SIGCSE 2017: 48TH ACM TECHNICAL SYMPOSIUM ON COMPUTER SCIENCE EDUCATION
PROGRAM

Days: Wednesday, March 8th Thursday, March 9th Friday, March 10th Saturday, March 11th

Wednesday, March 8th

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

08:30-17:00 Session 1A: Pre-Symposium Event: Making K-12 Computer Science Accessible
Chairs:
Brianna Blaser (University of Washington, USA)
Richard Ladner (University of Washington, USA)
Andreas Stefik (University of Nevada Las Vegas, USA)
Location: 604
08:30
Richard Ladner (University of Washington, USA)
Andreas Stefik (University of Nevada Las Vegas, USA)
Brianna Blaser (University of Washington, USA)
Making K-12 Computer Science Accessible ( abstract )
08:30-17:00 Session 1B: Pre-Symposium Event: POSSE Roundup – Student Participation in Humanitarian Open Source Software
Chair:
Gregory Hislop (Drexel University, USA)
Location: 613-614
08:30
Gregory Hislop (Drexel University, USA)
POSSE Roundup – Student Participation in Humanitarian Open Source Software ( abstract )
08:30-17:00 Session 1C: Pre-Symposium Event: Seeking Global, Industry and Training Provider Perspectives to Inform the ACM Joint Task Force for Cybersecurity Education
Chairs:
Matt Bishop (University of California, Davis, USA)
Diana Burley (George Washington University, USA)
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
Location: 618-619
08:30
Diana Burley (The George Washington University, USA)
Matt Bishop (University of California, Davis, USA)
Siddharth Kaza (Towson University, USA)
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
David Gibson (United States Air Force Academy, USA)
Scott Buck (Intel Corp., USA)
Seeking Global, Industry and Training Provider Perspectives to Inform the ACM Joint Task Force for Cybersecurity Education ( abstract )
08:30-17:00 Session 1D: Pre-Symposium Event: POGIL in CS: Small Steps & Giant Leaps
Chairs:
Helen Hu (Westminster College, USA)
Clifton Kussmaul (Muhlenberg College, USA)
Chris Mayfield (James Madison University, USA)
Location: 602
08:30
Clifton Kussmaul (Muhlenberg College, USA)
Helen Hu (Westminster College, USA)
Chris Mayfield (James Madison University, USA)
POGIL in CS: Small Steps & Giant Leaps ( abstract )
08:30-17:00 Session 1E: Pre-Symposium Event: Managing the Early Academic Career for Women Faculty in Undergraduate Computing Programs
Chairs:
Sheila Castaneda (Clarke University, USA)
Susan Rodger (Duke University, USA)
Location: 606
08:30
Sheila Castaneda (Clarke University, USA)
Susan Rodger (Duke University, USA)
Managing the Early Academic Career for Women Faculty in Undergraduate Computing Programs ( abstract )
08:30-17:00 Session 1F: Pre-Symposium Event: Managing the Mid Academic Career for Women Faculty in Undergraduate Computing Programs
Chairs:
Sheila Castaneda (Clarke University, USA)
Susan Rodger (Duke University, USA)
Location: 607
08:30
Sheila Castaneda (Clarke University, USA)
Susan Rodger (Duke University, USA)
Managing the Early Academic Career for Women Graduate Students Pursuing Faculty Positions in Undergraduate Computing Programs ( abstract )
08:30-17:00 Session 1G: Pre-Symposium Event: Department Chairs Roundtable
Chair:
Mary Lou Maher (UNCC, USA)
Location: 616-617
08:30
Mary Lou Maher (UNCC, USA)
Department Chairs Roundtable ( abstract )
13:00-17:00 Session 2: Pre-Symposium Event: Strategies for Integrating Driverless Cars into the Computing Curricula
Chair:
Michael Goldweber (Xavier University, USA)
Location: 603
13:00
Michael Goldweber (Xavier University, USA)
Karla Carter (Bellevue University, USA)
Shannon Conley (James Madison University, USA)
Michael Kirkpatrick (James Madison University, USA)
Dee Weikle (James Madison University, USA)
Emily York (James Madison University, USA)
Michael Quinn (Seattle University, USA)
Strategies for Integrating Driverless Cars into the Computing Curricula ( abstract )
13:30-17:00 Session 3A: Pre-Symposium Event: Aligning to the ACM Cybersecurity-infused Computer Science Transfer Curriculum
Chairs:
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
Cara Tang (Portland Community College, USA)
Cindy Tucker (Bluegrass Community and Technical College, USA)
Location: 612
13:30
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
Cara Tang (Portland Community College, USA)
Cindy Tucker (Bluegrass Community and Technical College, USA)
Christian Servin (El Paso Community College, USA)
Aligning to the ACM Cybersecurity-infused Computer Science Transfer Curriculum ( abstract )
13:30-17:00 Session 3B: Pre-Symposium Event: NSF UP CS Ed Research Event for Emerging CS Education Researchers at SIGCSE
Chairs:
Eileen Kraemer (Clemson University, USA)
Murali Sitaraman (Clemson University, USA)
Location: 611
13:30
Eileen Kraemer (Clemson University, USA)
Russ Marion (Clemson University, USA)
Murali Sitaraman (Clemson University, USA)
NSF UP CS Ed Research Event for Emerging CS Education Researchers at SIGCSE ( abstract )
19:00-22:00 Session 4A: Workshop 101: GP: A General Purpose Blocks-Based Language
Chair:
John Maloney (Human Advancement Research Community (HARC), USA)
Location: 618
19:00
John Maloney (Human Advancement Research Community (HARC), USA)
Yoshiki Ohshima (HARC, USA)
Jens Mönig (SAP, Germany)
Mark Guzdial (Georgia Institute of Technology, USA)
Workshop 101: GP: A General Purpose Blocks-Based Language ( abstract )
19:00-22:00 Session 4B: Workshop 102: Designing Empirical Education Research Studies (DEERS): Creating an Answerable Research Question
Chairs:
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Location: 616-617
19:00
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Jeffrey Carver (University of Alabama, USA)
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Workshop 102: Designing Empirical Education Research Studies (DEERS): Creating an Answerable Research Question ( abstract )
19:00-22:00 Session 4C: Workshop 103: A Web-Based IDE for Teaching with Any Language
Chair:
David Malan (Harvard University, USA)
Location: 613
19:00
David Malan (Harvard University, USA)
Nikolai Onken (Amazon, USA)
Dan Armendariz (Harvard, USA)
Workshop 103: A Web-Based IDE for Teaching with Any Language ( abstract )
19:00-22:00 Session 4D: Workshop 104: Increasing Student Interest in Data Structures Courses with Real-World Data and Visualizations Using BRIDGES
Chairs:
Jamie Payton (Temple University, USA)
Kalpathi Subramanian (The University of N Carolina at Charlotte, USA)
Location: 606
19:00
Kalpathi Subramanian (The University of N Carolina at Charlotte, USA)
Jamie Payton (Temple University, USA)
Workshop 104: Increasing Student Interest in Data Structures Courses with Real-World Data and Visualizations Using BRIDGES ( abstract )
19:00-22:00 Session 4E: Workshop 105: Using AppVis to build data-rich apps with MIT App Inventor
Chair:
Fred Martin (University of Massachusetts Lowell, USA)
Location: 611
19:00
Fred Martin (University of Massachusetts Lowell, USA)
Samantha Michalka (Olin College, USA)
Harry Zhu (University of Massachusetts Lowell, USA)
Jere Boudell (Clayton State University, USA)
Workshop 105: Using AppVis to build data-rich apps with MIT App Inventor ( abstract )
19:00-22:00 Session 4F: Workshop 106: An Introduction to the WEKA Data Mining System
Chairs:
Zdravko Markov (Central Connecticut State University, USA)
Ingrid Russell (University of Hartford, USA)
Location: 607
19:00
Ingrid Russell (University of Hartford, USA)
Zdravko Markov (Central Connecticut State University, USA)
Workshop 106: An Introduction to the WEKA Data Mining System ( abstract )
19:00-22:00 Session 4G: Workshop 107: What's New in BlueJ 4: Git, Stride and More
Chair:
Neil Brown (University of Kent, United Kingdom)
Location: 612
19:00
Neil Brown (University of Kent, United Kingdom)
Amjad Altadmri (University of Kent, United Kingdom)
Workshop 107: What's New in BlueJ 4: Git, Stride and More ( abstract )
19:00-22:00 Session 4H: Workshop 108: Micro Projects: Putting Light and Magic into Learning Computer Systems Concepts
Chair:
Frank Barry (Appalachian State University, USA)
Location: 603
19:00
Frank Barry (Appalachian State University, USA)
Workshop 108: Micro Projects: Putting Light and Magic into Learning Computer Systems Concepts ( abstract )
19:00-22:00 Session 4I: Workshop 109: Teaching Distributed Computing with WorkQueue
Chairs:
Peter Bui (University of Notre Dame, USA)
Aaron Dingler (Seattle Pacific University, USA)
Location: 604
19:00
Aaron Dingler (Seattle Pacific University, USA)
Peter Bui (University of Notre Dame, USA)
Workshop 109: Teaching Distributed Computing with WorkQueue ( abstract )
19:00-22:00 Session 4J: Workshop 110: Peer Instruction in Practice
Chair:
Jaime Spacco (Knox College, USA)
Location: 602
19:00
Jaime Spacco (Knox College, USA)
Cynthia Taylor (University of Illinois-Chicago, USA)
Joe Hummel (University of Illinois-Chicago, USA)
David Bunde (Knox College, USA)
John Dooley (Knox College, USA)
David Hovemeyer (York College, USA)
Workshop 110: Peer Instruction in Practice ( abstract )
Thursday, March 9th

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

08:30-10:00 Session 5: Thursday Plenary & Keynote by Jeannette Wing (Microsoft Research)
Chair:
Stephen Edwards (Virginia Tech, USA)
Location: 6E
08:30
Jeannette Wing (Microsoft Research, USA)
Embracing Uncertainty ( abstract )
10:00-10:45 Session 6A: Break, Exhibits & Demos
Chair:
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Location: 4A
10:00
Thomas Ball (Microsoft Research, USA)
Judith Bishop (University of Stellenbosch, South Africa)
Jonathan De Halleux (Microsoft Research, USA)
The Micro:bit: Hands-on Computing for the New Generation ( abstract )
10:00
Eric Walker (Carleton College, USA)
Julia Connelly (Carleton College, USA)
David Musicant (Carleton College, USA)
Elegit: Git Learning Tool for Students ( abstract )
10:00-11:30 Session 6B: NSF Showcase #1
Chair:
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Location: 4A
10:45-12:00 Session 7A: Computational Thinking

K-12/Novice Learners

Chair:
Marie Bienkowski (SRI International, USA)
Location: 611
10:45
Alexandria K. Hansen (UCSB, Department of Education, USA)
Hilary Dwyer (ATLAS Center, CU Boulder, USA)
Ashley Iveland (University of California, Santa Barbara, USA)
Mia Talesfore (University of California, Santa Barbara, USA)
Lacy Wright (University of California, Santa Barbara, USA)
Danielle Harlow (University of California at Santa Barbara, USA)
Diana Franklin (UC Santa Barbara, USA)
Assessing Children's Understanding of the Work of Computer Scientists: The Draw-a-Computer-Scientist Test ( abstract )
11:10
Brandon Rodriguez (Colorado School of Mines, USA)
Stephen Kennicutt (Colorado School of Mines, USA)
Cyndi Rader (Colorado School of Mines, USA)
Tracy Camp (Colorado School of Mines, USA)
Assessing Computational Thinking in CS Unplugged Activities ( abstract )
11:35
Mackenzie Leake (Stanford University, USA)
Colleen M. Lewis (Harvey Mudd College, USA)
Recommendations for Designing CS Resource Sharing Sites for All Teachers ( abstract )
10:45-12:00 Session 7B: Robots & Wearables

Diversity

Chair:
Kathi Fisler (WPI, USA)
Location: 612
10:45
Kevin J. Gucwa (UC Davis Center for Integrated Computing and STEM Education, USA)
Harry H. Cheng (UC Davis Center for Integrated Computing and STEM Education, USA)
Making Robot Challenges with Virtual Robots ( abstract )
11:10
Chris Gregg (Tufts University, USA)
Raewyn Duvall (Tufts University, USA)
Kate Wasynczuk (Tufts University, USA)
A Modern Wearable Devices Course for Computer Science Undergraduates ( abstract )
11:35
Vivek Paramasivam (UW Human Centered Robotics Lab, USA)
Sarah Elliott (UW Human Centered Robotics Lab, USA)
Justin Huang (UW Human Centered Robotics Lab, USA)
Maya Cakmak (UW Human Centered Robotics Lab, USA)
Computer Science Outreach with End-User Robot-Programming Tools ( abstract )
10:45-12:00 Session 7C: Novice Learners

CS1

Chair:
Luther Tychonievich (University of Virginia, USA)
Location: 613-614
10:45
Shuchi Grover (SRI International, USA)
Satabdi Basu (SRI International, USA)
Measuring Student Learning in Introductory Block-Based Programming: Examining Misconceptions of Loops, Variables, and Boolean Logic ( abstract )
11:10
Tobias Kohn (ETH Zurich, Switzerland)
Variable Evaluation: An Exploration of Novice Programmers' Understanding and Common Misconceptions ( abstract )
11:35
David Touretzky (Carnegie Mellon University, USA)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, USA)
Ashish Aggarwal (University of Florida, USA)
Semantic Reasoning in Young Programmers ( abstract )
10:45-12:00 Session 7D: Data

Advanced Topics

Chair:
Sharon Hsiao (Arizona State University, USA)
Location: 608
10:45
Jesse Eickholt (Central Michigan University, USA)
Sharad Shrestha (Central Michigan University, USA)
Teaching Big Data and Cloud Computing with a Physical Cluster ( abstract )
11:10
Adam Carter (Humboldt State University, USA)
Christopher Hundhausen (Washington State University, USA)
Using Programming Process Data to Detect Differences in Students' Patterns of Programming ( abstract )
11:35
Shashank Srikant (Aspiring Minds, USA)
Varun Aggarwal (Aspiring Minds, USA)
Introducing Data Science to School Kids ( abstract )
10:45-12:00 Session 7E: Analytics

