF Flock #1: Designing an Introductory Course in Data Science: Topics and Pedagogy
Location: 323
17:30
Don Goelman (Villanova University, United States)
Lillian Cassel (Villanova University, United States)
Michael Posner (Villanova University, United States)
Christo Dichev (WSSU, United States)
Darina Dicheva (WSSU, United States)
Designing an Introductory Course in Data Science: Topics and Pedagogy ( abstract )
17:30-18:20 Session 9L: BOF Flock #1: ACM Retention Committee
Location: 316
17:30
Henry Walker (Grinnell College, United States)
Mehran Sahami (Stanford University, United States)
Christine Alvarado (University of California San Diego, United States)
ACM Retention Committee: Proposal for a SIGCSE Symposium 2017 BoF Session ( abstract )
17:30-18:20 Session 9M: BOF Flock #1: The Authentic Inclusion and Role of Community Colleges in National Efforts to Broaden Participation in Computing
Location: 317
17:30
Amardeep Kahlon (Austin Community College, United States)
Cheryl Calhoun (Santa Fe College, United States)
Jill Denner (ETR, United States)
Wendy Du Bow (NCWIT, United States)
Louise Ann Lyon (ETR, United States)
Deborah Boisvert (University of Massachusetts at Boston, United States)
Melanie Williamson (Bluegrass Community and Technical College, United States)
The Authentic Inclusion and Role of Community Colleges in National Efforts to Broaden Participation in Computing ( abstract )
17:30-18:20 Session 9N: BOF Flock #1: Using Subgoals to Improve Student Performance in CS1
Location: 322
17:30
Briana Morrison (University of Nebraska Omaha, United States)
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, United States)
Using Subgoals to Improve Student Performance in CS1 ( abstract )
17:30-18:20 Session 9P: BOF Flock #1: Pros and Cons of Using Data Analytics for Predicting Academic Performance in Computer Science Courses
Location: 308
17:30
Jennifer Bivens (Graduate Center, City University of New York., United States)
Ashwin Satyanarayana (City University of New York, United States)
Jan Way Chen (City University of New York, United States)
Pros and Cons of Using Data Analytics for Predicting Academic Performance in Computer Science Courses ( abstract )
17:30-18:20 Session 9Q: BOF Flock #1: CS Education Infrastructure for All: Interoperability for Tools and Data Analytics
Location: 309
17:30
Cliff Shaffer (Virginia Tech, United States)
Peter Brusilovsky (University of Pittsburgh, United States)
Kenneth Koedinger (Carnegie Mellon University, United States)
Stephen Edwards (Virginia Tech, United States)
CS Education Infrastructure for All: Interoperability for Tools and Data Analytics ( abstract )
17:30-18:20 Session 9R: BOF Flock #1: How to Build a Student-Centered Research Culture for the Benefits of Undergraduate Students
Location: 310
17:30
Farzana Rahman (Florida International University, United States)
Stu Thompson (Bucknell University, United States)
Perry Fizzano (Western Washington University, United States)
Shameem Ahmed (Western Washington University, United States)
Evan Peck (Bucknell University, United States)
How to Build a Student-Centered Research Culture for the Benefits of Undergraduate Students ( abstract )
18:30-19:20 Session 10A: BOF Flock #2: A Town Meeting: SIGCSE Committee on Expanding the Women-in-Computing Community
Location: 301
18:30
Gloria Townsend (DePauw University, United States)
Paula Gabbert (Furman University, United States)
Wendy Powley (Queen's University, Canada)
A Town Meeting: SIGCSE Committee on Expanding the Women-in-Computing Community ( abstract )
18:30-19:20 Session 10B: BOF Flock #2: How Do We Provide Effective Student Advising During Record Growth?
Location: 302
18:30
Benjamin Hescott (Northeastern University, United States)
Chris Gregg (Stanford University, United States)
How Do We Provide Effective Student Advising and Mentoring During Record Growth? ( abstract )
18:30-19:20 Session 10C: BOF Flock #2: Building and Nurturing Communities of Practice among K-12 CS Teachers
Location: 303
18:30
Linda Ott (Michigan Technological University, United States)
Leo Ureel (Michigan Technological University, United States)
Charles Wallace (Michigan Technological University, United States)
Building and Nurturing Communities of Practice among K-12 CS Teachers ( abstract )
18:30-19:20 Session 10D: BOF Flock #2: Teach Access: Teaching the Design and Development of Inclusive Technologies for All
Location: 314
18:30
Paul Ruvolo (Olin College, United States)
Jeff Dusek (Olin College, United States)
Larry Goldberg (Oath, United States)
Teach Access: Teaching the Design and Development of Inclusive Technologies for All ( abstract )
18:30-19:20 Session 10E: BOF Flock #2: K-12 CS Teacher Certification: What Should New CS Teachers Know and Be Able to Do?
Location: 315
18:30
Carol Fletcher (The University of Texas at Austin, Center for STEM Education, United States)
Pat Yongpradit (code.org, United States)
David Benedetto (NH Department of Education, United States)
John Owen (The University of Texas at Austin, Center for STEM Education, United States)
K-12 CS Teacher Certification: What Should New CS Teachers Know and Be Able to Do? ( abstract )
18:30-19:20 Session 10F: BOF Flock #2: Open Source Student Clubs
Location: 318
18:30
Darci Burdge (Nassau Community College, United States)
Gregory Hislop (Drexel University, United States)
Joanna Klukowska (New York University, United States)
Open Source Student Clubs ( abstract )
18:30-19:20 Session 10G: BOF Flock #2: Integrating Cybersecurity Exercises into your Courses
Location: 319
18:30
Richard Weiss (The Evergreen State College, United States)
Jens Mache (Lewis & Clark College, United States)
Ambareen Siraj (Tennessee Tech, United States)
Blair Taylor (Towson University, United States)
Siddharth Kaza (Towson University, United States)
Michael Locasto (SRI International, United States)
Ankur Chattopadhyay (University of Wisconsin at Green Bay, United States)
Integrating Hands-on Cybersecurity Exercises into our Courses in 2018 ( abstract )
18:30-19:20 Session 10H: BOF Flock #2: Active Learning in Systems Courses
Location: 320
18:30
Brian Railing (Carnegie Mellon University, United States)
Cynthia Taylor (University of Illinois at Chicago, United States)
Saturnino Garcia (University of San Diego, United States)
Active Learning in Systems Courses ( abstract )
18:30-19:20 Session 10I: BOF Flock #2: Building Community in Large or Virtual Classrooms
Location: 321
18:30
Jacqueline Smith (University of Toronto, Canada)
Diane Horton (University of Toronto, Canada)
Building Community in Large or Virtual Classrooms ( abstract )
18:30-19:20 Session 10J: BOF Flock #2: Computing and Values
Location: 307
18:30
Lori Carter (Point Loma Nazarene University, United States)
Derek Schuurman (Calvin College, United States)
Computing and Values ( abstract )
18:30-19:20 Session 10K: BOF Flock #2: Data Modeling for Undergraduate Data Science
Location: 323
18:30
Karen Davis (Miami University, United States)
Brandeis Marshall (Spelman College, United States)
Lancie Affonso (College of Charleston, United States)
Data Modeling for Undergraduate Data Science ( abstract )
18:30-19:20 Session 10L: BOF Flock #2: GitHub, Tutors, Relatives, and Friends: The Wide Web of Plagiarism
Location: 316
18:30
Amardeep Kahlon (Austin Community College, United States)
Bonnie MacKellar (St. Johns University, United States)
Anastasia Kurdia (Tulane University, United States)
GitHub, Tutors, Relatives, and Friends: The Wide Web of Plagiarism ( abstract )
18:30-19:20 Session 10M: BOF Flock #2: We’re All in This Together: CS students, the tech industry, and mental health
Location: 317
18:30
Christian Murphy (University of Pennsylvania, United States)
Jennifer Akullian (Growth Coaching Institute, United States)
We’re All in This Together: CS students, the tech industry, and mental health ( abstract )
18:30-19:20 Session 10N: BOF Flock #2: Effective POGIL Implementation Approaches in Computer Science Courses
Location: 322
18:30
Farzana Rahman (Florida International University, United States)
Mohsen Dorodchi (University of North Carolina, Charlotte, United States)
Effective POGIL Implementation Approaches in Computer Science Courses ( abstract )
18:30-19:20 Session 10P: BOF Flock #2: Global Awareness for Computing Educators and Scholars
Location: 308
18:30
Barbara Boucher Owens (Southwestern University, United States)
Global Awareness for Computing Educators and Scholars ( abstract )
18:30-19:20 Session 10Q: BOF Flock #2: Using Gamification Strategies to Motivate and Engage Students in Computer Science Courses
Location: 309
18:30
Darina Dicheva (Winston-Salem State University, United States)
Christo Dichev (WSSU, United States)
Elva Jones (Winston-Salem State University, United States)
Peter Clarke (Florida International University, United States)
Lillian Cassel (Villanova University, United States)
Using Gamification Strategies to Motivate and Engage Students in Computer Science Courses ( abstract )
18:30-19:20 Session 10R: BOF Flock #2: Designing CS Courses using Universal Design Concepts
Location: 310
18:30
John Russo (Landmark College, United States)
Designing CS Courses using Universal Design Concepts ( abstract )
Friday, February 23rd, 2018

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

07:00-08:15Speaker Breakfast
10:00-10:45Breaks, Exhibits and Demos
10:00-12:00 Session 13A: Poster Session #1
Location: Exhibit Hall
10:00
Matthew Neis (University of Wisconsin - Green Bay (UWGB), United States)
Vincent Cefalu (University of Wisconsin - Green Bay (UWGB), United States)
Ankur Chattopadhyay (University of Wisconsin - Green Bay (UWGB), United States)
Developing a Unique Android App-driven Nifty K-12 Curricular Module on Mobile Security for Driving Basic Information Security Awareness and Generating Interests in Cybersecurity ( abstract )
10:00
Travis Mandel (University of Hawaii at Hilo, United States)
Jens Mache (Lewis & Clark College, United States)
Richard Weiss (The Evergreen State College, United States)
Peter Drake (Lewis & Clark College, United States)
Building out Data Science at Small Colleges ( abstract )
10:00
Pankaj Kamthan (Concordia University, Canada)
Samia Hilal (Concordia University, Canada)
On the Role of Paper in Agile and Active Requirements Engineering Education ( abstract )
10:00
Amanpreet Kapoor (University of Florida, United States)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, United States)
Understanding How Computer Science Undergraduate Students are Developing their Professional Identities ( abstract )
10:00
Caelin Bryant (Grinnell College, United States)
Jonathan Gilmour (Grinnell College, United States)
Beatriz Herce-Hagiwara (Grinnell College, United States)
Anh Thu Pham (Grinnell College, United States)
Halle Remash (Grinnell College, United States)
Marli Remash (Grinnell College, United States)
Jonah Zimmerman (Grinnell College, United States)
Sarah Dahlby Albright (Grinnell College, United States)
Samuel Rebelsky (Grinnell College, United States)
The Craft of Code - Exposing Elementary Students to Computing Through the Tangible Crafts ( abstract )
10:00
David Bunde (Knox College, United States)
Cynthia Taylor (University of Illinois at Chicago, United States)
Jaime Spacco (Knox College, United States)
Andrew Petersen (Univ. Toronto Mississauga, Canada)
Soohyun Nam Liao (Univ. California San Diego, United States)
Leo Porter (Univ. California San Diego, United States)
A Multi-institution Exploration of Peer Instruction in Practice ( abstract )
10:00
Stephen H. Edwards (Virginia Tech, United States)
Nischel Kandru (Virginia Tech, United States)