Learning / Instructional Styles

Chair:
David Levine (Saint Bonaventure University, USA)
Location: 609
10:45
Mickey Vellukunnel (University of Florida, USA)
Philip Buffum (North Carolina State University, USA)
Kristy Elizabeth Boyer (University of Florida, USA)
Jeffrey Forbes (Duke University, USA)
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Ketan Mayer-Patel (University of North Carolina, USA)
Deconstructing the Discussion Forum: Student Questions and Computer Science Learning ( abstract )
11:10
Scott Grissom (Grand Valley State University, USA)
Sue Fitzgerald (Metropolitan State University, USA)
Renée McCauley (College of Charleston, USA)
Laurie Murphy (Pacific Lutheran University, USA)
Exposed! CS Faculty Caught Lecturing in Public: A Survey of Instructional Practices ( abstract )
11:35
Jonathan Pierce (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
Craig Zilles (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
Investigating Student Plagiarism Patterns and Correlations to Grades ( abstract )
10:45-12:00 Session 7F: Panel: CS FOR ALL
Chair:
Mark Guzdial (Georgia Institute of Technology, USA)
Location: 6E
10:45
Mark Guzdial (Georgia Institute of Technology, USA)
Barbara Ericson (Georgia Tech, USA)
W. Richards Adrion (U. Mass Amherst, USA)
Megean Garvin (U. Maryland, Baltimore County/CSEE Dept, USA)
The Role of CS Departments in The US President’s “CS for All” Initiative ( abstract )
10:45-12:00 Session 7G: Panel: FOSS
Location: 606
10:45
Christian Murphy (University of Pennsylvania, USA)
Kevin Buffardi (California State University, Chico, USA)
Josh Dehlinger (Towson University, USA)
Lynn Lambert (Christopher Newport University, USA)
Nanette Veilleux (Simmons College, USA)
Community Engagement with Free and Open Source Software ( abstract )
10:45-12:00 Session 7H: Special Session: CS1
Location: 602-604
10:45
Jessen Havill (Denison University, USA)
Douglas Baldwin (SUNY Geneseo, USA)
Valerie Barr (Union College, USA)
Amy Briggs (Middlebury College, USA)
Bruce Maxwell (Colby College, USA)
Henry Walker (Grinnell College, USA)
CS 1: Beyond Programming ( abstract )
10:45-12:00 Session 7I: Special Session: ED RESEARCH
Chair:
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, USA)
Location: 607
10:45
Kelsey Finkel (CSNYC, USA)
Kenneth Graves (Teachers College, Columbia University, USA)
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, USA)
Special Session: CS Education Research Knowledge Forum ( abstract )
10:45-12:00 Session 7J: Transactions on Computing Education 1
Chair:
Christopher Hundhausen (Washington State University, USA)
Location: 615
10:45
Blair Taylor (Towson University, USA)
Siddharth Kaza (Towson University, USA)
Security Injections@Towson: Integrating Secure Coding into Introductory Computer Science Courses ( abstract )
11:10
Michael Kölling (University of Kent, United Kingdom)
Fraser McKay (University of Kent, United Kingdom)
Heuristic Evaluation for Novice Programming Systems ( abstract )
11:35
Neil C. C. Brown (University of Kent, United Kingdom)
Amjad Altadmri (University of Kent, United Kingdom)
Novice Java Programming Mistakes: Large-Scale Data vs. Educator Beliefs ( abstract )
10:45-12:00 Session 7K: Vocareum Supporter Session: Assessment Strategies for Large CS Classes

Christine Alvarado, University of California, San Diego
Sanjay Srivastava, Vocareum

As demands for CS education has increased exponentially, often universities have had no choice but to increase the class sizes to meet this demand.  Inevitably teachers have looked to technology to help manage these large classes.  In this session we will discuss how Vocareum has been deployed to help teachers meet the challenge.

Location: 616-617
10:45-12:00 Session 7L: Intel Supporter Session: Learn How Intel Can Help Your Students Gain Expertise in Parallel Programming

Speakers: James Reinders, HPC Enthusiast

Solving the biggest challenges in science, industry and society requires dramatic increases in computing efficiency. Today’s technical computing applications must be modernized to unlock the potential of current and future hardware. Educating the next generation of programmers and researchers on parallel programming will help gain insights on how to execute their code faster and gain advantage of inherent system architecture.

In this session, we will be sharing resources including hardware, free software for educators and students, hands-on training materials and more. By attending this session, you will receive real academic curriculum examples that includes hands-on labs experiments.

Location: 618-619
12:00-13:45 Session 8: First Timers' Luncheon & Keynote by Mats Daniels (Uppsala University)
Location: 6B
12:00
Mats Daniels (Department of Information Technology, Uppsala University, Sweden)
The Educator Identity and its Impact ( abstract )
13:45-15:00 Session 9A: K-12 Professional Development

K-12 / Novice Learners

Chair:
Colleen Lewis (Harvey Mudd College, USA)
Location: 611
13:45
Katrina Falkner (University of Adelaide, Australia)
Rebecca Vivian (The University of Adelaide, Australia)
Nick Falkner (University of Adelaide, Australia)
Sally-Ann Williams (Google Australia, Australia)
Reflecting on Three Offerings of a Community-Centric MOOC for K-6 Computer Science Teachers ( abstract )
14:10
Irene Lee (Massachusetts Institute of Technology, USA)
Maureen Psaila Dombrowski (Los Alamos National Laboratory, USA)
Ed Angel (University of New Mexico, USA)
Preparing STEM Teachers to offer New Mexico Computer Science for All ( abstract )
14:35
David Webb (University of Colorado Boulder, USA)
Hilarie Nickerson (University of Colorado Boulder, USA)
Jeffrey Bush (University of Colorado Boulder, USA)
A Comparative Analysis of Online and Face-to-Face Professional Development Models for CS Education ( abstract )
13:45-15:00 Session 9B: Making

Diversity

Chair:
Jian Zhang (Texas Woman's University, USA)
Location: 612
13:45
Chris Johnson (University of Wisconsin, Eau Claire, USA)
Toward Computational Making with Madeup ( abstract )
14:10
Breanne Litts (Utah State University, USA)
Yasmin Kafai (University of Pennsylvania, USA)
Debora Lui (University of Pennsylvania, USA)
Justice Walker (University of Pennsylvania, USA)
Sari Widman (University of Pennsylvania, USA)
Understanding High School Students’ Reading, Remixing, and Writing Codeable Circuits for Electronic Textiles ( abstract )
14:35
Sue Sentance (King's College London, United Kingdom)
Jane Waite (King's College London, United Kingdom)
Steve Hodges (Microsoft Research, United Kingdom)
Emily MacLeod (King's College London, United Kingdom)
Lucy Yeomans (King's College London, United Kingdom)
"Creating Cool Stuff" - Pupils' Experience of the BBC micro:bit ( abstract )
13:45-15:00 Session 9C: Addressing Motivation

CS1

Chair:
Jody Paul (Metropolitan State University of Denver, USA)
Location: 613-614
13:45
Yin Pan (Rochester Institute of Technology, USA)
Sumita Mishra (Rochester Institute of Technology, USA)
David Schwartz (Rochester Institute of Technology, USA)
Gamifying Course Modules for Entry Level Students ( abstract )
14:10
Duane Shell (Department of Educational Psychology, University of Nebraska-Lincoln, USA)
Leen-Kiat Soh (Department of Computer Science and Engineering, University of Nebraska-Lincoln, USA)
Abraham Flanigan (Department of Educational Psychology, University of Nebraska-Lincoln, USA)
Markeya Peteranetz (Department of Educational Psychology, University of Nebraska-Lincoln, USA)
Elizabeth Ingraham (Department of Art and Art History, University of Nebraska-Lincoln, USA)
Improving Students’ Learning and Achievement in CS Classrooms through Computational Creativity Exercises that Integrate Computational and Creative Thinking ( abstract )
14:35
Alex Edgcomb (zyBooks / UC Riverside, USA)
Frank Vahid (UC Riverside / zyBooks, USA)
Roman Lysecky (University of Arizona / zyBooks, USA)
Susan Lysecky (zyBooks, USA)
Getting students to earnestly do reading, studying, and homework in an introductory programming class ( abstract )
13:45-15:00 Session 9D: Architecture

Advanced Topics

Chair:
S. Monisha Pulimood (The College of New Jersey, USA)
Location: 608
13:45
Sohum Sohoni (Arizona State University, USA)
Scotty Craig (Arizona State University, USA)
Shaowen Lu (Arizona State University, USA)
Impact of Prior Exposure to the PLP Instruction Set Architecture in a Computer Architecture Course ( abstract )
14:10
Arie van Deursen (Delft University of Technology, Netherlands)
Maurício Aniche (Delft University of Technology, Brazil)
Joop Aué (Delft University of Technology, Netherlands)
Rogier Slag (Delft University of Technology, Netherlands)
Michael de Jong (Delft University of Technology, Netherlands)
Alex Nederlof (Delft University of Technology, Netherlands)
Eric Bouwers (Delft University of Technology, Netherlands)
A Collaborative Approach to Teaching Software Architecture ( abstract )
14:35
Zachary Kurmas (Grand Valley State University, USA)
MIPSUnit: A Unit Testing Framework for MIPS Assembly ( abstract )
13:45-15:00 Session 9E: Performance Analytics

Learning / Instructional Styles

Chair:
Don Blaheta (Longwood University, USA)
Location: 609
13:45
Hassan Khosravi (University of Queensland, Australia)
Kendra Cooper (Independent Scholar, Canada)
Using Learning Analytics to Investigate Patterns of Performance and Engagement in Large Classes ( abstract )
14:10
Anthony Estey (University of Victoria, Canada)
Hieke Keuning (Open University of the Netherlands, Netherlands)
Yvonne Coady (University of Victoria, Canada)
Automatically Classifying Students in Need of Support by Detecting Changes in Programming Behaviour ( abstract )
14:35
Karo Castro-Wunsch (University of Toronto Mississauga, Canada)
Alireza Ahadi (University of Technology Sydney, Australia)
Andrew Petersen (University of Toronto Mississauga, Canada)
Evaluating Neural Networks as a Method for Identifying Students in Need of Assistance ( abstract )
13:45-15:00 Session 9F: Panel: GENDER
Location: 6E
13:45
Wendy Du Bow (NCWIT, USA)
Ignatios Vakalis (Cal Poly, San Luis Obispo, USA)
Laura Dillon (Michigan State University, USA)
Helen Hu (Westminster College, Salt Lake City, USA)
Increasing Diversity in the Face of Enrollment Increases ( abstract )
13:45-15:00 Session 9G: Panel: CS FOR ALL
Location: 602-604
13:45
Carol Fletcher (UT Austin Center for STEM Ed, USA)
Leigh Ann Delyser (CSNYC, USA)
Anthony Owen (Arkansas Department of Education, USA)
Kimberly Hughes - Moderator (UTeach, The University of Texas at Austin, USA)
Building CS Teaching Capacity: Comparing Strategies for Achieving Large Scale Impact ( abstract )
13:45-15:00 Session 9H: Special Session: ACCESSIBILITY
Location: 606
13:45
Richard Ladner (University of Washington, USA)
Matt May (Adobe, USA)
Teaching Accessibility ( abstract )
13:45-15:00 Session 9I: Special Session: INDUSTRY
Location: 607
13:45
Marlon Mejias (Howard University, USA)
Legand Burge (Howard University, USA)
Kamar Galloway (Google, USA)
Kinnis Gosha (Morehouse College, USA)
Jean Muhammad (Hampton University, USA)
Holistic Development of Underrepresented Students through Academic – Industry Partnerships ( abstract )
13:45-17:00 Session 9J: Undergraduate ACM Student Research Competition - Round 1
Chair:
Ann Sobel (Miami University, USA)
Location: 4A
13:45
Alec Battles (Texas Woman's University, USA)
Jian Zhang (Texas Woman's University, USA)
The Application of the 2D Structure Tensor in Visual Arts Design ( abstract )
13:45
James Belford (St Martins University, USA)
The Urban Archivist Application ( abstract )
13:45
Lukasz Brodowski (Central Connecticut State University, USA)
Cameron Dziurgot (Central Connecticut State University, USA)
Donald Moretz (Central Connecticut State University, USA)
Tapping-based Authentication for Mobile Device Security ( abstract )
13:45
Joshua W. Buck (University of Dayton, USA)
Saverio Perugini (University of Dayton, USA)
Mixed-initiative Personal Assistants ( abstract )
13:45
Eduardo Castillo (Wofford College, USA)
Xiangyang Li (Johns Hopkins University, USA)
Xenia Mountrouidou (College of Charleston, USA)
Time Lord: Covert Timing Channel Implementation and Realistic Experimentation ( abstract )
13:45
Jianting Chen (Grinnell College, USA)
Medha Gopalaswamy (Grinnell College, USA)
Prabir Pradhan (Grinnell College, USA)
Sooji Son (Grinnell College, USA)
Peter-Michael Osera (Grinnell College, USA)
ORCA: A Proof Assistant for Undergraduate Education ( abstract )
13:45
Josephine Chow (University of Maryland, College Park, USA)
Xiangyang Li (Johns Hopkins University, USA)
Xenia Mountrouidou (College of Charleston, USA)
Raising Flags: Detecting Covert Storage Channels using Relative Entropy ( abstract )
13:45
Philip Costello (Randolph-Macon College, USA)
Identifying and Exploiting Vulnerabilities in Civilian Unmanned Aerial Vehicle Systems and Evaluating and Countering Potential Threats Against the United States Airspace ( abstract )
13:45
Christopher Gillespie (Rutgers University, Camden, NJ, USA)
Mark Moore (Rutgers University Camden, USA)
Colin Brown (Rutgers University Camden, USA)
Quadrilateral Mesh Generation with a Provably Good Aspect Ratio Bound ( abstract )
13:45
Joseph Jamison (Davidson College, USA)
Applying Machine Learning to Predict Davidson College’s Admissions Yield ( abstract )
13:45
Jakub Jancek (Benedictine University, USA)
Darya Aleinikava (Benedictine University, USA)
Grace Mirsky (Benedictine University, USA)
Optimizing Kinect® Depth Sensing Using Dynamic Polarization ( abstract )
13:45
Zane Johnston (Kennesaw State University, USA)
One Size Doesn’t Fit All ( abstract )
13:45
Amy MacDonough (Haverford College, USA)
Recursive convergence ( abstract )
13:45
Sierra Magnotta (Bucknell University, USA)
Anushikha Sharma (Bucknell University, USA)
Jingya Wu (Bucknell University, USA)
Darakhshan Mir (Bucknell University, USA)
Creative Computing and Society: When undergraduates design a curriculum for an introductory computing course ( abstract )
13:45
Hannah Murphy (Arizona State University, USA)
Hannah Murphy (Arizona State University, USA)
Digitalizing Paper-Based Exams: An Assessment of Programming Grading Assistant ( abstract )
13:45
Meghana Subramaniam (North Carolina State University, USA)
Veronica Catete (North Carolina State University, USA)
A Pathway to Strengthening Support for Beauty and Joy of Computing Teachers ( abstract )
13:45
Nath Tumlin (University of Alabama, USA)
Teacher Configurable Coding Challenges for Block Languages ( abstract )
13:45
Haoze Wu (Davidson College, USA)
Improving SAT-Solving with Machine Learning ( abstract )
13:45
Ziyan Yang (Bryn Mawr College, USA)
Quadrilateral Mesh Boundary Classification and Editing ( abstract )
13:45
Raza Zaidi (DePauw University, USA)
Isabel Freihofer (DePauw University, USA)
Gloria Townsend (DePauw University, USA)
Using Scratch and Female Role Models while Storytelling Improves Fifth-Grade Students' Attitudes toward Computing ( abstract )
13:45-17:00 Session 9K: Graduate ACM Student Research Competition - Round 1
Chair:
Ann Sobel (Miami University, USA)
Location: 4A
13:45
Ashish Aggarwal (UNIVERSITY OF FLORIDA, USA)
Neo-Piagetian Classification of Reasoning Ability and Mental Simulation in Microsoft’s Kodu Game Lab ( abstract )
13:45
Ben Romano (The University of Alabama, USA)
Managing the Internet of Things ( abstract )
13:45
Peeratham Techapalokul (Virginia Tech, USA)
Sniffing Through Millions of Blocks for Bad Smells ( abstract )
13:45
Daniel Welch (Clemson University, USA)
Scaling Up Automated Verification: A Case Study and Formal-IDE for the Construction of High Integrity Software ( abstract )
13:45-15:00 Session 9L: Transactions on Computing Education 2
Chair:
Karthik Umapathy (University of North Florida, USA)
Location: 615
13:45
Brian Magerko (Georgia Institute of Technology, USA)
Jason Freeman (Georgia Institute of Technology, USA)
Tom Mcklin (Sagefox Consulting Group LLC, USA)
Mike Reilly (Lanier High School, USA)
Elise Livingston (Microsoft, USA)
Scott Mccoid (Ableton Inc., USA)
Andrea Crews-Brown (Sagefox Consulting Group LLC, USA)
EarSketch: A STEAM-based Approach for Underrepresented Populations in High School Computer Science Education ( abstract )
14:10
Monica McGill (Bradley University, USA)
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, USA)
Amber Settle (Depaul University, USA)
Undergraduate Students’ Perceptions of the Impact of Pre-college Computing Activities on Choices of Major ( abstract )
13:45-15:00 Session 9M: IBM Supporter Session: Blockchain in the Enterprise

Misty V. Decker, IBM

Blockchain is the technology underneath Bitcoin but now a wide variety of industries are researching ways to use the technology to transform business to business transactions. Come learn what Blockchain is and how you and your students can be a part of innovating the future. We’ll look at real world scenarios in development today such as identifying conflict-free diamonds, determining the safety of fish, tracing property ownership for title searches, and exchanging property or managing contracts without an intermediary.

Location: 616-617
13:45-15:00 Session 9N: Intel Supporter Session: A Deep Experience on Parallel Programming Techniques and Industry Best Practices

Jennifer Dimatteo, Intel Corporation

Solving the biggest challenges in science, industry and society requires dramatic increases in computing efficiency. Today’s technical computing applications must be modernized to unlock the potential of current and future hardware. Educating the next generation of programmers and researchers on parallel programming will help gain insights on how to execute their code faster and gain advantage of inherent aystem architecture.

In this session, you will be able to directly apply modernization techniques to existing codes (such as the cardiac simulator, showing electrical signal propagation through the heart) in order to unlock the hardware capabilities. You’ll utilize the full Intel® Parallel Studio XE suite of tools in order to discover how to best find and optimize performance bottlenecks in HPC applications, resolve parallelism issues, and scale to higher core counts.

Location: 618-619
15:00-15:45 Session 10A: Break, Exhibits & Demos
Chair:
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Location: 4A
15:00
Michael Ball (UC Berkeley, USA)
Writing Autograders for Snap! And Integrating them Into Your Course ( abstract )
15:00
Austin Bart (Virginia Tech, USA)
Dennis Kafura (Virginia Tech, USA)
BlockPy Interactive Demo: Dual Text/Block Python Programming Environment for Guided Practice and Data Science ( abstract )
15:00-16:30 Session 10B: NSF Showcase #2
Chair:
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Location: 4A
15:45-17:00 Session 11A: CS for All

K-12 / Novice Learners

Chair:
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, USA)
Location: 611
15:45
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, USA)
Monica M McGill (Bradley University, USA)
Pre-College Computing Outreach Research: Towards Improving the Practice ( abstract )
16:10
Sara Vogel (City University of New York, USA)
Rafi Santo (Indiana University, USA)
Dixie Ching (New York University, USA)
Visions of Computer Science Education: Unpacking Arguments for and Projected Impacts of CS4All Initiatives ( abstract )
16:35
Joanna Weidler-Lewis (University of Colorado Boulder, USA)
Wendy Dubow (NCWIT, USA)
Alexis Kaminsky (Kaminsky Consulting, LLC, USA)
Defining a Discipline or Shaping a Community: Constraints on Broadening Participation in Computing ( abstract )
15:45-17:00 Session 11B: Blocks Programming

Diversity

Chair:
Samuel Rebelsky (Grinnell College, USA)
Location: 612
15:45
David Weintrop (Northwestern University, USA)
Nathan Holbert (Teachers College, Columbia University, USA)
From blocks to text and back: Programming patterns in a dual-modality environment ( abstract )
16:10
Brian Broll (Vanderbilt University, USA)
Akos Ledeczi (Vanderbilt University, USA)
Peter Volgyesi (Vanderbilt University, USA)
Janos Sallai (Vanderbilt University, USA)
Miklos Maroti (Vanderbilt University, USA)
Alexia Carrillo (Vanderbilt University, USA)
Stephanie Weeden-Wright (Vanderbilt University, USA)
Chris Vanags (Vanderbilt University, USA)
Joshua Swartz (Hillsboro High School, USA)
Melvin Lu (Vanderbilt University, USA)
A Visual Programming Environment for Learning Distributed Programming ( abstract )
16:35
Diana Franklin (University of Chicago, USA)
Gabriela Skifstad (University of Chicago, USA)
Reiny Rolock (University of Chicago, USA)
Isha Mehrotra (University of Chicago, USA)
Valerie Ding (University of Chicago, USA)
Alexandria Hansen (UC Santa Barbara, USA)
David Weintrop (University of Chicago, USA)
Danielle Harlow (UC Santa Barbara, USA)
Using Upper-Elementary student performance to understand conceptual sequencing in a blocks-based Curriculum ( abstract )
15:45-17:00 Session 11C: Collaborative Exams

CS1

Chair:
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
Location: 613-614
15:45
Yingjun Cao (UC San Diego, USA)
Leo Porter (UC San Diego, USA)
Evaluating Student Learning from Collaborative Group Tests in Introductory Computing ( abstract )
16:10
Edwin Knorr (University of British Columbia, Canada)
Christopher Thompson (British Columbia Institute of Technology, Canada)
In-Lab Programming Tests in a Data Structures Course in C for Non-Specialists ( abstract )
16:35
Rachel Harsley (University of Illinois at Chicago, USA)
Davide Fossati (Emory University, USA)
Barbara Di Eugenio (University of Illinois at Chicago, USA)
Nick Green (University of Illinois at Chicago, USA)
Interactions of Individual and Pair Programmers with an Intelligent Tutoring System for Computer Science ( abstract )
15:45-17:00 Session 11D: Beginning Cybersecurity

Advanced Topics

Chair:
Jan Vahrenhold (Department of Computer Science, Westfälische Wilhelms-Universität Münster, Germany)
Location: 608
15:45
Aparna Das (Le Moyne College, USA)
David Voorhees (Le Moyne College, USA)
Cynthia Choi (Le Moyne College, USA)
Carl Landwehr (Le Moyne College, USA)
Cybersecurity for Future Presidents: An Interdisciplinary Non-majors Course ( abstract )
16:10
David Kerven (Georgia Gwinnett College, USA)
Kristine Nagel (Georgia Gwinnett College, USA)
Stella Smith (Georgia Gwinnett College, USA)
Sherly Abraham (Georgia Gwinnett College, USA)
Laura Young (Georgia Gwinnett College, USA)
Scenario-Based Inquiry for Engagement in General Education Computing ( abstract )
16:35
Vitaly Ford (Tennessee Tech University, USA)
Ambareen Siraj (Tennessee Tech University, USA)
Ada Haynes (Tennessee Tech University, USA)
Eric Brown (Tennessee Tech University, USA)
Capture the Flag Unplugged: An Offline Cyber Competition ( abstract )
15:45-17:00 Session 11E: Feedback

Learning / Instructional Styles

Chair:
Robert McCartney (Department of Computer Science and Engineering, University of Connecticut, USA)
Location: 609
15:45
Josje Lodder (Open University Netherlands, Netherlands)
Bastiaan Heeren (Open University Netherlands, Netherlands)
Johan Jeuring (Open University Netherlands and Utrecht University, Netherlands)
Generating hints and feedback for Hilbert-style axiomatic proofs ( abstract )
16:10
Jennifer Polack (University of Mary Washington, USA)
Karen Anewalt (University of Mary Washington, USA)
A Curriculum Model Featuring Oral Communication Instruction and Practice ( abstract )
16:35
Raymond Pettit (Abilene Christian University, USA)
John Homer (Abilene Christian University, USA)
Roger Gee (Abilene Christian University, USA)
Do Enhanced Compiler Error Messages Help Students? Results Inconclusive. ( abstract )
15:45-17:00 Session 11F: Special Session: BPC
Location: 6E
15:45
Rebecca Vivian (The University of Adelaide, Australia)
Katrina Falkner (University of Adelaide, Australia)
Claudia Szabo (The University of Adelaide, Australia)
Broadening Participation in Computer Science: Key Strategies from International Findings ( abstract )
15:45-17:00 Session 11G: Panel: CSP
Location: 602-604
15:45
Jeff Gray (University of Alabama, USA)
Jennifer Rosato (College of St. Scholastica, USA)
Bradley Beth (University of Texas at Austin, USA)
Nigamanth Sridhar (Cleveland State University, USA)
Teaching the Global Impact of Computing ( abstract )
15:45-17:00 Session 11H: Special Session: ARTS
Location: 607
15:45
Renee McCauley (College of Charlston, USA)
Bill Manaris (College of Charleston, USA)
David Heise (Lincoln University, USA)
Cate Sheller (Kirkwood Community College, USA)
Jennifer Jolley (Ohio Wesleyan University, USA)
Alan Zaring (Ohio Wesleyan University, USA)
Computing in the Arts: Curricular Innovations and Results ( abstract )
15:45-17:00 Session 11I: Panel: UNDERGRAD RESEARCH
Location: 606
15:45
Farzana Rahman (James Madison University, USA)
Helen Hu (Westminster College, USA)
Dennis Brylow (Marquette University, USA)
Clif Kussmaul (Muhlenberg College, USA)
Bringing Undergraduate Research Experience in Non-R1 Institutions ( abstract )
15:45-17:00 Session 11J: Transactions on Computing Education 3
Chair:
Brian Magerko (Georgia Institute of Technology, USA)
Location: 615
15:45
Jane Margolis (UCLA, USA)
Joanna Goode (University of Oregon, USA)
Jean J. Ryoo (Exploratorium, USA)
David Bernier (UCLA, USA)
Seeing Myself Through Someone Else’s Eyes: The Value of In-Classroom Coaching for Computer Science Teaching and Learning ( abstract )
16:10
Karthikeyan Umapathy (University of North Florida, USA)
Albert D. Ritzhaupt (University of Florida, USA)
A Meta-Analysis of Pair-Programming in Computer Programming Courses: Implications for Educational Practice ( abstract )
15:45-17:00 Session 11K: zyBooks Supporter Session: The Power of Integrated Learning for CS

Smita Bakshi, CEO/Co-Founder, Zybooks
Frank Vahid, Co-Founder, Zybooks and University of California, Riverside
Roman Lysecky, Authoring Co-Lead, Zybooks and University of Arizona
Scott Sirowy, Director of Engineering, Zybooks
Alex Edgcomb, Sr. Software Engineer/Research Specialist, Zybooks and University of California, Riverside

CS courses often include the additional need to learn a complex set of support tools involving LMS's, discussion boards, e-book logins, homework systems, program submission systems, clickers, web links, online announcements, OS'es, IDEs, and other items, often involving poorly-designed UI's and workflows, making today's CS classes unnecessarily hard, and stressful. In this session, we will introduce:  (1) zyBooks: Highly-interactive web-native CS learning material for nearly any lower-division CS course, featuring animations of challenging concepts, learning questions for engaged learning, and concise text for lucidity. Instructors can award points for completion, rearrange sections to match their syllabus, and add notes to content; (2) Our challenge activities ("homework"), fully integrated within each zyBook section, many algorithmically-generated, all auto-graded; (3) Our zyLabs system, "The easiest program submission and grading system on the planet", and seamlessly integratable with a zyBook, or usable standalone; and (4) Our user-experience focus that guides how the content and platform are designed, how we provide support and respond to feedback, and more. We will show how instructors use those items to eliminate non-essential complexity and help focus students on learning concepts and programming, and summarize research showing improved learning outcomes as well as happier, less-stressed students.

Location: 616-617
15:45-17:00 Session 11L: Google Supporter Session: New Tools and Solutions to Address the CS Capacity Crunch

Chris Stephenson, Google
Kinga Doboli, George Mason University
Jeff Forbes, Duke University
Kristy Boyer, University of Florida
Heather Pon-Barry, Mount Holyoke
Josh Hug, University of California Berkeley

Increasing enrollment in CS programs is prompting the need for a variety of interventions that enable institutions to expand high-quality Computer Science (CS) programs at the undergraduate level while additionally ensuring better engagement of women and underrepresented minority students.  This will be a two-part session. It will begin with a panel of faculty from Google’s Computer Science Capacity Awards program sharing the results of their current interventions. The panelists will follow by chairing roundtable discussions focused on specific interventions, including self-paced learning, training for undergraduate peer mentors, course analytics and software for online courses, tools for real-time distance TA support, and student and TA online communications tools.