Mukund Babu Manniam Rajagopal (Virginia Tech, United States)
Pedagogical Agent as a Teaching Assistant for Programming Assignments ( abstract )
10:00
Jian Zhang (Texas Woman's University, United States)
Marie-Anne Demuynck (Texas Woman's University, United States)
Don Edwards (Texas Woman's University, United States)
Mari Tietze (Texas Woman's University, United States)
Computer Science at the Interdisciplinary/Interprofessional Education Crossroad - Informatics at Texas Woman’s University ( abstract )
10:00
Jean Mohammadi-Aragh (Mississippi State University, United States)
Phyllis J. Beck (Mississippi State University, United States)
Amy Barton (Mississippi State University, United States)
Donna Reese (Mississippi State University, United States)
Bryan Jones (Mississippi State University, United States)
Monika Jankun-Kelly (Mississippi State University, United States)
Coding the Coders: Creating a Qualitative Codebook for Students’ Commenting Patterns ( abstract )
10:00
Shannon Ernst (Oregon State University, United States)
Jennifer Parham-Mocello (Oregon State University, United States)
Analysis of the Differences in Designs between CS 1 and CS 2 Students ( abstract )
10:00
Yvonne Kao (WestEd, United States)
Alternatives to Simple Multiple-Choice Questions: Computer Scorable Questions that Reveal and Challenge Student Thinking ( abstract )
10:00
Darren Tirto (Bard College, United States)
Alex Hamme (Bard College, United States)
Keith O'Hara (Bard College, United States)
Sven Anderson (Bard College, United States)
Language, Thinking, Code: Interactive Essays with Twine ( abstract )
10:00
Mohsen Dorodchi (University of North Carolina, Charlotte, United States)
Aileen Benedict (UNC Charlotte, United States)
Devansh Desai (UNC Charlotte, United States)
Reflections are Good!: Analysis of Combination of Grades and Students’ Reflections using Learning Analytics ( abstract )
10:00
Bruce Char (Drexel University, United States)
Katelyn Aldefer (Drexel University, United States)
Brian Smith (Drexel University, United States)
Santiago Ontanon (Drexel University, United States)
Jessica Nebolsky (Drexel University, United States)
Jichen Zhu (Drexel University, United States)
Lessons Learned from an Interactive Educational Computer Game About Concurrent Programming ( abstract )
10:00
Cheryl Calhoun (Santa Fe College, United States)
Online Technical Education in Advanced Technical Education Curriculum ( abstract )
10:00
William Johnson (Georgia State University, United States)
Raj Sunderraman (Georgia State University, Computer Science Department, United States)
Anu Bourgeois (Georgia State University, United States)
Performance Impact of Computer Science Course Load and Transfer Status ( abstract )
10:00
Amanda Dickes (Harvard University, United States)
Shari Metcalf (Harvard University, United States)
Amy Kamarainen (Harvard University, United States)
Joe Reilly (Harvard University, United States)
Karen Brennan (Harvard University, United States)
Tina Grotzer (Harvard University, United States)
Chris Dede (Harvard University, United States)
EcoMOD: Integrating Computational Thinking into Ecosystems Science Education via Modeling in Immersive Virtual Worlds ( abstract )
10:00
Laura Legault (University of Wisconsin-Madison, United States)
Matthew Berland (University of Wisconsin-Madison, United States)
Students' Perceptions of Pair Programming in CS1 ( abstract )
10:00
Xiaochun Yang (Shanghai Achievefun Info Tech Co.,Ltd, China)
Jiawei Liang (GE Healthcare, China)
Machine Learning Online Education Experience for Non-technical People ( abstract )
10:00
Subhajit Chakrabarty (University of Massachusetts Lowell, United States)
Fred Martin (University of Massachusetts Lowell, United States)
Role of prior experience on student performance in the introductory undergraduate CS course ( abstract )
10:00
Rebecca Wright (Rutgers University, United States)
Jane Stout (Computing Research Association, United States)
Geraldine Cochran (Rutgers University, United States)
Thu Nguyen (Rutgers University, United States)
Cynthia Sanchez Gomez (Rutgers University, United States)
Computer Science Living-Learning Community for Women at Rutgers: Initial Experiences and Outcomes ( abstract )
10:00
Xiaojun Wu (Tsinghua University, China)
Yongqiang Chen (Tinghua University, China)
Teamwork Training for Programming Contests ( abstract )
10:00
Rentaro Yoshioka (University of Aizu, Japan)
How to Foster Creativity? Curriculum of Creativity Development Program for Computer Science Students ( abstract )
10:00
Isabella Corradini (Themis Research Centre, Italy)
Michael Lodi (University of Bologna, Italy)
Enrico Nardelli (Dept. of Mathematics, University of Rome "Tor Vergata", Italy)
Coding and Programming: What Do Italian Primary School Teachers Think? ( abstract )
10:00
Zhen Zeng (Arizona State Univeristy, United States)
Yuli Deng (Arizona State University, United States)
Sharon Hsiao (Arizona State University, United States)
Dijiang Huang (Arizona State University, United States)
Chun-Jen Chung (Athena Network Solutions, United States)
Conceptualizing student engagement in virtual hands-on lab: preliminary findings from a computer network security course ( abstract )
10:00
Brandon Myers (University of Iowa, United States)
POGIL activities for Computer Organization and Architecture ( abstract )
10:00
Yana Kortsarts (widener university, United States)
Adam Fischbach (widener university, United States)
Suk-Chung Yoon (Widener University, United States)
Developing Interdisciplinary Programs - Challenges and Opportunities ( abstract )
10:00
Sven Jatzlau (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Germany)
Ralf Romeike (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Germany)
New Teaching Strategies for New Concepts – What is Different with Block-Based Programming? ( abstract )
10:00
Mark Meysenburg (Doane University, United States)
Charles Babbage, Ada Lovelace, and the Dawn of Computing ( abstract )
10:00
Stefan Christov (Quinnipiac University, United States)
Mark Hoffman (Quinnipiac University, United States)
The Ongoing Development of a Collaboration between a Software Project Management Course and an Introduction to Software Development Course ( abstract )
10:00-10:45 Session D3: Demo Session #3
Location: Exhibit Hall
10:00
Rita Garcia (The University of Adelaide, Australia)
Parsons Problems usage within a MOOC Pedagogy ( abstract )
10:00
Matthew Peveler (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Samuel Breese (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Evan Maicus (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Barbara Cutler (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Ana Milanova (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Buster Holzbauer (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Supporting Team Submissions and Peer Grading within Submitty ( abstract )
10:45-12:00 Session 14A: Tools and Exercises
Location: 307
10:45
John MacCormick (Dickinson College, United States)
Strategies for basing the CS theory course on non-decision problems ( abstract )
11:10
Amruth Kumar (Ramapo College of New Jersey, United States)
A Tool for Solving Parsons Puzzles ( abstract )
11:35
Mark McCartin-Lim (University of Massachusetts at Amherst, United States)
Connect the Dots to Prove It ( abstract )
10:45-12:00 Session 14B: Diversity #1
Location: 316
10:45
Danielle Cummings (US Air Force Academy, United States)
Loretta H Cheeks (Strong TIES, United States)
Rosario Robinson (The Anita Borg Institute, United States)
Culturally-Centric Outreach and Engagement for Under-served Groups in STEM ( abstract )
11:10
Jennifer Blaney (University of California, Los Angeles, United States)
Looking Beyond Representation: How Women’s Perceptions of Leadership Change During the Introductory Computing Course ( abstract )
11:35
Penny Rheingans (UMBC, United States)
Erica D'Eramo (UMBC, United States)
Crystal Diaz-Espinoza (Baylor University, United States)
Danyelle Ireland (MBC, United States)
A Model for Increasing Gender Diversity in Technology ( abstract )
10:45-12:00 Session 14C: Summer and Boot Camps
Location: 320
10:45
Quinn Burke (College of Charleston, SC, United States)
Cinamon Bailey (College of Charleston, SC, United States)
Louise Ann Lyon (ETR Associates, United States)
Emily Green (ETR Associates, United States)
Understanding the Software Development Industry’s Perspective on Coding Boot Camps versus Traditional 4-year Colleges ( abstract )
11:10
Yu-Cheng Tu (The University of Auckland, New Zealand)
Gillian Dobbie (The University of Auckland, New Zealand)
Ian Warren (The University of Auckland, New Zealand)
Andrew Meads (The University of Auckland, New Zealand)
Cameron Grout (University of Waikato, New Zealand)
An Experience Report on a Boot-Camp Style Programming Course ( abstract )
11:35
Kulsoom Mansoor (University of Washington, United States)
Riley Gaggero (University of Washington, United States)
Karen Gourd (University of Washington, United States)
Ann Mcmahon (University of Washington, United States)
Kelvin Sung (University of Washington, United States)
A Collaborative Course for Learning How to Teach Summer Java Coding Camps ( abstract )
10:45-12:00 Session 14D: Service Learning
Location: 319
10:45
Lori Pollock (University of Delaware, United States Minor Outlying Islands)
James Atlas (University of Delaware, United States Minor Outlying Islands)
Tim Bell (University of Canterbury, New Zealand)
Tracy Henderson (University of Canterbury, New Zealand)
A Computer Science Study Abroad with Service Learning: Design and Reflections ( abstract )
11:10
Spenser Robinson (University of Nebraska Omaha, United States)
Margeret Hall (University of Nebraska Omaha, United States)
Combining Agile Software Development and Service Learning: A Case Study in Experiential IS Education ( abstract )
11:35
Brian Thoms (CSU Channel Islands, United States)
Evren Eryilmaz (CSU Sacramento, United States)
Social Software Design to Facilitate Service-learning in Interdisciplinary Computer Science Courses ( abstract )
10:45-12:00 Session 14E: Curriculum Issues #1
Location: 318
10:45
Michael Oudshoorn (Northwest Missouri State University, United States)
Stan Thomas (Wake Forest University, United States)
Rajendra Raj (Rochester Institute of Technology, United States)
Allen Parrish (United States Naval Academy, United States)
Understanding the New ABET Computer Science Criteria ( abstract )
11:10
Cara Tang (Portland Community College, United States)
Cindy Tucker (Bluegrass Community and Technical College, United States)
Christian Servin (El Paso Community College, United States)
Markus Geissler (Cosumnes River College, United States)
Computer Science Curricular Guidance for Associate-Degree Transfer Programs ( abstract )
11:35
Susana Masapanta-Carrión (Pontificia Universidad Católica del Ecuador, Ecuador)
J. Ángel Velázquez-Iturbide (Universidad Rey Juan Carlos, Spain)
A Systematic Review of the Use of Bloom’s Taxonomy in Computer Science Education ( abstract )
10:45-12:00 Session 14F: Peers and Cohorts
Location: 321
10:45
Scott Vandenberg (Siena College, United States)
Sharon Small (Siena College, United States)
Meg Fryling (Siena College, United States)
Robin Flatland (Siena College, United States)
Maryanne Egan (Siena College, United States)
A Summer Program to Attract Potential Computer Science Majors ( abstract )
11:10
Pablo Frank-Bolton (The George Washington University, United States)
Rahul Simha (The George Washington University, United States)
Docendo Discimus: Students Learn by Teaching Peers Through Video ( abstract )