Location: 618-619
17:30-18:20 Session 12A: BoF 501: A Town Meeting: SIGCSE Committee on Expanding the Women-in-Computing Community

A Town Meeting: SIGCSE Committee on Expanding the Women-in-Computing Community

Location: 618-619
17:30
Gloria Townsend (DePauw University, USA)
A Town Meeting: SIGCSE Committee on Expanding the Women-in-Computing Community ( abstract )
17:30-18:20 Session 12B: BoF 611: Advancing Data Science for Students of All Majors
Location: 616-617
17:30
Lillian Cassel (Villanova University, USA)
Don Goelman (Villanova University, USA)
Darina Dicheva (Winston Salem State University, USA)
Heikki Topi (Bentley University, USA)
Michael Posner (Villanova University, USA)
Advancing Data Science for Students of All Majors ( abstract )
17:30-18:20 Session 12C: BoF 550: High School CS Teacher Certification: Standards, Assessments, and Professional Development
Location: 611
17:30
Wesley Monroe (The University of Texas, USA)
Carol Fletcher (UT Austin Center for STEM Ed, USA)
High School CS Teacher Certification: Standards, Assessments, and Professional Development ( abstract )
17:30-18:20 Session 12D: BoF 534: SIGCSE Reads: Time for Book Discussion
Location: 612
17:30
Rebecca Bates (Minnesota State University, Mankato, USA)
Valerie Summet (Rollins University, USA)
Nanette Veilleux (Simmons College, USA)
SIGCSE Reads: Time for Book Discussion ( abstract )
17:30-18:20 Session 12E: BoF 523: Researching the K-12 Computer Science Framework
Location: 613-614
17:30
Pat Yongpradit (Code.org, USA)
Researching the K–12 Computer Science Framework ( abstract )
17:30-18:20 Session 12F: BoF 571: Weaving Diversity and Inclusion into CS Content
Location: 608
17:30
Justin Li (Occidental College, USA)
Weaving Diversity and Inclusion into CS Content ( abstract )
17:30-18:20 Session 12G: BoF 565: Communicating What Liberal Arts Colleges Contribute to Computer Science
Location: 609
17:30
Janet Davis (Whitman College, USA)
Angela Berardinelli (Mercyhurst University, USA)
Amanda Holland-Minkley (Washington & Jefferson College, USA)
Ellen Walker (Hiram College, USA)
Communicating what liberal arts colleges contribute to computer science ( abstract )
17:30-18:20 Session 12H: BoF 711: Handling Very Large Lecture Courses: Keeping the Wheels on the Bus III
Location: 606
17:30
Josh Hug (UC Berkeley, USA)
Cynthia Lee (Stanford, USA)
Handling Very Large Lecture Courses: Keeping the Wheels on the Bus III ( abstract )
17:30-18:20 Session 12I: BoF 615: GitHub, Tutors, Relatives, and Friends: The Wide Web of Plagiarism
Location: 607
17:30
Amardeep Kahlon (Austin Community College, USA)
Bonnie MacKellar (St. John's University, USA)
Anastasia Kurdia (Tulane University, USA)
GitHub, Tutors, Relatives, and Friends: The Wide Web of Plagiarism ( abstract )
17:30-18:20 Session 12J: BoF 458: CSTA K-12 CS Standards for All
Location: 602-604
17:30
Deborah Seehorn (CSTA, USA)
Bryan Twarek (San Francisco Unified School District, USA)
Todd Lash (EdCampCU, USA)
CSTA K-12 CS Standards for All ( abstract )
17:30-18:20 Session 12K: BoF 505: Sustainable Methods for Impactful Service Learning in Computer Science
Location: 201
17:30
Nate Derbinsky (Wentworth Institute of Technology, USA)
Durga Suresh (Wentworth Institute of Technology, USA)
Sustainable Methods for Impactful Service Learning in Computer Science ( abstract )
17:30-18:20 Session 12L: BoF 513: Computer Science Curricular Guidelines for Associate-Degree Transfer Programs
Location: 203
17:30
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
Cara Tang (Portland Community College, USA)
Cindy Tucker (Bluegrass Community and Technical College, USA)
Christian Servin (El Paso Community College, USA)
Computer Science Curricular Guidelines for Associate-Degree Transfer Programs ( abstract )
17:30-18:20 Session 12M: BoF 518: Using Tangible Manipulatives for Hands-on Activities in Undergraduate Computer Science Classes
Location: 204
17:30
Stephanie Ludi (University of North Texas, USA)
Stan Kurkovsky (Central Connecticut State University, USA)
Using Tangible Manipulatives for Hands-on Activities in Undergraduate Computer Science Classes ( abstract )
17:30-18:20 Session 12N: BoF 519: Teaching and Learning Under Pressure: Intensive (Accelerated, Block) Computer Science Courses
Location: 205
17:30
Janet Burge (Colorado College, USA)
Bo Brinkman (Miami University, USA)
Teaching and Learning Under Pressure: Intensive (Accelerated, Block) Computer Science Courses ( abstract )
17:30-18:20 Session 12P: BoF 574: Perspectives on Teaching Humanitarian Free and Open Source Software
Location: 211
17:30
Becka Morgan (Western Oregon University, USA)
Heidi Ellis (Western New England University, USA)
Gregory Hislop (Drexel University, USA)
Grant Braught (Dickinson College, USA)
Lori Postner (Nassau Community College, USA)
Perspectives on Teaching Humanitarian Free and Open Source Software ( abstract )
17:30-18:20 Session 12Q: BoF 655: Process Oriented Guided Inquiry Learning (POGIL) in the CS Classroom
Location: 310
17:30
Saturnino Garcia (University of San Diego, USA)
Helen Hu (Westminster College, USA)
Clif Kussmaul (Muhlenberg College, USA)
Chris Mayfield (James Madison University, USA)
Process Oriented Guided Inquiry Learning (POGIL) in the CS Classroom ( abstract )
17:30-18:20 Session 12R: BoF 709: Practical Systems Programming in Computer Science Education
Location: 615
17:30
Peter Froehlich (Johns Hopkins University, USA)
Borja Sotomayor (University of Chicago, USA)
Practical Systems Programming in Computer Science Education ( abstract )
17:30-18:20 Session 12S: BoF 623: Strengthening Informal CS Education Program Delivery through Evaluation Capacity Building
Location: 620
17:30
Juliet Tiffany-Morales (Google, USA)
Kathy Haynie (Haynie Research and Evaluation, USA)
Karen Peterson (National Girls Collaborative Project, USA)
Jason Ravitz (Google, USA)
Strengthening Informal CS Education Program Delivery through Evaluation Capacity Building ( abstract )
18:30-19:20 Session 13A: BoF 527: Mapping Alice Curriculum to Standards: A BOF for the Alice Community
Location: 618-619
18:30
Donald Slater (Carnegie Mellon University, USA)
Eric Brown (Carnegie Mellon University, USA)
Wanda Dann (Carnegie Mellon University, USA)
Mapping Alice Curriculum to Standards ( abstract )
18:30-19:20 Session 13B: BoF 687: CS4What? A Game-based Discussion about the Purposes of Universal Computer Science Education
Location: 616-617
18:30
Rafi Santo (Indiana University, USA)
David Phelps (University of Washington, USA)
CS4What? A Game-based Discussion about the Purposes of Universal CS Education ( abstract )
18:30-19:20 Session 13C: BoF 500: Access to Computing Education for Students with Disabilities
Location: 611
18:30
Richard Ladner (University of Washington, USA)
Andreas Stefik (University of Nevada, Las Vegas, USA)
Daniela Marghitu (Auburn University, USA)
Access to Computing Education for Students with Disabilities ( abstract )
18:30-19:20 Session 13D: BoF 123: The ACM Code of Ethics and Professional Conduct: Teaching Strategies and the Coming Update
Location: 612
18:30
Bo Brinkman (Miami University, USA)
Karla Carter (Bellevue University, USA)
The ACM Code of Ethics and Professional Conduct: Teaching Strategies and the Coming Update ( abstract )
18:30-19:20 Session 13E: BoF 511: Can we really do it? - Conducting Significant Computer Science Research in Primarily Undergraduate Institutions (PUIs)
Location: 613-614
18:30
Farzana Rahman (James Madison University, USA)
Suzanne Matthews (United States Military Academy, USA)
Andrea Danyluk (Williams College, USA)
Kelly Shaw (University of Richmond, USA)
Can we really do it? - Conducting Significant Computer Science Research in Primarily Undergraduate Institutions (PUIs) ( abstract )
18:30-19:20 Session 13F: BoF 688: Forming Strong and Effective Student Teams
Location: 608
18:30
Anya Tafliovich (University of Toronto Scarborough, Canada)
Jennifer Campbell (University of Toronto, Canada)
Francisco Estrada (University of Toronto Scarborough, Canada)
Daniel Zingaro (University of Toronto at Mississauga, Canada)
Leo Porter (University of California, San Diego, USA)
Forming Strong and Effective Student Teams ( abstract )
18:30-19:20 Session 13G: BoF 675: Building and Supporting a Community of CS Educators Teaching Cybersecurity in 2017
Location: 609
18:30
Richard Weiss (The Evergreen State College, USA)
Ambareen Siraj (Tennessee Tech University, USA)
Jens Mache (Lewis & Clark College, USA)
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
Blair Taylor (Towson University, USA)
Siddharth Kaza (Towson University, USA)
Michael Locasto (SRI International, USA)
Building and Supporting a Community of CS Educators Teaching Cyber in 2017 ( abstract )
18:30-19:20 Session 13H: BoF 580: Teaching Track Faculty in CS
Location: 606
18:30
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Chris Gregg (Stanford University, USA)
Shawn Lupoli (University of Maryland - Baltimore County, USA)
Teaching Track Faculty in CS ( abstract )
18:30-19:20 Session 13I: BoF 715: The Power of Analogies in Introductory CS Education
Location: 607
18:30
Yingjun Cao (University of California - San Diego, USA)
Scott Anderson (Wellesley College, USA)
The Power of Analogies in Introductory CS Education ( abstract )
18:30-19:20 Session 13J: BoF 526: An IoT BOF
Location: 602-604
18:30
Michael Rogers (Northwest Missouri State University, USA)
Bill Siever (Washington University in St. Louis, USA)
An IoT BOF ( abstract )
18:30-19:20 Session 13K: BoF 503: Surviving “Open-ended Projects” in Project-Based Learning: A Teacher's Perspective
Location: 201
18:30
Tina Ostrander (Green River College, USA)
Karen Jin (University of New Hampshire, USA)
Ruby Elkharboutly (Quinnipiac University, USA)
Surviving “Open-ended Projects” in Project-Based Learning: A Teacher's Perspective ( abstract )
18:30-19:20 Session 13L: BoF 502: Evaluating the Long-Term Impact of Pre-college Computing Activities
Location: 203
18:30
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, USA)
Monica McGill (Bradley University, USA)
Alan Peterfreund (Sage Fox Group, USA)
Evaluating the Long-Term Impact of Pre-college Computing Activities ( abstract )
18:30-19:20 Session 13M: BoF 575: Strategies for Including Soft Skills and Interdisciplinary Content in CS Education
Location: 204
18:30
Amanda Holland-Minkley (Washington & Jefferson College, USA)
Thomas Lombardi (University of the Virgin Islands, Virgin Islands, U.S.)
Madeline Smith (Colgate University, USA)
Strategies for Including Soft Skills and Interdisciplinary Content in CS Education ( abstract )
18:30-19:20 Session 13N: BoF 559: Improving Effectiveness of CS Teacher Professional Development
Location: 205
18:30
Karen Parker (Google, USA)
Sloan Davis (Google, USA)
Chris Stephenson (Google, USA)
Jason Ravitz (Google, USA)
Improving effectiveness of CS Teacher Professional Development ( abstract )
18:30-19:20 Session 13P: BoF 617: Competency-Based Education in Lower-Division Computer Science Taught at Community Colleges
Location: 211
18:30
Amardeep Kahlon (Austin Community College, USA)
Mary Kohls (Austin Community College, USA)
Linda Smarzik (lsmarzik@austincc.edu, USA)
Competency-Based Education in Lower-Division Computer Science Taught at Community Colleges ( abstract )
18:30-19:20 Session 13Q: BoF 633: Sharing and Using Programming Log Data
Location: 310
18:30
Thomas Price (North Carolina State University, USA)
Neil Brown (University of Kent, United Kingdom)
Chris Piech (Stanford University, USA)
Kelly Rivers (Carnegie Mellon University, USA)
Sharing and Using Programming Log Data ( abstract )
18:30-19:20 Session 13S: BoF 671: Alternative Publishing and Dissemination of CS Education Research
Location: 620
18:30
Nickolas Falkner (The University of Adelaide, Australia)
Elizabeth Patitsas (University of Toronto, Canada)
Colleen Lewis (Harvey Mudd College, USA)
Alternative Publishing and Dissemination of CS Education Research ( abstract )
19:30-21:30 Session : SIGCSE Reception
Location: Ballroom (Sheraton)
Friday, March 10th