11:35
Apeksha Awasthi (North Carolina State University, United States)
Lina Battestilli (North Carolina State University, United States)
Paul Cao (University of California San Diego, United States)
Two-Stage Programming Projects: Individual Work Followed by Peer Collaboration ( abstract )
10:45-12:00 Session 14G: CS1 #1
Location: 317
10:45
Celine Latulipe (UNC Charlotte, United States)
Audrey Rorrer (UNC Charlotte, United States)
Bruce Long (UNC Charlotte, United States)
Flipped Class Effects on Retention after CS1 ( abstract )
11:10
Adalbert Gerald Soosai Raj (University of Wisconsin-Madison, United States)
Kasama Ketsuriyonk (University of Wisconsin-Madison, United States)
Jignesh Patel (University of Wisconsin-Madison, United States)
Richard Halverson (University of Wisconsin-Madison, United States)
Does Native Language Play a Role in Learning a Programming Language? ( abstract )
11:35
Brian Harrington (University of Toronto, Canada)
Nick Cheng (University of Toronto, Canada)
Tracing vs. Writing Code: Beyond the Learning Hierarchy ( abstract )
10:45-12:00 Session 14H: Panel: AP CS Principles
Location: 314
10:45
Paul Tymann (RIT, United States)
Dale Reed (University of Illinois at Chicago, United States)
Chinma Uche (Academy of Aerospace and Engineering, United States)
Carol Yarbrough (Alabama School of Fine Arts, United States)
The Impact of AP Computer Science Principles – Are You Ready to Change Your Undergraduate Courses? ( abstract )
10:45-12:00 Session 14I: Panel: Students with Disabilities
Location: 308
10:45
Richard Ladner (University of Washington, United States)
2018 Panel of Computing Students with Disabilities ( abstract )
10:45-12:00 Session 14J: Panel: Rising CS Enrollments: Meeting the Challenges
Location: 310
10:45
Eric Roberts (Stanford University, United States)
Tracy Camp (Colorado School of Mines, United States)
David Culler (University of California, Berkeley, United States)
Charles Isbell (Georgia Institute of Technology, United States)
Jodi Tims (Baldwin Wallace University, United States)
Rising CS Enrollments: Meeting the Challenges ( abstract )
10:45-12:00 Session 14K: Special Session: SIGCSE Filk Circle: Computing in Verse
Location: 309
10:45
John P. Dougherty (Haverford College, United States)
Pat Virtue (University of California, Berkeley, United States)
Steven A. Wolfman (The University of British Columbia, Canada)
SIGCSE Filk Circle: Computing in Verse ( abstract )
10:45-12:00 Session 14L: Special Session: Rubrics in the Large
Location: 315
10:45
John Cigas (Park University, United States)
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, United States)
Crystal Furman (The College Board, United States)
Timothy Gallagher (Winter Springs High School, United States)
How am I Going to Grade All These Assignments? Thinking About Rubrics in the Large ( abstract )
12:00-13:45Lunch
13:45-15:00 Session 15A: Peer Mentoring
Location: 321
13:45
Meg Fryling (Siena College, United States)
Mary Anne L. Egan (Siena College, United States)
Robin Flatland (Siena College, United States)
Sharon Small (Siena College, United States)
Scott Vandenberg (Siena College, United States)
Catch 'em early: internship and assistantship CS mentoring programs for underclassmen ( abstract )
14:10
Jody Clarke-Midura (Utah State University, United States)
Fred Poole (Utah State University, United States)
Katarina Pantic (Utah State University, United States)
Megan Hamilton (Utah State University, United States)
Vincent Sun (Utah State University, United States)
Vicki Allan (Utah State University, United States)
How Near Peer Mentoring Affects Middle School Mentees ( abstract )
13:45-15:00 Session 15B: Diversity #2
Location: 316
13:45
Andrew Ko (University of Washington, United States)
Leanne Hwa (University of Washington, United States)
Katie Davis (University of Washington, United States)
Jason Yip (University of Washington, United States)
Informal Mentoring of Adolescents about Computing: Relationships, Roles, Qualities, and Impact ( abstract )
14:10
Audrey Rorrer (UNC Charlotte, United States)
Joseph Allen (UNC Charlotte, United States)
Huifang Zuo (University of Chicago, United States)
A National Study of Undergraduate Research Experiences in Computing: Implications for Culturally Relevant Pedagogy ( abstract )
14:35
Heather Metcalf (Association for Women in Science, United States)
Tanya Crenshaw (New Relic, United States)
Erin Chambers (St. Louis University, United States)
Cinda Heeren (The University of British Columbia, United States)
Diversity Across a Decade: A Case Study on Undergraduate Computing Culture at the University of Illinois ( abstract )
13:45-15:00 Session 15C: CS1 #2
Location: 317
13:45
Chris Piech (Stanford University, United States)
Chris Gregg (Stanford University, United States)
BlueBook: A Computerized Replacement for Paper Tests in Computer Science ( abstract )
14:10
Terence Nip (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Elsa Gunter (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Geoffrey Herman (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Jason Morphew (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Matthew West (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Using a computer-based testing facility to improve student learning in a programming languages and compilers course ( abstract )
14:35
Lisa Lacher (University of Houston - Clear Lake, United States)
Albert Jiang (Trinity University, United States)
Yu Zhang (Trinity University, United States)
Mark Lewis (Trinity University, United States)
Including Coding Questions in Video Quizzes for a Flipped CS1 ( abstract )
13:45-15:00 Session 15D: Elementary #1
Location: 320
13:45
Johanna Joentausta (University of Helsinki, Finland)
Arto Hellas (University of Helsinki, Finland)
Subgoal Labeled Worked Examples in K-3 Education ( abstract )
14:10
Jennifer Tsan (North Carolina State University, United States)
Fernando J. Rodríguez (University of Florida, United States)
Kristy Elizabeth Boyer (University of Florida, United States)
Collin Lynch (North Carolina State University, United States)
“I Think We Should…”: Analyzing Elementary Students’ Collaborative Processes for Giving and Taking Suggestions ( abstract )
14:35
Michelle Friend (University of Nebraska Omaha, United States)
Michael Matthews (University of Nebraska Omaha, United States)
Betty Love (University of Nebraska Omaha, United States)
Victor Winter (University of Nebraska Omaha, United States)
Bricklayer: Elementary students learn math through programming and art ( abstract )
13:45-15:00 Session 15E: Errors
Location: 319
13:45
Brett Becker (University College Dublin, Ireland)
Cormac Murray (University College Dublin, Ireland)
Tianyi Tao (Fudan University, China)
Changheng Song (Fudan University, China)
Robert McCartney (Department of Computer Science and Engineering, University of Connecticut, United States)
Kate Sanders (Rhode Island College, United States)
Fix the First, Ignore the Rest: Dealing with Multiple Compiler Error Messages ( abstract )
14:10
Brett Becker (University College Dublin, Ireland)
Kyle Goslin (CCT College Dublin, Ireland)
Graham Glanville (CCT College Dublin, Ireland)
The Effects of Enhanced Compiler Error Messages on a Syntax Error Debugging Test ( abstract )
14:35
Cruz Izu (The University of Adelaide, Australia)
Claudio Mirolo (University of Udine, Italy)
Amali Weerasinghe (The University of Adelaide, Australia)
Novice programmers' reasoning about reversing conditional statements ( abstract )
13:45-15:00 Session 15F: Curriculum Issues #2
Location: 318
13:45
Laura Benvenuti (Hogeschool van Amsterdam, Netherlands)
Eric Barendsen (Open Universiteit, Netherlands)
Johan Versendaal (Open Universiteit, Netherlands)
Understanding computing in a hybrid world, on the undergraduate curricula Front-End Development ( abstract )
14:10
Gail Carmichael (Shopify, Canada)
Christine Jordan (Shopify, Canada)
Andrea Ross (Shopify, Canada)
Alison Evans Adnani (Shopify, Canada)
Curriculum-Aligned Work-Integrated Learning: A New Kind of Industry-Academic Degree Partnership ( abstract )
14:35
Ryan Rybarczyk (Indiana University-Purdue University Indianapolis, United States)
Lingma Acheson (Indiana University-Purdue University Indianapolis, United States)
Integrating A Career Preparedness Module into CS2 Curricula Through The Teaching C++ and Java Side-by-Side ( abstract )
13:45-15:00 Session 15G: Algorithms
Location: 307
13:45
Arthur Nunes-Harwitt (RIT, United States)
Matt Gambogi (Apple, Inc., United States)
Travis Whitaker (Alphasheets, Inc., United States)
Quick-Sort: A Pet Peeve ( abstract )
14:10
James Teresco (Siena College, United States)
Razieh Fathi (University at Buffalo, United States)
Lukasz Ziarek (SUNY Buffalo, United States)
Mariarose Bamundo (Siena College, United States)
Arjol Pengu (Siena College, United States)
Clarice Tarbay (Siena College, United States)
Map-based Algorithm Visualization with METAL Highway Data ( abstract )
14:35
Shamama Zehra (University of Toronto, Canada)
Aishwarya Ramanathan (University of Toronto, Canada)
Larry Yueli Zhang (University of Toronto, Canada)
Daniel Zingaro (University of Toronto, Canada)
Student Misconceptions of Dynamic Programming ( abstract )
13:45-15:00 Session 15H: Panel: Using Real-world Data in Introductory Courses
Location: 315
13:45
Austin Cory Bart (Virginia Tech, United States)
Kalpathi Subramanian (The University of North Carolina at Charlotte, United States)
Ruth E. Anderson (University of Washington, United States)
Nadeem Abdul Hamid (Berry College, United States)
Preparing, Visualizing, and Using Real-world Data in Introductory Courses ( abstract )
13:45-15:00 Session 15I: Panel: Best Practices To Remedy Gender Bias in Tech
Location: 308
13:45
Ursula Wolz (Bennington College, United States)
Lina Battestilli (North Carolina State University, United States)
Bruce Maxwell (Colby College, United States)
Susan Rodger (Duke University, United States)
Michelle Trim (University of Massachusetts, United States)
Best Practices in Academia To Remedy Gender Bias in Tech ( abstract )
13:45-15:00 Session 15J: Panel: Alternative Paths to Computing Careers to Broaden Participation
Location: 310
13:45
Kathleen J. Lehman (University of California, Los Angeles, United States)
Maureen Doyle (Northern Kentucky University, United States)
Louise Ann Lyon (ETR, United States)
Kyle Thayer (University of Washington, United States)
Colleen Lewis (Harvey Mudd College, United States)
Alternative Paths to Computing Careers and Their Role in Broadening Participation ( abstract )
13:45-15:00 Session 15K: Panel: Researcher-Practitioner Partnerships in CS4All
Location: 314
13:45
Lucia Dettori (DePaul University, United States)
Don Yanek (Chicago Public Schools, United States)
Helen Hu (Westminster College, United States)
Dennis Brylow (Marquette University, United States)
The role of Researcher-Practitioner Partnerships in CS4All: Lessons from the Field ( abstract )
13:45-15:00 Session 15L: Special Session: CS4All for Sustainable K-12 CS Implementations
Location: 309
13:45
Rafi Santo (New York University, United States)
Sara Vogel (City University of New York, United States)
Leigh Ann Delyser (New York City Foundation for Computer Science Education, United States)
June Ahn (New York University, United States)
Asking "CS4What?" as a Basis for CS4All: Workshop Tools to Support Sustainable K-12 CS Implementations ( abstract )
15:00-15:45Breaks, Exhibits and Demos
15:00-17:00 Session 16A: Poster Session #2
Location: Exhibit Hall
15:00
Yu Zhang (School of Computer Science and Technology, University of Science and Technology of China, China)