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

07:00-08:30 Session 14: Event: Breakfast with BlueJ and Greenfoot – Introducing Greenfoot 3, BlueJ 4, and Stride
Chair:
Neil Brown (University of Kent, United Kingdom)
Location: 6B
07:00
Michael Kölling (University of Kent, United Kingdom)
Amjad Altadmri (University of Kent, United Kingdom)
Neil Brown (University of Kent, United Kingdom)
Ian Utting (University of Kent, United Kingdom)
Breakfast with BlueJ and Greenfoot – Introducing Greenfoot 3, BlueJ 4, and Stride ( abstract )
08:30-10:00 Session 15: Friday Plenary & Keynote by Gail Chapman (Exploring Computer Science)
Chair:
Stephen Edwards (Virginia Tech, USA)
Location: 6E
08:30
Gail Chapman (Exploring Computer Science, USA)
Inspire, Innovate, Improve! What does this mean for CS for All? ( abstract )
10:00-10:45 Session 16A: Break, Exhibits & Demos
Chair:
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Location: 4A
10:00
Matthew Peveler (Rennselaer Polytechnic Institute, USA)
Jeramey Tyler (Rennselaer Polytechnic Institute, USA)
Samuel Breese (Rennselaer Polytechnic Institute, USA)
Barbara Cutler (Rennselaer Polytechnic Institute, USA)
Ana Milanova (Rennselaer Polytechnic Institute, USA)
Submitty: An Open Source, Highly-Configurable Platform for Grading of Programming Assignments ( abstract )
10:00
Brian Broll (Vanderbilt University, USA)
Akos Ledeczi (Vanderbilt University, USA)
Distributed Programming with NetsBlox is a Snap! ( abstract )
10:00-12:00 Session 16B: Poster Session #1
Chair:
J. Philip East (University of Northern Iowa, USA)
Location: 4A
10:00
Carl Alphonce (University at Buffalo, USA)
Jacob Condello (University at Buffalo, USA)
Bina Ramamurthy (University at Buffalo, USA)
Simran Singh (University at Buffalo, USA)
Building Tools, Gathering Data: Precursors for Assessing Students’ Programming Process ( abstract )
10:00
Samuel Breese (Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
Ana Milanova (Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
Barbara Cutler (Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
Using Static Analysis for Automated Assignment Grading in Introductory Programming Classes ( abstract )
10:00
Quinn Burke (College of Charleston, USA)
Madeleine Schep (Columbia College, USA)
Travis Dalton (Columbia College, USA)
CS for SC: A Landscape Report of K-12 Computer Science in South Carolina ( abstract )
10:00
Jeffrey Bush (University of Colorado, USA)
Susan Miller (University of Colorado, USA)
Analysis of the Association Between Previous Computer Science Experience, Gender, Ethnicity and Privilege Gaps in Motivation for Computer Science as Observed in a Large Scale Survey of Middle School Students ( abstract )
10:00
Christa Cody (North Carolina State University, USA)
Behrooz Mostafavi (North Carolina State University, USA)
Investigating the Impact of Unsolicited Next-Step and Subgoal Hints on Dropout in a Logic Proof Tutor ( abstract )
10:00
Yuli Deng (Arizona State University, USA)
Dijiang Huang (Arizona State University, USA)
Chun-Jen Chung (Athena Network Solutions, USA)
ThoTh Lab: A Personalized Learning Framework for CS Hands-on Projects ( abstract )
10:00
Brennen Frisque (University of Wisconsin-Green Bay, USA)
Ankur Chattopadhyay (University of Wisconsin - Green Bay, USA)
Conducting A Social Constructivist Epistemology for CS1 and CS2 Students - A Research Case Study ( abstract )
10:00
Kinnis Gosha (Morehouse College, USA)
Kamal Middlebrook (Morehouse College, USA)
Broadening Participation Research Project: Exploring Computing Careers through a Virtual Career Exploration Fair Using Embodied Conversational Agents ( abstract )
10:00
Kathleen Haynie (Haynie Research and Evaluation, USA)
Jeff Gray (University of Alabama, USA)
Sheryl Packman (Gator Analytics, USA)
Carol Crawford (A+ College Ready, USA)
Mary Boehm (A+ College Ready, USA)
Jonathan Corley (University of West Georgia, USA)
A Final Project Report on CS4Alabama: A Statewide Professional Development Initiative for CS Principles ( abstract )
10:00
David Hovemeyer (York College of Pennsylvania, USA)
Arto Hellas (University of Helsinki, Finland)
Andrew Petersen (University of Toronto, Mississauga, Canada)
Jaime Spacco (Knox College, USA)
Progsnap: Sharing Programming Snapshots for Research ( abstract )
10:00
Sarah Hug (Colorado Evaluation & Research Consulting, USA)
Enrico Pontelli (New Mexico State University, USA)
Raena Cota (New Mexico State University, USA)
Suzanne Eyerman (Colorado Evaluation & Research Consulting, USA)
Learning and Identity in YWIC- An Analysis of Program Implementation and Design as Promoting Agency in Computing ( abstract )
10:00
Keith Jones (Texas Tech University, USA)
Akbar Siami-Namin (Texas Tech University, USA)
Miriam Armstrong (Texas Tech University, USA)
What Should Cybersecurity Students Learn in School? Results from Interviews with Cyber Professionals ( abstract )
10:00
Sarah Judd (Girls Who Code, USA)
Megan Sullivan (Girls Who Code, USA)
Jeff Stern (Girls Who Code, USA)
Agile development in project-based curriculum at scale for middle and high school girls. ( abstract )
10:00
Clifton Kussmaul (Muhlenberg College, USA)
CS1: Computation & Cognition – An evidence-based course to broaden participation ( abstract )
10:00
Louise Ann Lyon (ETR, USA)
Quinn Burke (College of Charleston, USA)
Jill Denner (ETR, USA)
James Bowring (College of Charleston, USA)
Should your college computer science program partner with a coding boot camp? ( abstract )
10:00
Travis Mandel (University of Washington, USA)
Jens Mache (Lewis & Clark College, USA)
Examining PhD Student Interest in Teaching: An Analysis of 19 Years of Historical Data ( abstract )
10:00
Susan Miller (University of Colorado, USA)
Using Professional Development to move toward a Guided Discovery approach in the classroom ( abstract )
10:00
Max Paulk (Kennesaw State University, USA)
Amber Wagner (Kennesaw State University, USA)
CodeBox64: A Tactile Input Modality for Block Programming ( abstract )
10:00
Clare Rumsey (College of Charleston, USA)
Quinn Burke (College of Charleston, USA)
Christopher Thurman (Charleston, SC School District, USA)
Cracking the Code: Bringing Introductory Computer Science to a Charleston Middle School ( abstract )
10:00
Jennifer Sabourin (SAS Institute, USA)
Lucy Kosturko (SAS Institute, USA)
Scott Mcquiggan (SAS Institute, USA)
Coding for All: Computer Science Outreach for All Ages and Budgets ( abstract )
10:00
Nicole Simon (City University of NY - John Jay College of Criminal Justice, USA)
Megan Banford (City University of NY - John Jay College of Criminal Justice, USA)
Cyber Crime Investigators: Pathways from High School to Cybersecurity Careers for First Generation College-Bound Students ( abstract )
10:00
Peter Tucker (Whitworth University, USA)
Robert Bryant (Gonzaga University, USA)
Motivating K-12 Students Toward Computer Science, and Computer Science Students Toward Teaching ( abstract )
10:00
Paul Voelker (University of Wisconsin-Eau Claire, USA)
Chris Johnson (University of Wisconsin-Eau Claire, USA)
A Game-Driven Approach to Teaching Bit Manipulation ( abstract )
10:00
Xiaohong Yuan (North Carolina A & T State University, USA)
Li Yang (The University of Tennessee at Chattanooga, USA)
Wu He (Old Dominion University, USA)
Jennifer Ellis (The University of Tennessee at Chattanooga, USA)
Jinsheng Xu (North Carolina A & T State University, USA)
Cynthia Waters (North Carolina A & T State University, USA)
Enhancing Cybersecurity Education Using POGIL ( abstract )
10:00-11:30 Session 16C: NSF Showcase #3
Chair:
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Location: 4A
10:45-12:00 Session 17A: K-8

K-12 / Novice Learners

Chair:
Paul Tymann (RIT, USA)
Location: 611
10:45
Kathryn Rich (UChicago STEM Education, USA)
Carla Strickland (UChicago STEM Education, USA)
Diana Franklin (UChicago STEM Education, USA)
A Literature Review through the Lens of Computer Science Learning Goals Theorized and Explored in Research ( abstract )
11:10
Ashish Aggarwal (UNIVERSITY OF FLORIDA, USA)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, USA)
David Touretzky (Carnegie Mellon University, USA)
Evaluating the Effect of Using Physical Manipulatives to Foster Computational Thinking in Elementary School ( abstract )
11:35
Anita Dewitt (Grinnell College, USA)
Julia Fay (Grinnell College, USA)
Madeleine Goldman (Grinnell College, USA)
Eleanor Nicolson (Grinnell College, USA)
Linda Oyolu (Grinnell College, USA)
Lukas Resch (Grinnell College, USA)
Jovan Saldaña (Grinnell College, USA)
Soulideth Sounalath (Grinnell College, USA)
Tyler Williams (Grinnell College, USA)
Kathryn Yetter (Grinnell College, USA)
Elizabeth Zak (Grinnell College, USA)
Narren Brown (Grinnell College, USA)
Samuel Rebelsky (Grinnell College, USA)
Arts Coding for Social Good: A Pilot Project for Middle-School Outreach ( abstract )
10:45-12:00 Session 17B: Novice Programmers

Diversity

Chair:
Christine Alvarado (UC San Diego, USA)
Location: 612
10:45
Ellie Lovellette (Southern Illinois University Edwardsville, USA)
John Matta (Southern Illinois University Edwardsville, USA)
Dennis Bouvier (Southern Illinois University Edwardsville, USA)
Roger Frye (Southern Illinois University Edwardsville, USA)
Just the Numbers: An Investigation of Contextualization of Problems for Novice Programmers ( abstract )
11:10
Basma Alqadi (Kent State University, USA)
Jonathan Maletic (Kent State University, USA)
An Empirical Study of Debugging Patterns Among Novices Programmers ( abstract )
11:35
Thomas Price (North Carolina State University, USA)
Yihuan Dong (North Carolina State University, USA)
Dragan Lipovac (North Carolina State University, USA)
iSnap: Towards Intelligent Tutoring in Novice Programming Environments ( abstract )
10:45-12:00 Session 17C: Collaborative Learning

CS1

Chair:
Henry Walker (Grinnell College, USA)
Location: 613-614
10:45
Tammy Vandegrift (University of Portland, USA)
POGIL Activities in Data Structures: What do Students Value? ( abstract )
11:10
Michael Kirkpatrick (James Madison University, USA)
Student Perspectives of Team-Based Learning in a CS Course: Summary of Qualitative Findings ( abstract )
11:35
Fernando J. Rodríguez (University of Florida, USA)
Kimberly Michelle Price (University of Florida, USA)
Kristy Elizabeth Boyer (University of Florida, USA)
Exploring the Pair Programming Process: Characteristics of Effective Collaboration ( abstract )
10:45-12:00 Session 17D: Software Engineering

Advanced Topics

Chair:
Eric Aaron (Vassar College Dept. of Computer Science, USA)
Location: 608
10:45
Mike O'Leary (Towson University, USA)
Innovative Pedagogical Approaches to a Capstone Laboratory Course in Cyber Operations ( abstract )
11:10
John Coffey (University of West Florida, USA)
A Study of the Use of a Reflective Activity to Improve Students' Software Design Capabilities ( abstract )
11:35
Vaibhav Anu (North Dakota State University, USA)
Gursimran Walia (North Dakota State University, USA)
Gary Bradshaw (Mississippi State University, USA)
Incorporating Human Error Education into Software Engineering Courses via Error-based Inspections ( abstract )
10:45-12:00 Session 17E: Mobile

Learning / Instructional Styles

Chair:
Jaime Spacco (Knox College, USA)
Location: 609
10:45
Kameswari Chebrolu (IIT Bombay, India)
Bhaskaran Raman (IIT Bombay, India)
Vinay Chandra Dommeti (IIT Bombay, India)
Akshay Veer Boddu (IIT Bombay, India)
Kurien Zacharia (IIT Bombay, India)
Arun Babu (IIT Bombay, India)
Prateek Chandan (IIT Bombay, India)
SAFE: Smart Authenticated Fast Exams for Student Evaluation in Classrooms ( abstract )
11:10
Matthew Boutell (Rose-Hulman Institute of Technology, USA)
Choosing face-to-face or video-based instruction in a mobile app development course ( abstract )
11:35
Debzani Deb (Winston-salem state university, USA)
Mohammad Fuad (Winston-Salem State University, USA)
Mallek Kanan (Winston-Salem State University, USA)
Creating Engaging Exercises with Mobile Response System (MRS) ( abstract )
10:45-12:00 Session 17F: Special Session: POGIL
Location: 6E
10:45
Helen H. Hu (Westminster College, USA)
Chris Mayfield (James Madison University, USA)
Janice L. Pearce (Berea College, USA)
Special Session: Converting Your Teaching (or Even Your Whole Department!) to Active Learning via POGIL ( abstract )
10:45-12:00 Session 17G: Panel: K-12 VOLUNTEERS
Location: 602-604
10:45
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, USA)
Tom O'Connell (Code Interactive, USA)
Rebecca Novak (ScriptEd, USA)
Kevin Wang (TEALS/Microsoft Philanthropies, USA)
Diane Levitt (Cornell Tech, USA)
Panel: Volunteer Best Practices for K12 CS ( abstract )
10:45-12:00 Session 17H: Panel: SEMINAR COURSES
Location: 606
10:45
Valerie Barr (Union College, USA)
Bryan Catron (Furman University, USA)
Christopher Healy (Furman University, USA)
Kate Lockwood (St. Paul Academy, USA)
Anil Shende (Roanoke College, USA)
Andrea Tartaro (Furman University, USA)
Kevin Treu (Furman University, USA)
Computer Science Topics in First- and Second- Year Seminar Courses ( abstract )
10:45-12:00 Session 17I: Special Session: LIBERAL ARTS
Location: 607
10:45
Doug Baldwin (SUNY Geneseo, USA)
Grant Braught (Dickinson College, USA)
Amanda Holland-Minkley (Washington & Jefferson College, USA)
Computing Education in Liberal Arts Colleges: A Status Report of the SIGCSE Committee ( abstract )
10:45-12:00 Session 17J: Microsoft Supporter Session: Dos and Don’ts of Partnering Software Professionals and Computer Science Classrooms and Why It Matters To You

Brett Wortzman - Instruction and Training Manager, TEALS/Microsoft Philanthropies
Kasey Champion – Computer Science Curriculum Developer, Microsoft Learning

Come hear from professionals with experience in both engineering and education about how to create the most effective partnerships between industry and classrooms. Led by members of Microsoft Philanthropies' TEALS program (http://www.tealsk12.org) and the Microsoft Learning group (http://www.microsoft.com/learning), we'll discuss both general philosophies and specific practices that can help avoid common pitfalls when partnering engineers with schools, students, and teachers; and demonstrate how you can take what we've learned and apply it in at any level.

Since 2010, Microsoft Philanthropies' TEALS program (http://www.tealsk12.org) has recruited, trained, and placed software professionals from over 200 companies in more than 300 high schools across the US.  Meanwhile, the Microsoft Learning group has deployed a wide range of computer science curriculum to thousands of students of diverse backgrounds all over the world.

Location: 616-617
10:45-12:00 Session 17K: Google Supporter Session: Curriculum and Interview Recommendations for Software Engineering Preparedness

Pierre St. Juste, Google

Join Google as we demystify the journey of a software engineer from their undergraduate studies to Google. Google Software engineer and former CS professor, Pierre St Juste, will host the discussion and review how faculty can better prepare students that would like to apply or gain entry into the CS field. During the session, we'll review best times to apply for internships, resume tips including a good example of a software engineering resume and how to prepare for a technical interview. We'll provide curriculum guidance for Freshman-Senior year that can best prepare students for internships and full time roles at companies like Google. Toward the end of the session, we'll open it up for Q&A and help answer your questions.

Location: 618-619
12:00-13:45 Session : International Lunch
Chair:
Paul Denny (University of Auckland, New Zealand)
13:45-15:00 Session 18A: AP CSP

K-12 / Novice Learners

Chair:
Tammy Vandegrift (University of Portland, USA)
Location: 611
13:45
Lori Pollock (University of Delaware, USA)
Chrystalla Mouza (University of Delaware, USA)
Amanda Czik (University of Delaware, USA)
Alexis Little (University of Delaware, USA)
Debra Coffey (University of Delaware, USA)
Joan Buttram (University of Delaware, USA)
From Professional Development to the Classroom: Findings from CS K-12 Teachers ( abstract )
14:10
Anthony Papini (TEALS/Microsoft Philanthropies, USA)
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, USA)
Nathaniel Granor (TEALS/Microsoft Philanthropies, USA)
Kevin Wang (TEALS/Microsoft Philanthropies, USA)
Preparing and Supporting Industry Professionals as Volunteer Computer Science Co-Instructors for HS ( abstract )
14:35
Jeff Gray (University of Alabama, USA)
Michele Roberts (IUPUI, USA)
Jonathan Corley (University of West Georgia, USA)
Getting Principled: Reflections on Teaching CS Principles at Two College Board University Pilots ( abstract )
13:45-15:00 Session 18B: Computers and Music; Undergrad TAs

Diversity

Chair:
Bo Brinkman (Miami University, USA)
Location: 612
13:45
Paul Dickson (Ithaca College, USA)
Toby Dragon (Ithaca College, USA)
Adam Lee (Ithaca College, USA)
Using Undergraduate Teaching Assistants in Small Classes ( abstract )
14:10
Shelly Engelman (The Findings Group, LLC, USA)
Brian Magerko (Georgia Institute of Technology, USA)
Tom McKlin (The Findings Group, LLC, USA)
Morgan Miller (The Findings Group, LLC, USA)
Doug Edwards (Georgia Institute of Technology, USA)
Jason Freeman (Georgia Institute of Technology, USA)
Creativity in Authentic STEAM Education with EarSketch ( abstract )
14:35
John Peterson (Western State Colorado University, USA)
Greg Haynes (Western State Colorado University, USA)
Integrating Computer Science into Music Education ( abstract )
13:45-15:00 Session 18C: CS1