Compiler Practice System Integrated with Real Open Source Compiler ( abstract )
15:00
Ke Zhang (Institute of Computing Technology of Chinese Academy of Sciences, University of Chinese Academy of Sciences, China)
Mingyu Chen (Institute of Computing Technology of Chinese Academy of Sciences, University of Chinese Academy of Sciences, China)
Yungang Bao (Institute of Computing Technology of Chinese Academy of Sciences, University of Chinese Academy of Sciences, China)
ZyForce: An FPGA-based Cloud Platform for Experimental Curriculum of Computer System in University of Chinese Academy of Sciences ( abstract )
15:00
Juan Chen (College of Computer Science, National University of Defense Technology, China, China)
Li Shen (College of Computer Science, National University of Defense Technology, China, China)
Jianping Yin (College of Computer Science, National University of Defense Technology, China, China)
Chunyuan Zhang (College of Computer Science, National University of Defense Technology, China, China)
Design of Practical Experiences to Improve Student Understanding of Efficiency and Scalability Issues in High Performance Computing ( abstract )
15:00
Ana Milanova (Rensselaer​ ​Polytechnic​ ​Institute, United States)
Barbara Cutler (Rensselaer​ ​Polytechnic​ ​Institute, United States)
Buster Holzbauer (Rensselaer​ ​Polytechnic​ ​Institute, United States)
Evan Maicus (Rensselaer​ ​Polytechnic​ ​Institute, United States)
Samuel Breese (Rensselaer​ ​Polytechnic​ ​Institute, United States)
Program​ ​Analysis​ ​Tools​ ​in​ ​Automated​ ​Grading​ ​of​ ​Homework​ ​Assignments ( abstract )
15:00
Stefan Seegerer (Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuernberg, Germany)
Ralf Romeike (Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuernberg, Germany)
Goals, Topics and Tools of Computer Science for All University or College Courses ( abstract )
15:00
Evan Maicus (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Samuel Breese (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Matthew Peveler (Rensselaer​ ​Polytechnic​ ​Institute, United States)
Barbara Cutler (​Rensselaer​ ​Polytechnic​ ​Institute, United States)
Correlation​ ​of​ ​a​ ​Flexible​ ​Late​ ​Day​ ​Policy​ ​with​ ​Student​ ​Stress​ ​and​ ​Programming​ ​Assignment​ ​Plagiarism ( abstract )
15:00
Fay Zhong (California State University East Bay, United States)
Designing Adaptive Learning Objects for Enhanced Student Engagement in Data Structures and Algorithms ( abstract )
15:00
Madeline Zug (Pomona College, United States)
Hanna Hoffman (Harvey Mudd College, United States)
Forest Kobayashi (Harvey Mudd College, United States)
Miles President (Harvey Mudd College, United States)
Zachary Dodds (Harvey Mudd College, United States)
CS for All Academic Identities ( abstract )
15:00
Zhiping Xiao (University of California, Berkeley, United States)
Siqi Li (University of California, Berkeley, United States)
Zachary Pardos (University of California, Berkeley, United States)
AutoQuiz: an individualized test-oriented tutoring system for students ( abstract )
15:00
Caelin Bryant (Grinnell College, United States)
Jonathan Gilmour (Grinnell College, United States)
Beatriz Herce-Hagiwara (Grinnell College, United States)
Anh Thu Pham (Grinnell College, United States)
Halle Remash (Grinnell College, United States)
Marli Remash (Grinnell College, United States)
Jonah Zimmerman (Grinnell College, United States)
Sarah Dahlby Albright (Grinnell College, United States)
Samuel Rebelsky (Grinnell College, United States)
A Middle-School Camp Experience Emphasizing Data Science for Social Good ( abstract )
15:00
Yifan Guo (North Carolina State University, United States)
Yang Song (University of North Carolina Wilmington, United States)
Edward F. Gehringer (North Carolina State University, United States)
Early Detection on Students Failing OSS-based Course Projects using Machine Learning Approaches. ( abstract )
15:00
Mehmet Ergezer (Wentworth Institute of Technology, United States)
Bryon Kucharski (Wentworth Institute of Technology, United States)
Aaron Carpenter (Wentworth Institute of Technology, United States)
Curriculum Design for a Multidisciplinary Embedded Artificial Intelligence Course ( abstract )
15:00
Matthew Peveler (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Evan Maicus (Rennselaer Polytechnic Institute, United States)
Buster Holzbauer (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Barbara Cutler (Rensselaer Polytechnic Institute, United States)
Analysis of Container Based vs. Jailed Sandbox Autograding Systems ( abstract )
15:00
Todd Lash (Creative Technologies Resource Lab, UIUC, United States)
Maya Israel (Creative Technology Resource Lab, UIUC, United States)
Bridging the Research to Practice Gap with Project TACTICal Briefs ( abstract )
15:00
Mahmudur Rahman (Morgan State University, United States)
Infusing Visual Programming and Interactive Learning to Teach an Introductory Programming Course with Positive Learning Outcomes ( abstract )
15:00
Michael Posner (Villanova University, United States)
Christo Dichev (WSSU, United States)
Darina Dicheva (WSSU, United States)
Lillian Cassel (Villanova University, United States)
Don Goelman (Villanova University, United States)
1 Grant + 2 Institutions + 3 Course Variations = Data Science 4 All ( abstract )
15:00
Zack Butler (Rochester Institute of Technology, United States)
Ivona Bezakova (Rochester Institute of Technology, United States)
Kimberly Fluet (University of Rochester, United States)
Qualitative Analysis of Open-ended Comments in Introductory CS Courses ( abstract )
15:00
N. Rich Nguyen (UNC Charlotte, United States)
Fostering a Sense of Belonging among Female CS Students with Affective Peer Tutoring ( abstract )
15:00
Michael Dunn (Air Force Institute of Technology, United States)
Laurence Merkle (Air Force Institute of Technology, United States)
Robert Caruso (West Monroe Partners, Inc., United States)
Ray Trygstad (Illinois Institute of Technology, United States)
Proposed Cybersecurity Merit Badge for the Boy Scouts of America ( abstract )
15:00
Godmar Back (Virginia Tech, United States)
Lance Chao (Virginia Tech, United States)
Pratik Anand (Virginia Tech, United States)
Thomas Lux (Virginia Tech, United States)
Bo Li (Virginia Tech, United States)
Ali Butt (Virginia Tech, United States)
Kirk Cameron (Virginia Tech, United States)
Teaching Variability in a Core Systems Course ( abstract )
15:00
Reza Soltanpoor (RMIT University, Australia)
Charles Thevathayan (RMIT University, Australia)
Correcting Novice Programmers’ Misconceptions Through Personalized Quizzes ( abstract )
15:00
Mostafa Mohammed (Virginia Tech, United States)
Sushma Mandava (Virginia Tech, United States)
Jieun Chon (Virginia Tech, United States)
Margaret Ellis (Virginia Tech, United States)
Cliff Shaffer (Virginia Tech, United States)
An Interactive Tutorial for Learning to Manipulate References ( abstract )
15:00
Paul-Marie Moulema (Western New England University, United States)
On Integrating Students in the Development and Review of IT Undergraduate Curriculum ( abstract )
15:00
Candido Cabo (City University of New York, United States)
Ashwin Satyanarayana (City University of New York, United States)
Building a Community of First Year Students Improves Student Retention and Performance in Computing Courses ( abstract )
15:00
Jian Zhang (Texas Woman's University, United States)
Kimberly Huett (University of West Georgia, United States)
Jonathan Gratch (University of West Georgia, United States)
Do I Need an IRB? - Computer Science Education Research and Institutional Review Board (IRB) ( abstract )
15:00
Sonal Dekhane (Georgia Gwinnett College, United States)
Nannette Napier (Georgia Gwinnett College, United States)
Does Participation In A Programming Boot Camp Impact Retention of Women In Computing? ( abstract )
15:00
Debarati Basu (Virginia Tech, United States)
N. Dwight Barnette (Virginia Tech, United States)
Godmar Back (Virginia Tech, United States)
David McPherson (Virginia Tech, United States)
William Naciri (Virginia Tech, United States)
Paul Plassmann (Virginia Tech, United States)
Cal Ribbens (Virginia Tech, United States)
Vinod K. Lohani (Virginia Tech, United States)
Margaret Ellis (Virginia Tech, United States)
Kira Gantt (Virginia Tech, United States)
Development and Analysis of a Spiral Theory-based Cybersecurity Curriculum ( abstract )
15:00
Miriam E. Armstrong (Texas Tech University, United States)
Keith S. Jones (Texas Tech University, United States)
Akbar Siami Namin (Computer Science Department, Texas Tech University, United States)
What Vulnerability Assessment and Management Cybersecurity Professionals Think Their Future Colleagues Need to Know ( abstract )
15:00
Yu Cai (Michigan Technological University, United States)
A Holistic and Case-Analysis Approach for Cybersecurity Education ( abstract )
15:00
Rebecca Grasser (Lakeland Community College, United States)
A Year of Living Actively: Hybrid PBL In A Community College CS Curriculum ( abstract )
15:00-15:45 Session D4: Demo Session #4
Location: Exhibit Hall
15:00
Seongtaek Lim (Cornell Tech, United States)
Rama Adithya Varanasi (Cornell Tech, United States)
Tapan Parikh (Cornell Tech, United States)
GLIDE (Git-Learning IDE; integrated development environment): In-class collaboration in web engineering curriculum for youths ( abstract )
15:00
Fatima Abu Deeb (Brandeis University, United States)
Timothy Hickey (Brandeis University, United States)
SPINOZA -- in-class Python problem solving with classroom orchestration ( abstract )
15:45-17:00 Session 17A: CS1 #3
Location: 317
15:45
Daniel Zingaro (University of Toronto, Canada)
Michelle Craig (University of Toronto, Canada)
Leo Porter (University of California San Diego, United States)
Brett Becker (University College Dublin, Ireland)
Yingjun Cao (University of California San Diego, United States)
Phill Conrad (University of California, Santa Barbara, United States)
Diana Cukierman (Simon Fraser University, Canada)
Arto Hellas (University of Helsinki, Finland)
Dastyni Loksa (University of Washington, United States)
Neena Thota (University of Massachusetts Amherst, United States)
Achievement Goals in CS1: Replication and Extension ( abstract )
16:10
Jane Stout (Computing Research Association, United States)
Burcin Tamer (Computing Research Association, United States)
Christine Alvarado (University of California San Diego, United States)
Formal research experiences for first year students: A key to greater diversity in computing? ( abstract )
16:35
Jonathan Munson (Manhattanville College, United States)
Josh Zitovsky (Manhattanville College, United States)
Models for Early Identification of Struggling Novice Programmers ( abstract )
15:45-17:00 Session 17B: Diversity #3
Location: 316
15:45
Sathya Narayanan (California State University Monterey Bay, United States)
Kathryn Cunningham (Georgia Institute of Technology, California State University Monterey Bay, United States)
Sonia Arteaga (Hartnell College, United States)
William J. Welch (Central Texas College, Hartnell College, United States)
Leslie Maxwell (California State University Monterey Bay, United States)
Zechariah Chawinga (California State University Monterey Bay, United States)
Bude Su (California State University Monterey Bay, United States)
Upward Mobility for Underrepresented Students: A Model for a Cohort-Based Bachelor’s Degree in Computer Science ( abstract )
16:10
Nwannediya Ada Ibe (TEALS, United States)
Rebecca Howsmon (TEALS, United States)
Lauren Penney (TEALS, United States)
Nathaniel Granor (TEALS, United States)
Leigh Ann Delyser (CSNYC, United States)
Kevin Wang (TEALS, United States)
Recommendations of a Diversity, Equity, and Inclusion Working Group based on Student Data from a National CS Education Program  ( abstract )
16:35
Stephanie Ludi (University of North Texas, United States)
Matt Huenerfauth (Rochester Institute of Technology, United States)
Vicki Hanson (Rochester Institute of Technology, United States)
Nidhi Palan (Rochester Institute of Technology, United States)
Paula Garcia (Rochester Institute of Technology, United States)
Teaching Inclusive Thinking to Undergraduate Students in Computing Programs ( abstract )
15:45-17:00 Session 17C: Elementary #2
Location: 320
15:45
Michele Roberts (Indiana University Bloomington, United States)
Kiki Prottsman (Code.org, United States)
Jeff Gray (University of Alabama, United States)
Priming the Pump: Reflections on Training K5 Teachers In Computer Science ( abstract )
16:10
Cecily Heiner (Southern Utah University, United States)
A Robotics Experience for All the Students in an Elementary School ( abstract )
16:35
Ashish Aggarwal (University of Florida, United States)
David Touretzky (Carnegie Mellon University, United States)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, United States)
Demonstrating the Ability of Elementary School Students to Reason about Programs ( abstract )
15:45-17:00 Session 17D: K thru 12
Location: 319
15:45
Karla Hamlen (Cleveland State University, United States)
Nigamanth Sridhar (Cleveland State University, United States)
Lisa Bievenue (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Debbie Jackson (Cleveland State University, United States)
Anil Lalwani (Cleveland State University, United States)
Effects of Teacher Training in a Computer Science Principles Curriculum on Teacher and Student Skills, Confidence, and Beliefs ( abstract )
16:10
Rui Zhi (North Carolina State University, United States)
Nicholas Lytle (North Carolina State University, United States)
Thomas Price (North Carolina State University, United States)
Exploring Instructional Support in an Educational Game for K-12 Computing Education ( abstract )
16:35
Amber Dryer (University of Wisconsin - Green Bay (UWGB), United States)
Nicole Walia (University of Wisconsin - Green Bay (UWGB), United States)
Ankur Chattopadhyay (University of Wisconsin - Green Bay (UWGB), United States)
A Middle-School Module for Introducing Data-Mining, Big-Data, Ethics and Privacy Using RapidMiner and a Hollywood Theme ( abstract )
15:45-17:00 Session 17E: Pair Programming
Location: 321
15:45
Onni Aarne (University of Helsinki, Finland)
Petrus Peltola (University of Helsinki, Finland)
Juho Leinonen (University of Helsinki, Finland)
Arto Hellas (University of Helsinki, Finland)
A Study of Pair Programming Enjoyment and Attendance using Study Motivation and Strategy Metrics ( abstract )
16:10
Mehmet Celepkolu (University of Florida, United States)
Kristy Elizabeth Boyer (University of Florida, United States)
The Importance of Producing Shared Code through Pair Programming ( abstract )
16:35
Mehmet Celepkolu (University of Florida, United States)
Kristy Elizabeth Boyer (University of Florida, United States)
Thematic Analysis of Students’ Reflections on Pair Programming in CS1 ( abstract )
15:45-17:00 Session 17F: Professional Development
Location: 318
15:45
Mark Meysenburg (Doane University, United States)
Tessa Durham Brooks (Doane University, United States)
Raychelle Burks (St. Edward's University, United States)
Erin Doyle (Doane University, United States)
Timothy Frey (Doane University, United States)
DIVAS: Outreach to the Natural Sciences through Image Processing ( abstract )
16:10
Yunjeong Chang (University of Virginia, United States)
Leslie Cintron (University of Virginia, United States)
Jim Cohoon (University of Virginia, United States)
Luther Tychonievich (University of Virginia, United States)
Diversity-focused Online Professional Development for Community college Computing Faculty: participant motivations and perceptions ( abstract )
16:35
Beth Quinn (National Center for Women & IT, United States)
Wendy Dubow (National Center for Women & IT, United States)
Jamie Huber-Ward (National Center for Women & IT, United States)
Broadening Participation in Computing via Professional Development for Community College CS/IT Faculty ( abstract )
15:45-17:00 Session 17G: Software Engineering
Location: 307
15:45
Sarah Heckman (North Carolina State University, United States)
Jason King (North Carolina State University, United States)
Developing Software Engineering Skills using Real Tools for Automated Grading ( abstract )
16:10
Gene Fisher (California Polytechnic State University, San Luis Obispo, United States)
Corrigan Johnson (California Polytechnic State University, San Luis Obispo, United States)
Evaluating the Use of Specification-Based Test Generation in Software Engineering Courses ( abstract )
16:35
Maria Lydia Fioravanti (University of São Paulo, Brazil)
Bruno Sena (University of São Paulo, Brazil)
Leo Natan Paschoal (University of São Paulo, Brazil)
Laíza Ribeiro Silva (University of São Paulo, Brazil)
Ana Paula Allian (University of São Paulo, Brazil)
Elisa Yumi Nakagawa (University of São Paulo, Brazil)
Simone Rocio Senger de Souza (University of São Paulo, Brazil)
Seiji Isotani (University of São Paulo, Brazil)
Ellen Francine Barbosa (University of São Paulo, Brazil)
Integrating Project Based Learning and Project Management for Software Engineering Teaching: An Experience Report ( abstract )
15:45-17:00 Session 17H: Panel: Raspberry Pi for CS Education
Location: 310
15:45
Joel Adams (Calvin College, United States)
Richard Brown (St Olaf College, United States)
Jalal Kawash (University of Calgary, Canada)
Suzanne Matthews (US Military Academy, United States)
Elizabeth Shoop (Macalester College, United States)
Leveraging the Raspberry Pi for CS Education ( abstract )
15:45-17:00 Session 17I: Panel: AP Computer Science: Two Complementary Courses
Location: 314
15:45
Crystal Furman (The College Board, United States)
Timothy Gallagher (Winter Springs High School, United States)
Richard Kick (Newbury Park High School, United States)
AP Computer Science: Two Complementary Courses ( abstract )
15:45-17:00 Session 17J: Panel: The Role of Community Colleges in BPC
Location: 308
15:45
Amardeep Kahlon (Austin Community College, United States)
Deborah Boisvert (University of Massachusetts, Boston, United States)
Louise Ann Lyon (Education, Training and Research, United States)
Melanie Williamson (Bluegrass Community and Technical College System, United States)
The Authentic Inclusion and Role of Community Colleges in National Efforts to Broaden Participation in Computing ( abstract )
15:45-17:00 Session 17K: Special Session: Connecting Evaluation and CS Ed Research
Location: 309
15:45
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, United States)
Monica M McGill (Knox College, United States)
Jason Ravitz (Google, United States)
Eric Snow (SRI International, United States)
Rebecca Zarch (SageFox Consulting Group, United States)
Connecting Evaluation and Computing Education Research: Why is it so Important? ( abstract )
15:45-17:00 Session 17L: Special Sessions 10
Location: 315
15:45
Helen Hu (Westminster College, United States)
Clifton Kussmaul (Muhlenberg College, United States)
Lisa Olivieri (Chestnut Hill College, United States)
Special Session: Exploring and Discovering Concepts via POGIL ( abstract )
17:10-18:00 Session 18: SIGCSE Business Meeting
Location: 308
17:10
Sigcse Board (SIGCSE, United States)
SIGCSE Business Meeting ( abstract )
19:00-22:00 Session 19A: Workshop 312: Customizing a Field Experience for CS Undergraduates in Teaching Computer Science
Location: 323
19:00
Lori Pollock (University of Delaware, United States Minor Outlying Islands)
Chrystalla Mouza (University of Delaware, United States Minor Outlying Islands)
James Atlas (University of Delaware, United States Minor Outlying Islands)
Terry Harvey (University of Delaware, United States Minor Outlying Islands)
Workshop 312: Customizing a Field Experience for CS Undergraduates in Teaching Computer Science ( abstract )
19:00-22:00 Session 19B: Workshop 310: Playing to Your Strengths: Appreciative Inquiry as a Scholarly Tool for Your Computing Education Practice and Professional Development
Location: 321
19:00
Meghan Allen (The University of British Columbia, Canada)
Steven A. Wolfman (The University of British Columbia, Canada)
Anasazi Valair (The University of British Columbia, Canada)
Workshop 310: Playing to Your Strengths: Appreciative Inquiry as a Scholarly Tool for Your Computing Education Practice and Professional Development ( abstract )
19:00-22:00 Session 19C: Workshop 304: Code Crafters Curriculum: A Textile Crafts Approach To Computer Science
Location: 314
19:00
Ursula Wolz (Bennington College, United States)
Gwen Charles (Textile Study Group of New York, United States)
Laura Feire (RiverSound Solutions, LLC, United States)
Eleanor Nicolson (Grinnell College, United States)
Workshop 304: Code Crafters Curriculum: A Textile Crafts Approach To Computer Science ( abstract )
19:00-22:00 Session 19D: Workshop 302: Chrome Home: Six Fun Activities Introducing Basic Web Programming Techniques
Location: 302
19:00
Denise M. Case (Northwest Missouri State University, United States)
Douglas Hawley (Northwest Missouri State University, United States)
Workshop 302: Chrome Home: Six Fun Activities Introducing Basic Web Programming Techniques ( abstract )
19:00-22:00 Session 19E: Workshop 308: Integrating Social Justice Topics into CS1
Location: 319
19:00
Colleen Lewis (Harvey Mudd College, United States)
Eleanor Rackoff (Harvey Mudd College, United States)
Emily Cao (Harvey Mudd College, United States)
Saber Khan (The Browning School, United States)
Cynthia Lee (Stanford University, United States)
Saturnino Garcia (University of San Diego, United States)
Workshop 308: Integrating Social Justice Topics into CS1 ( abstract )
19:00-22:00 Session 19F: Workshop 307: Guiding Students to Discover CS Concepts & Develop Process Skills Using POGIL
Location: 318
19:00
Helen Hu (Westminster College, United States)
Clifton Kussmaul (Muhlenberg College, United States)
Chris Mayfield (James Madison University, United States)
Workshop 307: Guiding Students to Discover CS Concepts & Develop Process Skills Using POGIL ( abstract )
19:00-22:00 Session 19G: Workshop 309: Building a Virtual Challenge-Based Learning Environment
Location: 320
19:00
Joe Chase (Radford University, United States)
Prem Uppuluri (Radford University, United States)
Workshop 309: Building a Virtual Challenge-Based Learning Environment ( abstract )
19:00-22:00 Session 19H: Workshop 301: Teaching Parallel & Distributed Computing with MPI on Raspberry Pi Clusters
Location: 301
19:00
Richard Brown (St. Olaf College, United States)
Joel Adams (Calvin College, United States)
Suzanne Matthews (United States Military Academy, United States)
Elizabeth Shoop (Macalester College, United States)
Workshop 301: Teaching Parallel & Distributed Computing with MPI on Raspberry Pi Clusters ( abstract )
19:00-22:00 Session 19I: Workshop 305: ​Deep Learning in the Classroom
Location: 315
19:00
Douglas Blank (Bryn Mawr College, United States)
Lisa Meeden (Swarthmore College, United States)
James B. Marshall (Sarah Lawrence College, United States)
Workshop 305: ​Deep Learning in the Classroom ( abstract )
19:00-22:00 Session 19J: Workshop 311: CSforAll School District Implementation Facilitators Workshop: Just Follow the SCRIPT!