CS1

Chair:
Joel Adams (Calvin College, USA)
Location: 613-614
13:45
Ben Stephenson (University of Calgary, Canada)
Michelle Craig (University of Toronto, Canada)
Daniel Zingaro (University of Toronto Mississauga, Canada)
Diane Horton (University of Toronto, Canada)
Danny Heap (University of Toronto, Canada)
Elaine Huynh (University of Toronto, Canada)
Exam Wrappers: Not a Silver Bullet ( abstract )
14:10
Nick Cheng (University of Toronto Scarborough, Canada)
Brian Harrington (University of Toronto Scarborough, Canada)
The Code Mangler: Evaluating Coding Ability Without Writing any Code ( abstract )
14:35
Bruce Maxwell (Colby College, USA)
Stephanie Taylor (Colby College, USA)
Comparing Outcomes Across Different Contexts in CS1 ( abstract )
13:45-15:00 Session 18D: Algorithms

Advanced Topics

Chair:
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Location: 608
13:45
Mohammed F. Farghally (Virginia Tech, USA)
Kyu Han Koh (California State University Stanislaus, USA)
Hossameldin Shahin (Virginia Tech, USA)
Clifford A. Shaffer (Virginia Tech, USA)
Evaluating the Effectiveness of Algorithm Analysis Visualizations ( abstract )
14:10
Mohammed F. Farghally (Virginia Tech, USA)
Kyu Han Koh (California State University Stanislaus, USA)
Jeremy V. Ernst (Virginia Tech, USA)
Clifford A. Shaffer (Virginia Tech, USA)
Towards a Concept Inventory for Algorithm Analysis Topics ( abstract )
14:35
Ben Schreiber (Swarthmore College, USA)
John Dougherty (Haverford College, USA)
Assessment of Introducing Algorithms with Video Lectures and Pseudocode Rhymed to a Melody ( abstract )
13:45-15:00 Session 18E: Peers & Large Classes

Learning / Instructional Styles

Chair:
Judy Sheard (Monash University, Australia)
Location: 609
13:45
Christine Alvarado (UC San Diego, USA)
Mia Minnes (UC San Diego, USA)
Leo Porter (UC San Diego, USA)
Micro-Classes: A Structure for Improving Student Experience in Large Classes ( abstract )
14:10
Soohyun Nam Liao (University of California at San Diego, USA)
William Griswold (UC San Diego, USA)
Leo Porter (UC San Diego, USA)
Impact of Class Size on Student Evaluations for Traditional and Peer Instruction Classrooms ( abstract )
14:35
Aaron Smith (University of North Carolina, USA)
Kristy Elizabeth Boyer (University of Florida, USA)
Jeffrey Forbes (Duke University, USA)
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Ketan Mayer-Patel (Univeristy of North Carolina, USA)
My Digital Hand: A Tool for Scaling Up One-to-One Peer Teaching in Support of Computer Science Learning ( abstract )
13:45-15:00 Session 18F: Panel: TOOLS
Location: 606
13:45
John Denero (UC Berkeley, USA)
Sumukh Sridhara (UC Berkeley, USA)
Manuel Pérez-Quiñones (UNC Charlotte, USA)
Aatish Nayak (Carnegie Mellon University, USA)
Ben Leong (National University of Singapore, Singapore)
Beyond Autograding: Advances in Student Feedback Platforms ( abstract )
13:45-15:00 Session 18G: Panel: CS FOR ALL, K12 PD
Location: 6E
13:45
Tracy Camp (Colorado School of Mines, USA)
Emmanuel Schanzer (Bootstrap, USA)
Joanna Goode (University of Oregon, USA)
Owen Astrachan (Duke University, USA)
Ed Campos (Orosi High School, USA)
CSPdWeek: A Scalable Model for Preparing Teachers for CS for All ( abstract )
13:45-15:00 Session 18H: Special Session: ETHICS
Location: 602-604
13:45
Bo Brinkman (Miami University, USA)
Keith Miller (University of Missouri, St. Louis, USA)
The Code of Ethics Quiz Show ( abstract )
13:45-15:00 Session 18I: Panel: Teaching To Increase Diversity and Equity in STEM
Location: 607
13:45
Helen Hu (Westminster College, USA)
Douglas Blank (Bryn Mawr College, USA)
Albert Chan (Fayetteville State University, USA)
Travis Doom (Wright State University, USA)
Panel: Teaching To Increase Diversity and Equity in STEM ( abstract )
13:45-15:00 Session 18J: IBM Supporter Session: Addressing the Cybersecurity Skills Gap

Heather (H.Y.) Ricciuto, IBM

With a projection of 1.5 million unfilled cybersecurity jobs expected by 2020 (Frost & Sullivan Report, 2015), the cybersecurity skills gap simply cannot be ignored.  IBM is taking action, and you can too.  Get inspired!  Learn about the steps that IBM is taking to address this gap, including partnering with academia and government, embracing the cognitive era with Watson for Cyber Security, opening a state-of-the-art Cyber Range in Cambridge, Massachusetts and addressing the gender gap through middle-school outreach programs.

Location: 616-617
13:45-15:00 Session 18K: Vocareum Supporter Session: The Next Frontier For Large Online Classes

Sanjay Srivastava, Vocareum
David Joyner, Georgia Tech

MOOCs are changing the landscape of education. While the first generation of classes significantly increased access to education from top institutions and teachers, the focus now needs to shift to improving engagement and learning outcomes. We will discuss how Vocareum is being deployed on an EdX MOOC platform to deliver CS education.

Location: 618-619
13:45-15:00 Session 18L: Intel Supporter Session: Artificial Intelligence on Intel Architecture

Nagib Hakim, Intel Corporation

Artificial Intelligence (AI) is the next big revolution in computing, contributing to cutting-edge innovations such as precision medicine, injury prediction and autonomous cars. Intel is the partner for AI today and in the future, and is committed to driving this transformation by offering a complete portfolio to deliver end-to-end AI solutions. Intel is democratizing AI innovations by increasing the accessibility of data, tools, training, and intelligent machines, while collaborating with academia to foster the next generation of technology leaders. In this session, you will learn about Intel’s AI solutions and how computer science faculty and students are utilizing Intel’s AI portfolio for education and research. You will also explore Intel® Deep Learning SDK, a free set of tools to develop, train, and deploy deep learning solutions.

Location: 615
15:00-15:45 Session 19A: Break, Exhibits & Demos
Chair:
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Location: 4A
15:00
Mohammad Fuad (Winston-Salem State University, USA)
Interactive Problem Solving Using Mobile Devices in the Classroom ( abstract )
15:00
Andreas Stefik (University of Nevada, Las Vegas, USA)
Richard Ladner (University of Washington, USA)
The Quorum Programming Language ( abstract )
15:00-17:00 Session 19B: Poster Session #2
Chair:
J. Philip East (University of Northern Iowa, USA)
Location: 4A
15:00
Samantha Andow (Harvey Mudd College, USA)
Kaitlyn Eng (Harvey Mudd College, USA)
Julia McCarthy (Claremont McKenna College, USA)
Olivia Palenscar (Scripps College, USA)
Thomas Schneider (Harvey Mudd College, USA)
Adam Schulze (Harvey Mudd College, USA)
Bryan Twarek (San Francisco Unified School District, USA)
Zachary Dodds (Harvey Mudd College, USA)
Merging MyCS: Lessons from a District-wide Middle-school CS pilot ( abstract )
15:00
Michael Ball (UC Berkeley, USA)
Implementing “In-Lab” Autograding for Snap! ( abstract )
15:00
Marie Bienkowski (SRI International, USA)
Eric Snow (SRI International, USA)
Studying Implementation of Secondary Introductory Computer Science: Pilot Results ( abstract )
15:00
Sayamindu Dasgupta (Massachusetts Institute of Technology, USA)
Benjamin Mako Hill (University of Washington, USA)
Measuring Learning of Code Patterns in Informal Learning Environments ( abstract )
15:00
Debzani Deb (Winston-Salem State University, USA)
On the Integration of Big Data and Cloud Computing Topics. ( abstract )
15:00
Anita Dewitt (Grinnell College, USA)
Julia Fay (Grinnell College, USA)
Madeleine Goldman (Grinnell College, USA)
Eleanor Nicolson (Grinnell College, USA)
Linda Oyolu (Grinnell College, USA)
Lukas Resch (Grinnell College, USA)
Jovan Saldaña (Grinnell College, USA)
Soulideth Sounalath (Grinnell College, USA)
Tyler Williams (Grinnell College, USA)
Kathryn Yetter (Grinnell College, USA)
Elizabeth Zak (Grinnell College, USA)
Narren Brown (Grinnell College, USA)
Samuel Rebelsky (Grinnell College, USA)
What We Say vs. What They Do: A Comparison of Middle-School Coding Camps in the CS Education Literature and Mainstream Coding Camps ( abstract )
15:00
Jean French (Coastal Carolina University, USA)
Hailey Crouse (Coastal Carolina University, USA)
Early Intervention to Enhance Female Interest in Computing Sciences ( abstract )
15:00
Aleata Hubbard (WestEd, USA)
Yvonne Kao (WestEd, USA)
Computer Science Teaching Knowledge: A Framework and Assessment ( abstract )
15:00
Keith Irwin (Winston-Salem State University, USA)
Darina Dicheva (Winston-Salem State University, USA)
Christo Dichev (Winston-Salem State University, USA)
Open Extensible System for Dynamic Problem Creation for Computer Science ( abstract )
15:00
Ryosuke Ishizue (Department of Computer Science and Engineering, Waseda University, Japan)
Kazunori Sakamoto (National Institute of Informatics, Japan)
Hironori Washizaki (Waseda University, Japan)
Yoshiaki Fukazawa (Waseda University, Japan)
An Interactive Web Application Visualizing Memory Space for Novice C Programmers ( abstract )
15:00
Maya Israel (University of Illinois at Urbana Champaign, USA)
Todd Lash (University of Illinois at Urbana Champaign, USA)
Emerging learning progressions in K-5 integrated mathematics and computer science lesson plans ( abstract )
15:00
Deja Jackson (Kennesaw State University, USA)
Cindi Simmons (Kennesaw State University, USA)
Kate Zelaya (Kennesaw State University, USA)
Erica Pantoja (Kennesaw State University, USA)
Amber Wagner (Kennesaw State University, USA)
Hopper’s Fables: A Mathematical Storytelling Adventure ( abstract )
15:00
Yerika Jimenez (University of Florida, USA)
Theodore Hays (Clemson University, USA)
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, USA)
Computational Thinking App Design Mat: Supporting the Development of Students’ Computational Thinking Skills ( abstract )
15:00
Chris Mayfield (James Madison University, USA)
Implementing CS Principles as a Breadth-First Survey Course ( abstract )
15:00
Chelsea Patek (University of Wisconsin-Green Bay, USA)
Ankur Chattopadhyay (University of Wisconsin - Green Bay, USA)
Can Undergraduate CS Research Be Student-Driven? - An Experimental Case Study ( abstract )
15:00
Kai Qian (Kennesaw State University, USA)
Hossain Shahriar (Kennesaw State University, USA)
Fan Wu (Tuskegee University, USA)
Cassandra Thomas (Tuskegee University, USA)
Emmanuel Agu (Worcester Polytechnic Institute, USA)
Broadening Secure Mobile Software Development (SMSD) Through Curriculum ( abstract )
15:00
Christian Roberson (Florida Southern College, USA)
Applications of Specifications Grading in Computer Science Courses ( abstract )
15:00
Allison Scott (Kapor Center for Social Impact, USA)
Alexis Martin (Level Playing Field Institute, USA)
Frieda McAlear (Level Playing Field Institute, USA)
Sonia Koshy (Kapor Center for Social Impact, USA)
Do computer science exposure activities and courses at the high school level influence the pursuit of computing majors in higher education among underrepresented high school students? ( abstract )
15:00
Cara Tang (Portland Community College, USA)
Cindy Tucker (Bluegrass Community and Technical College, USA)
Elizabeth K. Hawthorne (Union County College, USA)
Christian Servin (El Paso Community College, USA)
Curricular Guidance for Associate-Degree Transfer Programs in Computer Science with Contemporary Cybersecurity Concepts ( abstract )
15:00
Juliet Tiffany-Morales (Google, USA)
Kathy Haynie (Haynie Research and Evaluation, USA)
Jason Ravitz (Google, USA)
Karen Peterson (National Girls Collaborative Project, USA)
CS OPEN: Building Evaluative Capacity for Out of School Organizations that Engage Girls in Computer Science ( abstract )
15:00
Jeramey Tyler (Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
Matthew Peveler (Rennselaer Polytechnic Institute, USA)
Barb Cutler (Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
A Flexible Late Day Policy Reduces Stress and Improves Learning ( abstract )
15:00
Daniela Marghitu (Auburn University, USA)
Amber Wagner (Kennesaw State University, USA)
Building Bridges: How the Southeast is Increasing the Representation of Students with Disabilities in STEM ( abstract )
15:00
Jan Vykopal (Masaryk University, Czech Republic)
Jakub Čegan (Masaryk University, Czech Republic)
Finding Exercise Equilibrium: How to Support the Game Balance at the Very Beginning? ( abstract )
15:00
Rebecca Zarch (SageFox Consulting Group, USA)
Alan Peterfreund (SageFox Consulting Group, USA)
Collecting participation data across CS10K-funded PD providers ( abstract )
15:00-16:30 Session 19C: NSF Showcase #4
Chair:
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Location: 4A
15:45-17:00 Session 20A: K-12 Professional Development

K-12 / Novice Learners

Chair:
Judith Gal-Ezer (The Open University of Israel, Israel)
Location: 611
15:45
Sue Sentance (King's College London, United Kingdom)
Andrew Csizmadia (Newman University, United Kingdom)
Professional Recognition Matters: Certification for In-Service Computer Science Teachers ( abstract )
16:10
Helen Hu (Westminster College, USA)
Cecily Heiner (Southern Utah University, USA)
Thomas Gagne (University of Puget Sound, USA)
Carl Lyman (Utah State Office of Education (retired), USA)
Building a Statewide Computer Science Teacher Pipeline ( abstract )
16:35
Dan Leyzberg (Princeton University, USA)
Christopher Moretti (Princeton University, USA)
Teaching CS to CS Teachers: Addressing the Need for Advanced Content in K-12 Professional Development ( abstract )
15:45-17:00 Session 20B: Diversity

Diversity

Chair:
Ellen Walker (Hiram College, USA)
Location: 612
15:45
Jennifer Wang (Google, USA)
Sepehr Hejazi Moghadam (Google, USA)
Diversity Barriers in K-12 Computer Science Education: Structural and Social ( abstract )
16:10
Robert McCartney (University of Connecticut, USA)
Jonas Boustedt (Hogskolan i Gavle, Sweden)
Anna Eckerdal (Uppsala University, Sweden)
Kate Sanders (Rhode Island College, USA)
Carol Zander (University of Washington Bothell, USA)
Folk Pedagogy and the Geek Gene: Geekiness Quotient ( abstract )
16:35
Jennifer Blaney (UCLA, USA)
Jane Stout (Computing Research Association, USA)
Examining the Relationship Between Introductory Computing Course Experiences, Self-Efficacy, and Belonging Among First-Generation College Women ( abstract )
15:45-17:00 Session 20C: Non-CS Students