Location: 307
19:00
Jumee Song (CSNYC, United States)
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, United States)
Workshop 311: CSforAll School District Implementation Facilitators Workshop: Just Follow the SCRIPT! ( abstract )
19:00-22:00 Session 19K: Workshop 306: Organizing a High School Programming Contest
Location: 316
19:00
Aaron Bloomfield (University of Virginia, United States)
Blythe Samuels (Powhatan High School, United States)
Andrew Norton (University of Virginia, United States)
Workshop 306: Organizing a High School Programming Contest ( abstract )
19:00-22:00 Session 19L: Workshop 303: Introducing bioinformatics algorithms in computer science courses
Location: 303
19:00
Sami Khuri (San Jose State University, United States)
Workshop 303: Introducing bioinformatics algorithms in computer science courses ( abstract )
Saturday, February 24th, 2018

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

07:00-08:30Speaker Breakfast
08:45-10:00 Session 20A: CS Education Around the Globe
Location: 316
08:45
Tom Neutens (Ghent University, Belgium)
Francis Wyffels (Ghent University, Belgium)
Bringing computer science education to secondary school: a teacher first approach. ( abstract )
09:10
Karsten Lundqvist (Victoria University of Wellington, New Zealand)
Michael Homer (Victoria University of Wellington, New Zealand)
Craig Anslow (Victoria University of Wellington, New Zealand)
Kris Bubendorfer (Victoria University of Wellington, New Zealand)
Dale Carnegie (Victoria University of Wellington, New Zealand)
An Agile Conversion Masters Degree Programme in Software Development ( abstract )
09:35
Simon (University of Newcastle, Australia)
Raina Mason (Southern Cross University, Australia)
Tom Crick (Cardiff Metropolitan University, UK)
James H. Davenport (University of Bath, UK)
Ellen Murphy (University of Bath, UK)
An Analysis of Language Choice in Introductory Programming Courses at Australasian and UK Universities ( abstract )
08:45-10:00 Session 20B: Data Structures
Location: 307
08:45
Leo Porter (University of California San Diego, United States)
Daniel Zingaro (University of Toronto, Mississauga, United States)
Cynthia Lee (Stanford University, United States)
Cynthia Taylor (University of Illinois at Chicago, United States)
Kevin Webb (Swarthmore College, United States)
Michael Clancy (University of California, Berkeley, United States)
Developing Course-Level Learning Goals for Basic Data Structures in CS2 ( abstract )
09:10
Matthew Mcquaigue (The University of North Carolina at Charlotte, United States)
David Burlinson (The University of North Carolina at Charlotte, United States)
Kalpathi Subramanian (The University of North Carolina at Charlotte, United States)
Erik Saule (The University of North Carolina at Charlotte, United States)
Jamie Payton (Temple University, United States)
Visualization, Assessment and Analytics in Data Structures Learning Modules ( abstract )
09:35
Jeffrey Young (Oregon State University, United States)
Eric Walkingshaw (Oregon State University, United States)
A Domain Analysis of Data Structure and Algorithm Explanations in the Wild ( abstract )
08:45-10:00 Session 20C: K thru 8 #1
Location: 320
08:45
Moran Tsur (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Natalie Rusk (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Scratch Microworlds: Designing Project-Based Introductions to Coding ( abstract )
09:10
Meg Ray (Cornell Tech, United States)
Maya Israel (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Chungeun Lee (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Virginie Do (Ecole Polytechnique, France)
A Cross-Case Analysis of Instructional Strategies to Support Participation of K-8 Students with Disabilities in CS for All ( abstract )
09:35
Philip Buffum (North Carolina State University, United States)
Kimberly Price (University of Florida, United States)
Xiaoxi Zheng (University of Florida, United States)
Kristy Boyer (University of Florida, United States)
Eric Wiebe (North Carolina State University, United States)
Bradford Mott (North Carolina State University, United States)
David Blackburn (University of Florida, United States)
James Lester (North Carolina State University, United States)
Introducing the Computer Science Concept of Variables in Middle School Science Classrooms ( abstract )
08:45-10:00 Session 20D: Active Learning #1
Location: 317
08:45
Lijuan Cao (University of North Carolina Charlotte, United States)
Audrey Rorrer (University of North Carolina Charlotte, United States)
An Active and Collaborative Approach to Teaching Discrete Structures ( abstract )
09:10
Saúl Blanco (Indiana University Bloomington, United States)
Active Learning in a Discrete Mathematics Class ( abstract )
09:35
Darina Dicheva (Winston-Salem State University, United States)
Austin Hodge (Winston-Salem State University, United States)
Active Learning through Game Play in a Data Structures Course ( abstract )
08:45-10:00 Session 20E: High School #1
Location: 319
08:45
Christine Alvarado (University of California San Diego, United States)
Gustavo Umbelino (University of California San Diego, United States)
Mia Minnes (University of California San Diego, United States)
The Persistent Effect of Pre-College Computing Experience on College CS Course Grades ( abstract )
09:10
Kevin Robinson (MIT Teaching Systems Lab, United States)
Justin Reich (MIT Teaching Systems Lab, United States)
Using Online Practice Spaces to Investigate Challenges in Enacting Principles of Equitable Computer Science Teaching ( abstract )
09:35
Yvonne Kao (WestEd, United States)
Katie D'Silva (WestEd, United States)
Aleata Hubbard (WestEd, United States)
Joseph Green (WestEd, United States)
Kimkinyona Cully (WestEd, United States)
Applying the Mathematical Work of Teaching Framework to Develop a Computer Science Pedagogical Content Knowledge Assessment ( abstract )
08:45-10:00 Session 20F: Special Session: Informatics in European Schools
Location: 309
08:45
Michael Caspersen (Aarhus University, Denmark)
Judith Gal-Ezer (The Open University of Israel, Israel)
Enrico Nardelli (Univ. Roma Tor Vergata, Italy)
Jan Vahrenhold (Department of Computer Science, Westfälische Wilhelms-Universität Münster, Germany)
Mirko Westermeier (Department of Computer Science, Westfälische Wilhelms-Universität Münster, Germany)
The CECE Report: Creating a Map of Informatics in European Schools ( abstract )
08:45-10:00 Session 20G: Special Session: Joint Task Force on Cybersecurity Education
Location: 310
08:45
Diana Burley (The George Washington University, United States)
Matt Bishop (University of California, Davis, United States)
Siddharth Kaza (Towson University, United States)
Scott Buck (Intel, United States)
Allen Parrish (US Naval Academy, United States)
David Gibson (US Air Force Academy, United States)
Herbert Mattord (Kennesaw State University, United States)
Special Session: Joint Task Force on Cybersecurity Education ( abstract )
08:45-10:00 Session 20H: Special Session: Repositories You Shouldn't Be Living Without
Location: 315
08:45
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, United States)
Monica M McGill (Knox College, United States)
Leigh Ann Delyser (CSforAllConsortium, United States)
Beth Quinn (NCWIT, United States)
Miles Berry (University of Roehampton, UK)
Kathy Haynie (Haynie Research and Evaluation, United States)
Tom McKlin (The Findings Group, United States)
Repositories You Shouldn't Be Living Without ( abstract )
08:45-10:00 Session 20I: Panel: Maryland Computing Education
Location: 314
08:45
Jan Plane (University of Maryland, United States)
Rebecca Zarch (SageFox Consulting Group, United States)
Dianne O'Grady-Cunniff (Charles County Public Schools, United States)
Scott Nichols (Maryland State Department of Education, United States)
Pat Yongpradit (Code.org, United States)
Marie desJardins (University of Maryland, Baltimore County, United States)
Maryland Computing Education Expansion: From Grassroots to the MCCE ( abstract )
08:45-10:00 Session 20L: Nifty Session
Location: 308
08:45
Nick Parlante (Stanford, United States)
Julie Zelenski (Stanford, United States)
Michael Guerzhoy (University of Toronto, Canada)
Ali Malik (Stanford University, United States)
Josh Hug (University of California, Berkeley, United States)
Ben Stephenson (University of Calgary, Canada)
Philip Ventura (University of South Florida, United States)
David Reed (Creighton University, United States)
Nifty Assignments ( abstract )
10:00-10:45Breaks, Exhibits and Demos
10:00-12:00 Session 21A: Poster Session #3
Location: Exhibit Hall
10:00
Frieda McAlear (Kapor Center for Social Impact, United States)
Allison Scott (Kapor Center for Social Impact, United States)
Sonia Koshy (Kapor Center for Social Impact, United States)
Alexis Martin (Kapor Center for Social Impact, United States)
Do social and emotional learning outcomes and instructional practices promote persistence in computer science for underrepresented secondary students of color? ( abstract )
10:00
Amber Solomon (Georgia Institute of Technology, United States)
Vedant Pradeep (Georgia Institute of Technology, United States)
Sarah Li (Georgia Institute of Technology, United States)
Mark Guzdial (Georgia Institute of Technology, United States)
The Role of Gestures in Learning Computer Science ( abstract )
10:00
Meg Ray (Cornell Tech, United States)
Diane Levitt (Cornell Tech, United States)
Maya Israel (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
Teacher in Residence: Coaching for Computational Agency ( abstract )
10:00
June Mark (Education Development Center, United States)
Broadening Participation in AP Computer Science Principles: Lessons Learned from Implementation of Beauty and Joy of Computing in NYC ( abstract )
10:00
Yifat Amir (University of California, Berkeley, United States)
Modeling Student Engagement and Attrition in BJCx, a CS Principles MOOC ( abstract )
10:00
Jeremiah Blanchard (University of Florida, United States)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, United States)
Lisa Anthony (University of Florida, United States)
How Perceptions of Programming Differ in Children with and without Prior Experience ( abstract )
10:00
Karen Jin (University of New Hampshire, United States)
A "Loopy" Encounter: Teaching Elementary Students the Concept of Loops ( abstract )
10:00
David Touretzky (Carnegie Mellon University, United States)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, United States)
Joseph Isaac Jr. (University of Florida, United States)
Laura Tomokiyo (University of Pittsburgh, United States)
Couplets: Helping Elementary School Students Recognize Structure in Code ( abstract )
10:00
Brittany Fasy (Montana State University, United States)
Stacey Hancock (Montana State University, United States)
Jachiike Madubuko (Montana State University, United States)
Samuel Micka (Montana State University, United States)
Allison Theobold (Montana State University, United States)
American Indian Storytelling with Alice ( abstract )
10:00
Jill Denner (ETR (Education, Training, Research), United States)
Shannon Campe (ETR (Education Training Research), United States)
Computer Science Pathways for Latino/a Youth in a Community Technology Center ( abstract )
10:00
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, United States)
Lauren Wright (NYC Foundation for CS Education, United States)
Creating a Landscape of K-12 CS Curriculum ( abstract )
10:00
Kimberly Huett (University of West Georgia, United States)
Carl Westine (University of North Carolina - Charlotte, United States)
Using Needs Assessment to Inform a Rural School District’s Efforts to Expand Access to Computer Science Education ( abstract )
10:00
Diane Levitt (Cornell Tech, United States)
Judith Spitz (Cornell Tech, United States)
Impact of a Pre-College Summer Workshop on Women’s Confidence and Interest in Pursuing Undergraduate Computer Science Studies ( abstract )
10:00
Roxana Hadad (Center for College Access and Success - Northeastern Illinois University, United States)
C. Meghan Hausman Jacobson (Center for College Access and Success - Northeastern Illinois University, United States)
Kate Thomas (Center for College Access and Success - Northeastern Illinois University, United States)
Germania Solórzano (Center for College Access and Success - Northeastern Illinois University, United States)
Mila Kachovska (Become, Inc., United States)
Yue Yin (University of Illinois at Chicago, United States)
Using cultural responsiveness to elicit computational thinking in maker environments ( abstract )
10:00
Carol Ramsey (The University of Texas at Austin, United States)
Justin Cannady (The University of Texas at Austin, United States)
Michael Degraff (The University of Texas at Austin, United States)
UTeach Computer Science Principles PBL curriculum results in significantly higher pass rates for the College Board AP CSP assessment, especially for girls and underrepresented populations. ( abstract )
10:00
Thea Charles (Siegel Family Endowment, United States)
Amber Oliver (Robin Hood Foundation, United States)
Kate Mulloy (Robin Hood Foundation, United States)
Effective Models for Integrating Computational Thinking into NYC Elementary Schools: A Proposed Research Agenda ( abstract )
10:00
Jayce Warner (University of Texas at Austin, Center for STEM Ed, United States)
Carol Fletcher (University of Texas at Austin, Center for STEM Ed, United States)
Wesley Monroe (University of Texas at Austin, Center for STEM Ed, United States)
Lisa Garbrecht (University of Texas at Austin, Center for STEM Ed, United States)
Growing the High School CS Teacher Workforce: Predictors of Success in Achieving CS Certification ( abstract )
10:00
Jennifer Sabourin (SAS Institute, Inc, United States)
Lucy Kosturko (SAS Institute, Inc, United States)
Scott Mcquiggan (SAS Inc., United States)
SpatialCS: CS to Support Spatial Reasoning ( abstract )
10:00
Sara-Lynn Gopalkrishna (George Washington University, United States)
Implementation of a District-Level CS for All Policy – What Can We Learn? ( abstract )
10:00
Fred Martin (University of Massachusetts Lowell, United States)
Chike Abuah (University of Massachusetts Lowell, United States)
Subhajit Chakrabarty (University of Massachusetts Lowell, United States)
David Nguyen (University of Massachusetts Lowell, United States)
Mark Sherman (Massachusetts Institute of Technology, United States)
Diane Schilder (Evaluation Analysis Solutions, Inc., United States)
The Tablet Game: An Embedded Assessment for Measuring Students’ Programming Skill in App Inventor ( abstract )
10:00
Dale Thompson (University of Arkansas, United States)
Himasri Lekkala (University of Arkansas, United States)
Preliminary Results of TACT Integration and Confidence Levels on Seven Big Ideas of CS ( abstract )
10:00
Shan Jiang (The University of Hong Kong, Hong Kong)
Gary K.W. Wong (The University of Hong Kong, Hong Kong)
Are children more motivated with plugged or unplugged approach to computational thinking? ( abstract )
10:00
Andrea Bonani (Free University of Bozen-Bolzano, Italy)
Vincenzo Del Fatto (Free University of Bozen-Bolzano, Italy)
Gabriella Dodero (Free University of Bozen-Bolzano, Italy)
Rosella Gennari (Free University of Bozen-Bolzano, Italy)
Tangibles for Graph Algorithmic Thinking: Experience with Children ( abstract )
10:00
Kris Jordan (The University of North Carolina at Chapel Hill, United States)
Gabi Stein (The University of North Carolina at Chapel Hill, United States)
The Math Gap in an Inclusive CS1 Course ( abstract )
10:00
Shannon Campe (ETR (Education Training Research), United States)
Jill Denner (ETR (Education Training Research), United States)
Emily Green (ETR (Education Training Research), United States)
Linda Werner (University of California Santa Cruz, United States)
Pair programming interactions in middle school: Collaborative, constructive, dismissive, or disengaged? ( abstract )
10:00
Neal Mazur (SUNY Buffalo State, United States)
Joseph Zawicki (SUNY Buffalo State, United States)
Sarbani Banerjee (SUNY Buffalo State, United States)
Attracting Secondary School Students to Computer Science through Training Teachers to Establish Computer Clubs ( abstract )
10:00
Gina Sprint (Gonzaga University, United States)
Andy O'Fallon (Washington State University, United States)
Engaging Programming Assignments to Recruit and Retain CS0 Students ( abstract )
10:00
Peter Kemp (University of Roehampton, UK)
Miles Berry (University of Roehampton, UK)
Billy Wong (University of Reading, UK)
The new computing curriculum in English schools: a statistical analysis of student participation ( abstract )
10:00
Paulina Haduong (Harvard University, United States)
Karen Brennan (Harvard University, United States)
Getting Unstuck: New Resources for Teaching Debugging Strategies in Scratch ( abstract )
10:00
Stacey Watson (UNC Charlotte, United States)
Julio Bahamón (UNC Charlotte, United States)
Harini Ramaprasad (UNC Charlotte, United States)
Heather Lipford (UNC Charlotte, United States)
Developing Soft Skills with a Classroom Behavior Management Game ( abstract )
10:00-10:45 Session D5: Demo Session #5
Location: Exhibit Hall
10:00
Thomas Price (North Carolina State University, United States)
iSnap: Automatic Hints and Feedback for Block-based Programming ( abstract )
10:00
Mark Mahoney (Carthage College, United States)
Storyteller: A New Medium for Guiding Students Through Code Examples ( abstract )
10:45-12:00 Session 22A: High School #2
Location: 319
10:45
Robin Flatland (Siena College, United States)
Ira Goldstein (Siena College, United States)
Maryanne L. Egan (Siena College, United States)
Scott Vandenberg (Siena College, United States)
Meg Fryling (Siena College, United States)
Sharon Small (Siena College, United States)
Connecting Colleges/Universities and Local High Schools: A New Model for High School CS Teacher Development ( abstract )
11:10
Monica McGill (Knox College, United States)
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, United States)
Zachary Abbott (Bradley University, United States)
Improving Research and Experience Reports of Pre-College Computing Activities: A Gap Analysis ( abstract )
11:35
Chris Rhoton (Georgia Institute of Technology, United States)
Examining the State of CS Education in Virginia’s High Schools ( abstract )
10:45-12:00 Session 22B: Interdisciplinary Perspectives
Location: 316
10:45
Sebastien Siva (Georgia Gwinnett College, United States)
Tacksoo Im (Georgia Gwinnett College, United States)
Tom McKlin (The Findings Group, United States)
Jason Freeman (Georgia Institute of Technology, United States)
Brian Magerko (Georgia Institute of Technology, United States)
Using Music to Engage Students in an Introductory Undergraduate Programming Course for Non-Majors ( abstract )
11:10
Richert Wang (University of California, Santa Barbara, United States)
Vincent Olivieri (University of California, Irvine, United States)
Sound Design for Video Games: An Interdisciplinary Course for Computer Science and Art Students ( abstract )
11:35
Tom McKlin (The Findings Group, United States)
Brian Magerko (Georgia Institute of Technology, United States)
Taneisha Lee (The Findings Group, United States)
Dana Wanzer (The Findings Group, United States)
Doug Edwards (Georgia Institute of Technology, United States)
Jason Freeman (Georgia Institute of Technology, United States)
Authenticity and Personal Creativity: How EarSketch Affects Student Persistence ( abstract )
10:45-12:00 Session 22C: Recursion
Location: 307
10:45
Ramy Esteero (University of Toronto, Canada)
Mohammed Khan (University of Toronto, Canada)
Mohamed Mohamed (University of Toronto, Canada)
Larry Yueli Zhang (University of Toronto, Canada)
Daniel Zingaro (University of Toronto, Canada)
Recursion or Iteration: Does it Matter What Students Choose? ( abstract )
11:10
Robert Ball (Weber State University, United States)
Linda Duhadway (Weber State University, United States)