CS1

Chair:
Alistair Campbell (Hamilton College, USA)
Location: 613-614
15:45
Sami Khuri (San Jose State University, USA)
Miri Vanhoven (San Jose State University, USA)
Natalia Khuri (Stanford University, USA)
Increasing The Capacity Of STEM Workforce: Minor in Bioinformatics ( abstract )
16:10
Nick Senske (Iowa State University, USA)
Evaluation and Impact of a Required Computational Thinking Course for Architecture Students ( abstract )
16:35
Linda J. Sax (UCLA, USA)
Kathleen J. Lehman (UCLA, USA)
Christina Zavala (UCLA, USA)
Examining the Enrollment Growth: Non-CS Majors in CS1 Courses ( abstract )
15:45-17:00 Session 20D: Capstone

Advanced Topics

Chair:
Lilian Cassel (Villanova University, USA)
Location: 608
15:45
Dannie Stanley (Taylor University, USA)
CORP: Co-operative Remote Practicum Work Experience Model for Software Engineering Education ( abstract )
16:10
Andres Neyem (Computer Science Department, Pontificia Universidad Catolica de Chile, Chile)
Juan Diaz-Mosquera (Computer Science Department, Pontificia Universidad Catolica de Chile, Chile)
Jorge Munoz-Gama (Computer Science Department, Pontificia Universidad Catolica de Chile, Chile)
Jaime Navon (Computer Science Department, Pontificia Universidad Catolica de Chile, Chile)
Understanding Student Interactions in Capstone Courses to Improve Learning Experiences ( abstract )
16:35
Christian Murphy (University of Pennsylvania, USA)
Swapneel Sheth (University of Pennsylvania, USA)
Sydney Morton (University of Pennsylvania, USA)
A Two-Course Sequence of Real Projects for Real Customers ( abstract )
15:45-17:00 Session 20E: Online Learning

Learning / Instructional Styles

Chair:
Daniel Joyce (Villanova University, USA)
Location: 609
15:45
Ada S. Kim (university of washington, USA)
Andrew J. Ko (university of washington, USA)
A Pedagogical Analysis of Online Coding Tutorials ( abstract )
16:10
J Michael Fitzpatrick (Vanderbilt University, USA)
Ákos Lédeczi (Vanderbilt University, USA)
Gayathri Narasimham (Vanderbilt University, USA)
Lee Lafferty (Independent Consultant, Australia)
Réal Labrie (Independent Consultant, Canada)
Paul T Mielke (Independent Consultant, USA)
Aatish Kumar (University of Amsterdam, Netherlands)
Katherine A Brady (Vanderbilt University, USA)
Lessons Learned in the Design and Delivery of an Introductory Programming MOOC ( abstract )
16:35
Ashok Basawapatna (SUNY College At Old Westbury, USA)
Alexander Repenning (University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland, Switzerland)
Employing Retention of Flow to Improve Online Tutorials ( abstract )
15:45-17:00 Session 20F: Panel: CSP
Location: 6E
15:45
Lien Diaz (College Board, USA)
Frances Trees (Rutgers University, USA)
Dale Reed (University of Illinois, Chicago, USA)
Richard Kick (Newbury Park High School, USA)
Andrew Kuemmel (Madison West High School, USA)
Social Justice and Equity in CS Education - Inaugural Launch of AP Computer Science Principles ( abstract )
15:45-17:00 Session 20G: Panel: CYBER
Location: 602-604
15:45
Richard Weiss (The Evergreen State College, USA)
Xenia Mountrouidou (College of Charleston, USA)
Jens Mache (Lewis and Clark College, USA)
Casey O'Brien (National Cyber League, USA)
The Passion, Beauty, and Joy of Teaching and Learning Cybersecurity ( abstract )
15:45-17:00 Session 20H: Panel: UNDERGRAD TAS
Location: 606
15:45
Jeffrey Forbes (Duke University, USA)
David Malan (Harvard University, USA)
Heather Pon-Barry (Mt. Holyoke College, USA)
Stuart Reges (University of Washington, USA)
Mehran Sahami (Stanford University, USA)
Scaling Introductory Courses Using Undergraduate Teaching Assistants ( abstract )
15:45-17:00 Session 20I: Special Session: ICER
Location: 607
15:45
Eileen Kraemer (Clemson University, USA)
Aubrey Lawson (Clemson University, USA)
Murali Sitaraman (Clemson University, USA)
Special Session: ICER UP CS Ed Research Workshop Summary—Essence of Illustrative Projects ( abstract )
15:45-17:00 Session 20J: Microsoft Supporter Session: Physical and Game-based Computing for CS Education

Thomas Ball – Principal Researcher/Research Manager, Microsoft Research
Peli de Halleux – Principal Research Software Engineer, Microsoft Research
Michael Braun – Educator Trainer, Microsoft Research

Physical Computing for CS Education with PXT

Thanks to Moore’s Law, embeddable microcontroller-based devices continue to get cheaper, faster, and include more integrated sensors and networking options. In 2016, the BBC and a host of technical partners, including Microsoft, delivered such a physical computing device, the BBC micro:bit, to every 5th grader in the UK. The non-profit Micro:bit Education Foundation (http://microbit.org), of which Microsoft is a founding partner, was recently created to take the micro:bit global. Over the last year, Microsoft has invested in a new web-based programming platform for physical computing, called PXT, with the micro:bit being the first target (http://pxt.microbit.org). Come hear about Microsoft’s plans for bring physical computing to CS education across a wide range of devices.

Game-based Computing with Kodu and the BBC micro:bit

Microsoft’s Kodu Game Lab (http://kodugamelab.com) is a game creation tool and visual programming environment for children. The BBC micro:bit (http://microbit.org) is a card-sized microcomputer and sensor board designed to bring physical computing to kids and classrooms. What if we were to combine the two? In this session you will create a Kodu game controlled by the BBC micro:bit, and you will learn first-hand the different ways Kodu and the micro:bit work together to blend virtual- and real-world computing.

Location: 616-617
15:45-17:00 Session 20K: Oracle Academy Supporter Session: Oracle Academy - CS Curriculum for K12 and Beyond

Tyra Crockett, Sr. Manager, Oracle Academy

Join the Oracle Academy team to learn the many benefits available to teachers through free membership to Oracle Academy.  In this session you will learn of the many benefits available through the free Oracle Academy program, learn how to join the Oracle Academy program, and explore and get hands on in mini workshops with free Oracle Academy curriculum designed by educators for educators. We will also present our Short Byte curriculum designed for both younger learners making their first steps into programming, robotics and databases, and we will also present our comprehensive curriculum in Java programming and database development.

Location: 618-619
17:10-18:00 Session 21: SIGCSE Business Meeting
Chair:
Amber Settle (DePaul University, USA)
Location: 6E
18:00-19:00 Session : NCWIT Reception
Location: Sheraton Diamond Room
19:00-20:00 Session : Community College Reception
Chair:
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
Location: Sheraton Diamond Room
19:00-22:00 Session 23A: Workshop 301: An Iota of IoT
Location: 602-604
19:00
Bill Siever (Washington University, USA)
Michael Rogers (Northwest Missouri State University, USA)
An IoTa of IoT ( abstract )
19:00-22:00 Session 23B: Workshop 302: How to Collect, Analyze and Act on Learning Data in Computer Science Courses
Location: 616-617
19:00
Ananda Gunawardena (Princeton University, USA)
How to Collect, Analyze and Act on Learning Data in Computer Science Courses ( abstract )
19:00-22:00 Session 23C: Workshop 303: How to Plan and Run Computing Summer Camps - Logistics
Location: 618-619
19:00
Krishnendu Roy (Valdosta State University, USA)
Kristine Nagel (Georgia Gwinnett College, USA)
Sarah Dunton (University of Massachusetts Amherst, USA)
How to Plan and Run Computing Summer Camps - Logistics ( abstract )
19:00-22:00 Session 23D: Workshop 304: Engaging Students with Algorithms
Location: 613-614
19:00
Crystal Furman (The College Board, USA)
Sandy Czajka (Riverside Brookfield High School, USA)
Adrienne Decker (Rochester Institute of Technology, USA)
Dianna Xu (Bryn Mawr College, USA)
Engaging Students with Algorithms ( abstract )
19:00-22:00 Session 23E: Workshop 305: Two Birds - Teaching Coding and Math in Primary Schools and Beyond
Location: 611
19:00
Victor Winter (University of Nebraska at Omaha, USA)
Betty Love (University of Nebraska at Omaha, USA)
Two Birds - Teaching Coding and Math in Primary Schools and Beyond ( abstract )
19:00-22:00 Session 23F: Workshop 306: Hands-On Cybersecurity Exercises That Are Easy to Access and Assess
Location: 608
19:00
Richard Weiss (The Evergreen State College, USA)
Jens Mache (Lewis & Clark College, USA)
Michael Locasto (SRI International, USA)
Franklyn Turbak (Wellesley College, USA)
Hands-On Cybersecurity Exercises That Are Easy to Access and Assess ( abstract )
19:00-22:00 Session 23G: Workshop 307: Guiding Students to Discover CS Concepts and Develop Process Skills Using POGIL
Chairs:
Helen Hu (Westminster College, USA)
Clifton Kussmaul (Muhlenberg College, USA)
Chris Mayfield (James Madison University, USA)
Location: 609
19:00
Clifton Kussmaul (Muhlenberg College, USA)
Chris Mayfield (James Madison University, USA)
Helen Hu (Westminster College, USA)
Guiding Students to Discover CS Concepts and Develop Process Skills Using POGIL ( abstract )
19:00-22:00 Session 23H: Workshop 308: Modules for Integrating Cryptography in Introductory CS and Computer Security Courses
Location: 607
19:00
Yesem Kurt Peker (Columbus State University, USA)
Modules for Integrating Cryptography in Introductory CS and Computer Security Courses ( abstract )
19:00-22:00 Session 23I: Workshop 309: Testing Across the Curriculum
Location: 606
19:00
Zachary Kurmas (Grand Valley State University, USA)
Testing Across the Curriculum ( abstract )
19:00-22:00 Session 23J: Workshop 310: Using and Customizing Open-Source Runestone Ebooks for Computer Science Classes
Location: 612
19:00
Brad Miller (Luther College, USA)
Paul Resnick (University of Michigan, USA)
Barbara Ericson (Georgia Tech, USA)
Using and Customizing Open-Source Runestone Ebooks for Computer Science Classes ( abstract )
Saturday, March 11th

View this program: with abstractssession overviewtalk overview

08:45-10:00 Session 24A: Special Session: Nifty Assignments

NIFTY

Location: 6E
08:45
Nick Parlante (Stanford University, USA)
Julie Zelenski (Stanford University, USA)
Nifty Assignments ( abstract )
08:45-10:00 Session 24D: ABET Supporter Session: Computing and CS Accreditation - What You Should Know

J.J. Ekstrom, Brigham Young University
Allen Parrish, U.S. Naval Academy
Ed Sobiesk, Army Cyber Institute
Rajendra Raj, Rochester Institute of Technology

This session will provide an introduction to ABET as the leading organization in the world that provides accreditation of undergraduate computing programs. ABET accredits programs in computer science, information systems and information technology, and provides a flexible infrastructure for accrediting programs in emerging computing disciplines. The session will discuss ABET’s contributions to these academic computing disciplines and to the standardization of computing education. The session will also articulate the benefits of obtaining program accreditation in the computing field.

ABET continues to evolve its computing accreditation criteria as the computing disciplines evolve. During 2016, ABET provided initial approval to new computing accreditation criteria, that--in final form--will be rolled out over the next several years for both new accreditations and re-accreditations. These criteria, which are currently undergoing public review, include revisions to the general computing criteria and to program criteria for computer science, information technology and information systems. This session will discuss the new criteria and provide an opportunity for audience feedback to be considered in the final revision that is currently in progress.  ABET is also developing new program criteria to accredit cybersecurity programs. This session will provide a progress report on that effort and will provide an opportunity for audience feedback on the proposed cybersecurity program criteria.

Location: 616-617
08:45-10:00 Session 24E: Codio Supporter Session: An Online Solution to Authoring of Student Code Tests of Any Complexity and IDE Based Tutorial Content

Freddy May, Founder of Codio

This presentation shows how CS lecturers can author and publish a rich library of tutorial content (including re-purposing existing lecture materials) as well as both simple and highly complex auto-graded code tests. Everything is done with just a browser and without the need for any in-house infrastructure.

You will see how students are able to write everything from simple functions right up to highly complex projects using databases and any other components that might be required. This code can be tested and displayed to lecturers and assistants who are able to monitor their progress. We will demonstrating seamless integration with all major LMS platforms, and how course leaders can significantly reduce wasted administration time and system administration overheads, as well as enhance the overall student experience.

Location: 618-619
08:45-10:00 Session 24F: IBM Supporter Session: Intro to Watson IoT

Gayathri Magie, WW Academic Initiatives Lead, IBM

Learn the platform for all of your Internet of Things development and application needs. Learn about IBM's Watson IoT platform on IBM Bluemix that will help you rapidly connect your devices, and also infuse capabilities around device management, information management, real-time analytics, risk management and cognitive computing. Create and deploy your IoT application on the cloud using Node-Red with ease. You will also learn to use a variety of “recipes” provided by our device partners and individual users to connect your devices to the cloud. You can take the knowledge and contribute yourself to the developerWorks recipes community.

Location: 608
08:45-10:00 Session 24G: Gradescope Supporter Session: Grading Both Written and Programming Assignments on One Platform

Ibrahim Awwal, Gradescope
Sergey Karayev, Gradescope

You will learn how to manually grade both paper-based exams and programming projects in our rubric-based interface. Additionally, you will see how you can build your own autograders to automatically grade programming projects. Lastly, we will show a recent feature we call AI-assisted grading: for question types such as simple math questions, Gradescope AI groups student answers by content, so that you can review and grade answer groups instead of individual submissions.

Gradescope has been used to grade over ten million pages of handwritten work and over half a million programming projects. Ibrahim Awwal (ECE MS from UCSD) is a co-founder who has developed Gradescope since it was a humble TA-developed side project. Sergey Karayev (Computer Science PhD from Berkeley) is a co-founder who has been focusing on applying his research in computer vision and machine learning to AI-assisted grading.

Location: 609
08:45-10:00 Session 24H: LEGO Education Supporter Session: Developing Computational Thinking Skills Through Hands-on, Playful Learning

Mitch Resnick, Professor of Learning Research, MIT Media Lab
Yannick Dupont, Educational Content Development Manager, LEGO Education

Digital technologies are changing the ways in which we play, learn and create. These tend to take on an even greater force when it comes to their potential impact on the lives of students. For over 35 years LEGO Education has been working with teachers and educational specialists to deliver playful learning experiences that bring subjects to life in the classroom and make learning fun and impactful. By bridging physical and digital educational resources, students are encouraged to think creatively, reason systematically and release their potential to shape their own future.