Spencer Hilton (Weber State University, United States)
Brian Rague (Weber State University, United States)
GUI-Based vs. Text-Based Assignments in CS1 ( abstract )
11:35
Preston Tunnell Wilson (Brown University, United States)
Kathi Fisler (Brown University, United States)
Shriram Krishnamurthi (Brown University, United States)
Evaluating the Tracing of Recursion in the Substitution Notional Machine ( abstract )
10:45-12:00 Session 22D: K thru 8 #2
Location: 320
10:45
Francisco J. Gutierrez (Department of Computer Science, University of Chile, Chile)
Jocelyn Simmonds (Department of Computer Science, University of Chile, Chile)
Cecilia Casanova (REACT Lab, Department of Computer Science, University of Chile, Chile)
Cecilia Sotomayor (REACT Lab, Department of Computer Science, University of Chile, Chile)
Nancy Hitschfeld (Department of Computer Science, University of Chile, Chile)
Coding or Hacking? Exploring Inaccurate Views on Computing and Computer Scientists among K-6 Learners in Chile ( abstract )
11:10
Shuchi Grover (ACT Next, United States)
Satabdi Basu (SRI international, United States)
Patricia Schank (SRI international, United States)
What We Can Learn About Student Learning From Open-Ended Programming Projects in Middle School Computer Science ( abstract )
11:35
Luis Gustavo J. Araújo (UEFS - State University of Feira de Santana, Brazil)
Roberto A. Bittencourt (UEFS - State University of Feira de Santana, Brazil)
David M. B. Santos (UEFS - State University of Feira de Santana, Brazil)
An Analysis of a Media-Based Approach to Teach Programming in Elementary Education ( abstract )
10:45-12:00 Session 22E: Active Learning #2
Location: 317
10:45
Ricardo Caceffo (Unicamp, Brazil)
Guilherme Gama (Unicamp, Brazil)
Rodolfo Azevedo (Unicamp, Brazil)
Exploring Active Learning Approaches to Computer Science Classes ( abstract )
11:10
Shannon Duvall (Elon University, United States)
Dugald Hutchings (Elon University, United States)
Robert Duvall (Duke University, United States)
Scrumage: A method for incorporating multiple, simultaneous pedagogical styles in the classroom ( abstract )
11:35
Qiang Hao (Western Washington University, United States)
Bradley Barnes (University of Georgia, United States)
Ewan Wright (The University of Hong Kong, Hong Kong)
Eunjung Kim (Pusan National University, South Korea)
Effects of Active Learning Environments in Computer Science Education ( abstract )
10:45-12:00 Session 22F: Ethics
Location: 321
10:45
Michael Skirpan (University of Colorado Boulder, United States)
Nathan Beard (University of Colorado Boulder, United States)
Srinjita Bhaduri (University of Colorado Boulder, United States)
Casey Fiesler (University of Colorado Boulder, United States)
Tom Yeh (University of Colorado Boulder, United States)
Ethics Education in Context: A Case Study of Novel Ethics Activities for the CS Classroom ( abstract )
11:10
Michael Skirpan (University of Colorado Boulder, United States)
Jacqueline Cameron (University of Colorado Boulder, United States)
Tom Yeh (University of Colorado Boulder, United States)
Quantified Self: An Interdisciplinary Immersive Theater Project Supporting a Collaborative Learning Environment for CS Ethics ( abstract )
11:35
Jeffrey Saltz (Syracuse University, United States)
Neil Dewar (Syracuse University, United States)
Robert Heckman (Syracuse University, United States)
Key Concepts for a Data Science Ethics Curriculum ( abstract )
10:45-12:00 Session 22G: Undergrad Education: Data Science and Gaming
Location: 318
10:45
Austin Bart (Virginia Tech, United States)
Dennis Kafura (Virginia Tech, United States)
Cliff Shaffer (Virginia Tech, United States)
Eli Tilevich (Virginia Tech, United States)
Reconciling the Promise and Pragmatics of Enhancing Computing Pedagogy with Data Science ( abstract )
11:10
Sarah Dahlby Albright (Grinnell College, United States)
Titus Klinge (Grinnell College, United States)
Samuel Rebelsky (Grinnell College, United States)
A Functional Approach to Data Science in Introductory Computer Science ( abstract )
11:35
Devorah Kletenik (City University of New York, United States)
Deborah Sturm (City University of New York, United States)
Game Development with a Serious Focus ( abstract )
10:45-12:00 Session 22H: Panel: Technology We Can’t Live Without!, revisited
Location: 308
10:45
Ria Galanos (Thomas Jefferson High School for Science and Technology, United States)
Michael Ball (University of California, Berkeley, United States)
John Dougherty (Haverford College, United States)
Joe Hummel (University of Illinois, Chicago, United States)
David Malan (Harvard University, United States)
Technology We Can’t Live Without!, revisited ( abstract )
10:45-12:00 Session 22I: Panel: CS4NC Summit 2017
Location: 314
10:45
Dave Frye (The Friday Institute for Educational Innovation, United States)
Mary Lou Maher (UNC Charlotte, United States)
Deborah Seehorn (Computer Science Teachers Association, United States)
Sam Morris (The Friday Institute for Educational Innovation, United States)
CS4NC Summit 2017: Lessons Learned in Developing a Coordinated Statewide CS For All Initiative ( abstract )
10:45-12:00 Session 22J: Special Session: SIGCSE Committee on Computing Education in the Liberal Arts
Location: 309
10:45
Doug Baldwin (SUNY Geneseo, United States)
Draft Report of the SIGCSE Committee on Computing Education in the Liberal Arts ( abstract )
10:45-12:00 Session 22K: Special Session: IT2017 Report
Location: 310
10:45
Mihaela Sabin (University of New Hampshire, United States)
John Impagliazzo (Hofstra University, United States)
Hala Alrumaih (Al Imam Mohammad Ibn Saud Islamic University, Saudi Arabia)
Cara Tang (Portland Community College, United States)
Ming Zhang (Peking University, China)
IT2017 Report: Implementing A Competency-Based Information Technology Program ( abstract )
12:00-13:45Lunch
15:00-18:00 Session 23A: Workshop 410: Computational Creativity Exercises for Improving Student Learning and Performance
Location: 307
15:00
Leen-Kiat Soh (University of Nebraska, United States)
Workshop 410: Computational Creativity Exercises for Improving Student Learning and Performance ( abstract )
15:00-18:00 Session 23B: Workshop 409: Improv for Geeks
Location: 321
15:00
Russell McMahon (University of Cincinnati, United States)
Workshop 409: Improv for Geeks ( abstract )
15:00-18:00 Session 23C: Workshop 406: Micro:bit Magic: Engaging K-12, CS1/2, and non-majors with IoT & Embedded
Location: 318
15:00
Bill Siever (Washington University, United States)
Michael Rogers (Northwest Missouri State University, United States)
Workshop 406: Micro:bit Magic: Engaging K-12, CS1/2, and non-majors with IoT & Embedded ( abstract )
15:00-18:00 Session 23D: Workshop 402: CReST-Security Knitting Kit: Ready to Use Teaching Resources to Integrate Security Concepts into CS Courses
Location: 302
15:00
Ambareen Siraj (Cybersecurity Education, Research and Outreach Center, Tennessee Tech, United States)
Sheikh Ghafoor (Tennessee Tech, United States)
Workshop 402: CReST-Security Knitting Kit: Ready to Use Teaching Resources to Integrate Security Concepts into CS Courses ( abstract )
15:00-18:00 Session 23E: Workshop 407: Understanding the Essence of Successful Computing Education Projects through Analyzing NSF Proposals
Location: 319
15:00
Stephanie E. August (National Science Foundation EHR/DUE, United States)
Eileen T. Kraemer (School of Computing, Clemson University, United States)
Murali Sitaraman (School of Computing, Clemson University, United States)
S. Megan Che (Department of Teaching and Learning, Clemson University, United States)
Mark Pauley (National Science Foundation EHR/DUE, United States)
Workshop 407: Understanding the Essence of Successful Computing Education Projects through Analyzing NSF Proposals ( abstract )
15:00-18:00 Session 23F: Workshop 401: Designing Classroom Activities to Improve Student Engagement and Learning
Location: 301
15:00
Leland Beck (San Diego State University, United States)
Alexander Chizhik (San Diego State university, United States)
Alan Riggins (San Diego State University, United States)
Patty Kraft (San Diego State University, United States)
Workshop 401: Designing Classroom Activities to Improve Student Engagement and Learning ( abstract )
15:00-18:00 Session 23G: Workshop 403: Reconciling Data Science and CS1
Location: 303
15:00
Joe Politz (University of California San Diego, United States)
Kathi Fisler (Brown University, United States)
Shriram Krishnamurthi (Brown University, United States)
Benjamin Lerner (Northeastern University, United States)
Workshop 403: Reconciling Data Science and CS1 ( abstract )
15:00-18:00 Session 23H: Workshop 405: AP CS Principles and The Beauty and Joy of Computing Curriculum
Location: 315
15:00
Alexandra Milliken (North Caroline State University, United States)
Leslie Keller (The Beauty & Joy of Computing, United States)
Workshop 405: AP CS Principles and The Beauty and Joy of Computing Curriculum ( abstract )
15:00-18:00 Session 23I: Workshop 404: Playing with and Creating Practice Spaces for Equitable Teaching
Location: 314
15:00
Kevin Robinson (MIT Teaching Systems Lab, United States)
Justin Reich (MIT Teaching Systems Lab, United States)
Workshop 404: Playing with and Creating Practice Spaces for Equitable Teaching ( abstract )
15:00-18:00 Session 23J: Workshop 411: Beyond the Flipped Classroom: Implementing Multiple, Simultaneous Pedagogical Styles Using Scrumage
Location: 323
15:00
Shannon Duvall (Elon University, United States)
Robert Duvall (Duke University, United States)
Dugald Hutchings (Elon University, United States)
Workshop 411: Beyond the Flipped Classroom: Implementing Multiple, Simultaneous Pedagogical Styles Using Scrumage ( abstract )
15:00-18:00 Session 23K: Workshop 408: Mobile Web App Development for All!
Location: 320
15:00
David Hayes (Lane Tech College Prep High School, United States)
Workshop 408: Mobile Web App Development for All! ( abstract )