This session will provide an introduction to LEGO Education, where learning is at the very core of the LEGO Group’s values. Get an in-depth overview of the LEGO Education learning philosophy and our approach to computational thinking and the design engineering process. Learn more about how LEGO Education uniquely combines the familiarity of the simple, easy-to-use bricks with easy-to-use computer science, coding resources and engaging STEM challenges designed to meet curriculum standards. LEGO Education empowers teachers and their students to explore, learn and apply coding to the real world.

Location: 606
10:00-10:45 Session 25A: Break, Exhibits & Demos
Chair:
Sarah Heckman (North Carolina State University, USA)
Location: 4A
10:00
Sarah Filman (Code.org, USA)
Alice Steinglass (Code.org, USA)
Baker Franke (Code.org, USA)
App Lab - A Powerful JavaScript IDE for Rapid Prototyping of Small Data-backed Web Applications ( abstract )
10:00
Jason Freeman (Georgia Institute of Technology, USA)
Doug Edwards (Georgia Institute of Technology, USA)
Lea Ikkache (Georgia Institute of Technology, France)
EarSketch, a web-application to teach Computer Science through Music ( abstract )
10:00-11:30 Session 25B: NSF Showcase #5
Chair:
Mark Sherriff (University of Virginia, USA)
Location: 4A
10:45-12:00 Session 26A: K-12, CS for All

K-12 / Novice Learners

Chair:
Christina Gardner-Mccune (University of Florida, USA)
Location: 611
10:45
Kenny Graves (Teachers College, Columbia University, USA)
Leigh Ann Delyser (NYC Foundation for CS Education, USA)
Interested in Class, but Not in the Hallway: A Latent Class Analysis (LCA) of 2015-16 CS Student Surveys ( abstract )
11:10
Richard Cox (Monash University, Australia)
Steven Bird (University of Melbourne, Australia)
Bernd Meyer (Monash University, Australia)
Teaching Computer Science in the Victorian Certificate of Education: Results of a Pilot Study ( abstract )
11:35
Miranda Parker (Georgia Institute of Technology, USA)
Leigh Ann Delyser (CSNYC, USA)
Concepts and Practices: Designing and Developing A Modern K12 CS Framework ( abstract )
10:45-12:00 Session 26B: Gender

Diversity

Chair:
Location: 612
10:45
Christine Alvarado (UC San Diego, USA)
Yingjun Cao (UC San Diego, USA)
Mia Minnes (UC San Diego, USA)
Gender Differences in Students' Behaviors in CS Classes throughout the CS Major ( abstract )
11:10
Monica Babes-Vroman (Rutgers University, USA)
Isabel Juniewicz (Rutgers University, USA)
Bruno Lucarelli (Rutgers University, USA)
Nicole Fox (Rutgers University, USA)
Thu Nguyen (Rutgers University, USA)
Andrew Tjang (Rutgers University, USA)
Georgiana Haldeman (Rutgers University, USA)
Ashni Mehta (Rutgers University, USA)
Risham Chokshi (Rutgers University, USA)
Exploring Gender Diversity in CS at a Large Public R1 Research University ( abstract )
11:35
Paola Medel (University of California, Los Angeles, USA)
Vahab Pournaghshband (California State University, Northridge, USA)
Eliminating Gender Bias in Computer Science Education Materials ( abstract )
10:45-12:00 Session 26C: CS1

CS1

Chair:
Brad Richards (Univ. of Puget Sound, USA)
Location: 613-614
10:45
Alice Armstrong (Shippensburg University, USA)
Successful First Year Experience for At-Risk Students ( abstract )
11:10
Michael Kirkpatrick (James Madison University, USA)
Chris Mayfield (James Madison University, USA)
Evaluating an Alternative CS1 for Students with Prior Programming Experience ( abstract )
11:35
Zack Butler (Rochester Institute of Technology, USA)
Ivona Bezakova (Rochester Institute of Technology, USA)
Kimberly Fluet (St. John Fisher College, USA)
Pencil Puzzles for Introductory Computer Science: an Experience- and Gender-Neutral Context ( abstract )
10:45-12:00 Session 26D: Advanced Concepts

Advanced Topics

Chair:
Andrew Ko (University of Washington, USA)
Location: 608
10:45
Noa Ragonis (Beit Berl College, Israel)
Ronit Shmallo (SCE-Shamoon College of Engineering, Israel)
On the (Mis) Understanding of the "this" Reference ( abstract )
11:10
Kathi Fisler (WPI, USA)
Shriram Krishnamurthi (Brown University, USA)
Preston Tunnell Wilson (Brown University, USA)
Assessing and Teaching Scope, Mutation, and Aliasing in Upper-Level Undergraduates ( abstract )
11:35
David Ginat (Tel-Aviv University, Israel)
Yoav Blau (Tel-Aviv University, Israel)
Multiple Levels of abstraction in Algorithmic Problem Solving ( abstract )
10:45-12:00 Session 26E: Panel: CC2020
Location: 606
10:45
Alison Clear (EIT, New Zealand)
Allen Parrish (United States Naval Academy, USA)
Gerrit Van Der Veer (Vrije Universiteit Amsterdam, Netherlands)
Ming Zhang (Peking University, China)
CC2020: A Vision on Computing Curricula ( abstract )
10:45-12:00 Session 26F: Panel: TOOLS
Location: 602-604
10:45
Ria Galanos (Thomas Jefferson High School for Science and Technology, USA)
Whitaker Brand (University of Washington, USA)
Sumukh Sridhara (University of California Berkeley, USA)
Mike Zamansky (Hunter College, USA)
Evelyn Zayas (One Schoolhouse, USA)
Technology We Can’t Live Without!, revisited ( abstract )
10:45-12:00 Session 26G: Special Session: CYBER
Location: 607
10:45
Diana Burley (George Washington University, USA)
Matt Bishop (University of California, Davis, USA)
Scott Buck (Intel Corporation, USA)
David Gibson (United States Air Force Academy, USA)
Elizabeth Hawthorne (Union County College, USA)
Siddharth Kaza (Towson University, USA)
ACM Joint Task Force on Cybersecurity Education ( abstract )
10:45-12:00 Session 26H: Lightning Talks

10 talks

Chair:
Steven Wolfman (UBC, Canada)
Location: 609
10:45
Julia Bernd (International Computer Science Institute, USA)
Jonathan Corley (University of West Georgia, USA)
Teach Global Impact: A Resource for CSP (or Any CS Class!) ( abstract )
10:50
Brian Broll (Vanderbilt University, USA)
Akos Ledeczi (Vanderbilt University, USA)
Bringing Real-Time Collaboration to Visual Programming ( abstract )
10:55
Douglas Fisher (Vanderbilt University, USA)
Establishing Conventions for Citing Educational Materials ( abstract )
11:00
Patty Hicks (Indian Prairie School District, USA)
Moving From Business Education to Computer Science Concepts in the Middle Grades ( abstract )
11:05
Megan Lawrence (Microsoft, USA)
Mary Bellard (Microsoft, USA)
Teach Access: Preparing Computing Students for Industry ( abstract )
11:10
John Maccormick (Dickinson College, USA)
Seeking evidence for basing the CS theory course on non-decision problems ( abstract )
11:15
Anurag Nagar (University of Texas at Dallas, USA)
Developing Big Data Curriculum with Open Source Infrastructure ( abstract )
11:20
Curriculum design for 'Explorations in Computing' (a new General Education course at USC) ( abstract )
11:25
Joel Ross (U Washington iSchool, USA)
Andrew Ko (U Washington iSchool, USA)
David Stearns (U Washington iSchool, USA)
Accessibility as a First-Class Concern in Teaching GUIs and Software Engineering ( abstract )
11:30
Kendra Walther (University of Southern California, USA)
Class-Sourcing Exams: Student-Generated Exam Questions ( abstract )
11:35
Dee Weikle (James Madison University, USA)
Using the 5 Practices to Improve Facilitation of POGIL Activities ( abstract )
11:40
Chen-Hsiang Yu (Wentworth Institute of Technology, USA)
Lessons learned from an EPIC course - Mobile Application Development for Mobile Health ( abstract )
10:45-12:00 Session 26I: Best Papers
Chair:
Tiffany Barnes (North Carolina State University, USA)
Location: 6E
10:45
Austin Bart (Virginia Tech, USA)
Ryan Whitcomb (Virginia Tech, USA)
Eli Tilevich (Virginia Tech, USA)
Dennis Kafura (Virginia Tech, USA)
Cliff Shaffer (Virginia Tech, USA)
Computing with CORGIS: Diverse, Real-world Datasets for Introductory Computing ( abstract )
11:10
Erik Brunvand (University of Utah, USA)
Nina McCurdy (University of Utah, USA)
Making Noise: Using Sound-Art to Explore Technological Fluency ( abstract )
11:35
Kathleen Timmerman (Wright State University, USA)
Travis Doom (Wright State University, USA)
Infrastructure for Continuous Assessment of Retained Relevant Knowledge ( abstract )
10:45-12:00 Session 26J: GitHub Supporter Session: git init: How I Implemented GitHub in My Classroom: CS50, Automated Testing and GitHub for Large Courses

David Malan, Harvard University
Omar Shaikh, San Francisco State University

S. Monisha Pulimood, College of New Jersey
Vanessa Gennarelli, GitHub Education

In this session, we will present three examples of GitHub in the classroom: GitHub for CS50 (the largest course at Harvard) that collects assignments, enables portfolios and promotes project-based learning; an automated testing framework, Travis CI, with GitHub Classroom to support students and teaching assistants for large courses; and GitHub for group projects in a service learning course. Learn from the speakers’ specific experiences and variations, reflections and recommendations. After a brief presentation, there will be time for Q&A. Following the hour-long program will be a GitHub classroom lab, where teachers can work with an instructional designer to use GitHub classroom themselves and see how it works.

Location: 616-617
10:45-12:00 Session 26K: Teradata University Network Supporter Session: Exciting Ways To Engage Your Students with the Power Of Data

Susan Baskin, Teradata Corporation
Karen Davis, University of Cincinnati

Teradata University Network (TUN) provides computer science and information systems faculty members and students with a rich variety of FREE resources for teaching and learning about data and database management, data warehousing, data science, and analytics, and information management. These resources include software (both from Teradata and its partners, such as Fuzzy Logix, IBM Watson Analytics, MicroStrategy, NetApp, SAS, and Tableau), teaching materials (exercises, assignments, tutorials, case studies, etc.), and access to real-world data sets. This session will provide information on our 2017 TUN student competitions, an introduction to TUN resources, and demonstrate how these resources can be used to support your computer science courses. In addition, you will learn how you can contribute to TUN to make it an even better community for CS faculty.

Location: 618-619
12:00-14:00 Session 27: Luncheon & Keynote by Mitchel Resnick (MIT Media Lab)
Chair:
Stephen Edwards (Virginia Tech, USA)
Location: 6B-6C
12:00
Mitch Resnick (MIT Media Lab, USA)
Fulfilling Papert’s Dream: Computational Fluency for All ( abstract )
15:00-18:00 Session 28A: Workshop 401: Evidence Based Teaching Practices in CS
Chairs:
Dominic Amato (Depaul University, USA)
Mark Guzdial (Georgia Institute of Technology, USA)
Briana Morrison (University of Nebraska at Omaha, USA)
Leo Porter (UC San Diego, USA)
Location: 618-619
15:00
Briana Morrison (University of Nebraska at Omaha, USA)
Mark Guzdial (Georgia Institute of Technology, USA)
Cynthia Lee (Stanford University, USA)
Leo Porter (University of California, San Diego, USA)
Beth Simon (University of California, San Diego, USA)
Workshop 401: Evidence Based Teaching Practices in CS ( abstract )
15:00-18:00 Session 28B: Workshop 402: Teaching Parallel Computing with OpenMP on the Raspberry Pi
Location: 616-617
15:00
Suzanne Matthews (United States Military Academy, USA)
Joel Adams (Calvin College, USA)
Richard Brown (St. Olaf College, USA)
Elizabeth Shoop (Macalester College, USA)
Workshop 402: Teaching Parallel Computing with OpenMP on the Raspberry Pi ( abstract )
15:00-18:00 Session 28C: Workshop 404: How to Plan and Run Effective Teacher Professional Development
Chairs:
Barbara Ericson (Georgia Tech, USA)
Ria Galanos (Thomas Jefferson High School for Science and Technology, USA)
Location: 612
15:00
Barbara Ericson (Georgia Tech, USA)
Rebecca Dovi (Code Virginia, USA)
Ria Galanos (Thomas Jefferson High School for Science and Technology, USA)
Workshop 404: How to Plan and Run Effective Teacher Professional Development ( abstract )
15:00-18:00 Session 28D: Workshop 405: Creating Peer Grading Videos
Chair:
Shawn Lupoli (UMBC, USA)
Location: 611
15:00
Shawn Lupoli (UMBC, USA)
Karan Budhraja (UMBC, USA)
Workshop 405: Creating Peer Grading Videos ( abstract )
15:00-18:00 Session 28E: Workshop 406: Designing Blended Learning Models to Support Computational Learning: Minecraft Edition
Location: 608
15:00
Dominic Amato (Depaul University, USA)
Ugochi Acholonu (Depaul University, USA)
Workshop 406: Designing Blended Learning Models to Support Computational Learning: Minecraft Edition ( abstract )
15:00-18:00 Session 28F: Workshop 407: From Lightbulbs to Logic: Teaching Hardware in Intro to CS
Chair:
Sean Hickey (The Blake School, USA)
Location: 609
15:00
Sean Hickey (The Blake School, USA)
Workshop 407: From Lightbulbs to Logic: Teaching Hardware in Intro to CS ( abstract )
15:00-18:00 Session 28G: Workshop 408: How to Integrate Interactive Learning into Large Classes
Chair:
Stephan Krusche (Technische Universität München, Germany)
Location: 607
15:00
Stephan Krusche (Technische Universität München, Germany)
Andreas Seitz (Technische Universität München, Germany)
Nadine von Frankenberg (Technische Universität München, Germany)
Bernd Bruegge (Technische Universität München, Germany)
Workshop 408: How to Integrate Interactive Learning into Large Classes ( abstract )
15:00-18:00 Session 28H: Workshop 409: UTeach CS Principles: Broadening Participation Through K–12 Computer Science Education and Teacher Professional Learning and Support
Chair:
Bradley Beth (University of Texas at Austin, USA)
Location: 606
15:00
Bradley Beth (UTeach CS, The University of Texas at Austin, USA)
Amy Moreland (UTeach CS, The University of Texas at Austin, USA)
Workshop 409: UTeach CS Principles: Broadening Participation Through K–12 Computer Science Education and Teacher Professional Learning and Support ( abstract )
15:00-18:00 Session 28I: Workshop 410: C-STEM: Engaging Students in Computing with Robotics
Chair:
Tasha Frankie (San Diego Mesa College, USA)
Location: 602-604
15:00
Tasha Frankie (San Diego Mesa College, USA)
Duane Wesley (San Diego Mesa College, USA)
James Gappy (San Diego Mesa College, USA)
Harry Cheng (UC Davis, USA)
Workshop 410: C-STEM: Engaging Students in Computing with Robotics ( abstract )